Vrlo jednostavno, to je najveće postignuće Europske unije. Ponudom za pridruženje Europskoj uniji Bruxelles je svojim susjedima na istoku i jugu pružio odličan put za stabiliziranje tih zemalja i upoznao ih s demokratskim i liberalnim reformama.
Razlika između Sjedinjenih Država, koje unatoč trošenju milijardi dolara nisu uspjele naći odgovarajuću politiku sa zemljama Karipskog pojasa, i EU je velika. Ipak, proširenje je nepopularno u mnogim starim europskim članicama. Neke od njih tvrde da je klub postao nezgrapan. Drugi se žale da je mnogim zemljama dopušteno pridruživanje prije nego što su bile spremne. Uistinu, posljednji val proširenja našao je na malo pobornika u zapadnoj Europi. Još manje njih podržava princip pridruženja i svih ostalih: Francuska je sve odlučnija u tvrdnjama da bi svako pridruživanje veće zemlje trebalo biti stavljeno na nacionalni referendum. Zastrašujuće priče o proširenju vodile su do lažne uzbune. Nekoliko studija pokazalo je da klub jednako funkcionira kako s prijašnjih 15, tako i sa 25 (sada 27) članica. Jeftina radna snaga pomaže i zemljama u koje su emigrirali, kao i novim članicama. Strahovi od gubitka posla i rastuće konkurencije više su povezani s Kinom nego s istočnom Europom. Ekonomije nekolicine starih članica, posebice Njemačke i Austrije, uvelike su profitirale od proširenja – što njihov neprijateljski stav čini licemjernim. Europske članice nisu se pridružile Uniji prerano, već upravo na vrijeme.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu