Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

Treći dan optimizma na Beogradskoj burzi

Autor: Antonela Zečević
19. ožujak 2008. u 06:30
Podijeli članak —

Gotovo tradicionalno, najveći promet imala je dionica niške AIK banke koja je rasla 1,8 posto

Ni utorak nije donio predah od padanja ulagačima na Ljubljanskoj burzi jer je njezin indeks SBI 20 opet potonuo i to za 0,87 posto, te se zaustavio na 9377,09 bodova. No, minus od ponedjeljka je bio manji od onoga u petak pa su se tako i istaknule dvije dionice kojima se trgovalo u pozitivi, doduše na veoma malom obujmu prometa. Dionice koje su razveselile svoje ulagače su pivovare Laško koja je porasla 0,3 posto te dionica Istrabenza koja je na vrijednosti dobila 0,6 posto. Sa prometom od nešto manje od 2,3 milijuna eura, najlikvidnija je bila dionica Krke koje su se međutum investitori rješavali jer je potonula za dodatnih 1,9 posto kojemu treba pridodati 1,2 postotni pad od ponedjeljka. Nešto bolje je prošla dionica Nove kreditne banke Maribor koja je izgubila 0,5 posto, a na istoj su se postotnoj putanji našli i udjeli u Petrolu kao i oni u Intereuropi. Dioničari Telekoma Slovenije oprostili su se od 1,5 posto, a nešto više su izgubili dioničari Luke Koper jer je pala za 1,8 posto. Žbeni Sklad je gubio za 1,1 posto dok je titulu najvećeg dnevnog postotnog gubitnika ponijela dionica Aerodroma Ljubljana koja se otkotrljala za 4,2 posto. Za razliku od situacije na slovenskom tržištu kapitala, ona na srpskom je u optimističnom raspoloženju već treći dan za redom. Iako bilježi nešto manji porast nego dan prije, indeks Belex 15 je zabilježio blaži porast od 0,15 posto, dosegavši 1685,89 bodova. Ipak, u trgovini u utorak zabilježen je znatno manji promet od 1,7 milijuna eura u kojem su strani investitori sudjelovali sa 54 posto. Skoro tradicionalno, najveći promet od 254 tisuće eura imala je dionica niške AIK banke koja je na vrijednosti dobila 1,8 posto. Dobar vjetar imale su i druge dionice bankarskog sektora pa je Agrobanka dobila 0,43 posto dok je rekkordni porast u tom sektoru odnijela Jubmes banka sa porastom od 5 posto i time je tržišnu kapitalizaciju u prva dva dana ovog tjedna povećala za gotovo 18 posto. Ni dionice A liste nisu razočarale pa je tako dionica Tigar iz pirota svojim investitorima zaradila 7,6 posto, Energoprojekt holding iznad nule se našao za samo 0,03 posto dok je Soja protein ipak gubila sa 0,9 posto. Sreću u rastu svojeg indeksa nije uspjela zadržati Sarajevska burza jer je njezin indeks SASX 10 gubio za 4,3 posto, otkotrljavši se na 2554,15 bodova. Mjesto najprometovanije dionice zauzela je IK banka Zenica jer su je investitori prodavali i na taj je način izgubila 4,3 posto. Ostale uzdanice ove burze bilježe znatno smanjen promet te isto tako negativne rezultate. Bosnalijek je rastao 5,6 posto.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi




Ni utorak nije donio predah od padanja ulagačima na Ljubljanskoj burzi jer je njezin indeks SBI 20 opet potonuo i to za 0,87 posto, te se zaustavio na 9377,09 bodova. No, minus od ponedjeljka je bio manji od onoga u petak pa su se tako i istaknule dvije dionice kojima se trgovalo u pozitivi, doduše na veoma malom obujmu prometa. Dionice koje su razveselile svoje ulagače su pivovare Laško koja je porasla 0,3 posto te dionica Istrabenza koja je na vrijednosti dobila 0,6 posto. Sa prometom od nešto manje od 2,3 milijuna eura, najlikvidnija je bila dionica Krke koje su se međutum investitori rješavali jer je potonula za dodatnih 1,9 posto kojemu treba pridodati 1,2 postotni pad od ponedjeljka. Nešto bolje je prošla dionica Nove kreditne banke Maribor koja je izgubila 0,5 posto, a na istoj su se postotnoj putanji našli i udjeli u Petrolu kao i oni u Intereuropi. Dioničari Telekoma Slovenije oprostili su se od 1,5 posto, a nešto više su izgubili dioničari Luke Koper jer je pala za 1,8 posto. Žbeni Sklad je gubio za 1,1 posto dok je titulu najvećeg dnevnog postotnog gubitnika ponijela dionica Aerodroma Ljubljana koja se otkotrljala za 4,2 posto. Za razliku od situacije na slovenskom tržištu kapitala, ona na srpskom je u optimističnom raspoloženju već treći dan za redom. Iako bilježi nešto manji porast nego dan prije, indeks Belex 15 je zabilježio blaži porast od 0,15 posto, dosegavši 1685,89 bodova. Ipak, u trgovini u utorak zabilježen je znatno manji promet od 1,7 milijuna eura u kojem su strani investitori sudjelovali sa 54 posto. Skoro tradicionalno, najveći promet od 254 tisuće eura imala je dionica niške AIK banke koja je na vrijednosti dobila 1,8 posto. Dobar vjetar imale su i druge dionice bankarskog sektora pa je Agrobanka dobila 0,43 posto dok je rekkordni porast u tom sektoru odnijela Jubmes banka sa porastom od 5 posto i time je tržišnu kapitalizaciju u prva dva dana ovog tjedna povećala za gotovo 18 posto. Ni dionice A liste nisu razočarale pa je tako dionica Tigar iz pirota svojim investitorima zaradila 7,6 posto, Energoprojekt holding iznad nule se našao za samo 0,03 posto dok je Soja protein ipak gubila sa 0,9 posto. Sreću u rastu svojeg indeksa nije uspjela zadržati Sarajevska burza jer je njezin indeks SASX 10 gubio za 4,3 posto, otkotrljavši se na 2554,15 bodova. Mjesto najprometovanije dionice zauzela je IK banka Zenica jer su je investitori prodavali i na taj je način izgubila 4,3 posto. Ostale uzdanice ove burze bilježe znatno smanjen promet te isto tako negativne rezultate. Bosnalijek je rastao 5,6 posto.




Autor: Antonela Zečević
19. ožujak 2008. u 06:30
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close