Američke burze love rekorde, u fokusu ulagača opet su rezultati kompanija

Autor: Poslovni dnevnik , 12. veljača 2020. u 13:04
Procjene govore da će zarade biti 2,3 posto veće/REUTERS

Gospodarski rast u SAD-u globalno izgleda kao čista košulja u prljavom rublju i to daje poticaj investitorima za kupnju, kažu analitičari.

Na Wall Streetu je u ponedjeljak S&P 500 indeks dosegnuo novu rekordnu razinu, kao i Nasdaq indeks, jer su ulagače ohrabrili dobri gospodarski podaci i poslovni rezultati kompanija, pa je širenje koronavirusa palo u drugi plan.

Dow Jones ojačao je 174 boda ili 0,60 posto, na 29.276 bodova, dok je S&P 500 porastao 0,73 posto, na 3352 boda, a Nasdaq indeks 1,13 posto, na 9628 bodova. Rast indeksa nastavljen je i u utorak, pa su na otvaranju trgovanja indeksi bilježili dodatni rast između 0,25 i 0,45 posto. Novi rekordni dosezi S&P 500 i Nasdaq indeksa zahvaljuju se nizu posljednjih podataka koji ukazuju na stabilan, pa i ubrzaniji rast američkog gospodarstva. “SAD bilježi rast gospodarstva.

To izgleda kao čista košulja u prljavom rublju, globalno, i to daje poticaj investitorima na kupnju američkih dionica”, kaže Paul Nolte, portfelj menadžer u tvrtki Kingsview Asset Management. Pozitivno na tržište utječu i bolja nego što se očekivalo kvartalna poslovna izvješća kompanija.

70

posto kompanija koje su do sada objavile izvješće nadmašilo je očekivanja analitičara

Od više od 320 kompanija iz sastava S&P 500 indeksa, koje su dosad objavile izvješća, njih oko 70 posto ostvarilo je bolje poslovne rezultate nego što se očekivalo. Stoga sada u anketi Reutersa analitičari procjenjuju da će zarade kompanija u četvrtom lanjskom tromjesečju biti u prosjeku 2,3 posto veće nego godinu dana prije, dok su na početku sezona objava poslovnih rezultata očekivali pad zarada za 0,6 posto.

Zbog toga su strahovanja od posljedica širenja koronavirusa pala u drugi plan, premda broj umrlih i zaraženih raste. Analitičari kažu i kako pozitivno na tržišta utječu poticajne mjere kineske središnje banke koja je smanjila neke od ključnih kamatnih stopa i ubrizgala na tržišta više od 240 milijardi dolara kako bi poboljšala likvidnost.

“Novac koji je Kina ubrizgala na tržišta nalazi putove širom svijeta i trenutno na tržištima vlada mentalitet ‘kupuj sve i svašta'”, kaže Paul Nolte. Od 11 najvažnijih sektora S&P 500 indeksa cijene dionica u ponedjeljak su porasle u svima osim u energetskom sektoru, a najviše su porasli tehnološki i potrošački.

Komentirajte prvi

New Report

Close