Vlasnik Duge uvale koju cijene na 40-ak milijuna eura – zagrebačka Industrogradnja najavljuje da će od Ministarstva turizma zahtjevati da utvrdi nepostojanje uvjeta za kategorizaciju hotela te obavljanje turističke djelatnosti za čitav niz objekata. U Industrogradnji računaju s time da bi zahvaljujući toj intervenciji, logičnoj zbog niza razloga, trebala otpasti mogućnost da se u Dugoj uvali obavlja turistička i ugostiteljska djelatnost tijekom ove turističke sezone. Pritom predsjednik uprave i suvlasnik Industrogradnje Josip Galinec daje obećanje radnicima da će svi sačuvati stečena prava i primati plaću dok Industrogradnja ne riješi spor sa splitskom tvrtkom Fio&D koja se u Dugoj uvali bespravno nalazi već dvije godine jer im je ugovor o zakupu raskinut u svibnju 2006., te ga je potvrdio javni bilježnik. Galinec stoga navodi kako očekuje preokret i uključivanje Ministarstva turizma koje zbog manjka potrebnih građevinskih i uporabnih dozvola tamo treba utvrditi da ne postoje uvjeti za kategorizaciju, a dodaje da su se obratili i građevinskoj i gospodarskoj inspekciji.
Zabrana djelatnosti
“Upravo smo pronašli dokumente koji dokazuju naše sumnje da od samog početka zakupa u Dugoj uvali čitav niz objekata nije bio dovršen, da neki objekti nemaju građevinsku dozvolu, da ih većina nema urednu uporabnu dozvolu, te da nije proveden tehnički pregled. Prema mojim saznajima tamo nema minimalnih uvjeta za obavljane turističke djelatnosti za čitav niz objekata”, kaže Galinec. Tvrtka je o tome informirala dioničare preko Zagrebačke burze, a izvjestila i Hanfu. Ukazali su na slučajno pronađenu dokumentaciju koju je skrivao njihov korporativni pravnik, a koju je htio iz tvrtke iznijeti. Dokumentacija je višestruko značajna jer navodno dokazuje krivotvorenje trećeg aneksa ugovora o zakupu sa splitskom tvrtkom Fio&D u vlasništvu Dragana Boljata. U sklopu nje se nalazi i dokument iz 2003. kada je Državni inspektorat RH donio zaključak kojim toj tvrtki Fio&D zabranjuje obavljanje ugostiteljske djelatnosti. Iz dokumenata navodno proizlazi da više objekata kompleksa Duga Uvala nema osnovne uvjete za obavljanje ugostiteljske djelatnosti, a uz dokaze da je Fio&D s time bio upoznat. Ministar turizma Damir Bajs kazao je za Poslovni dnevnik da će preispititi zahtjev Industrogradnje temeljem činjenica za koje je nadležno resorno ministarstvo. “Bez obzira na našu želju da imamo što više objekata popunjenih gostima, svi objekti moraju imati odgovorajuće dokaznice te moraju poštivati pravni poredak koji je u funkciji zaštite turista. Samo oni objekti koji imaju sve utvrđene uvjete mogu od Ministarstva turizma dobiti odgovorajuću kategorizaciju”, kazao je Bajs dodajući da će sve mora provjeriti i utvrditi kakvo je stvarno stanje. Ministar napominje da ne može komentirati nečije navode dok se ne utvrde činjenice, no kod tako složenih optužbi kaže da se ne nemože isključiti mogućnost da zatraži očitovanje drugih organa koji su nadležni za izdavanje građevinske i uporabne dozvole jer na temelju tih dozvola Ministarstvo turizma postupa u svojoj nadležnosti vezanoj uz izdavanje kategorizacije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu