Tko god pobijedio na nedjeljnim izborima, Hrvatski fond za privatizaciju čeka vrlo brzo gašenje, a privatizaciju korjenite promjene. Sve relevantne političke stranke, naime, privatizaciju više ne žele provoditi niti kroz dosadašnji zakonski okvir niti kroz instituciju koja se nakon petnaest godina u javnosti poistovjećuje sa svim negativnostima i propustima u prodaji državnih tvrtki. Premda privatizacija više nije lajtmotiv političkih predizbornih kampanja, kao što je bio slučaj ranijih godina, ove godine rješenja koja su u tom segmentu ponudile stranke označit će, ostvare li se najave, novu stranicu u privatizaciji u Hrvatskoj.
Najtransparentnije
Da dosadašnji koncept privatizacije očito svi smatraju istrošenim, potvrđuje i to što se nakon dugogodišnjeg vrludanja naglasak u stranačkim promišljanjima nastavka privatizacije stavlja na kvalitetnije upravljanje portfeljom i transparentnije načine privatizacije, koji dosad nisu bili dominantni ili predviđeni postojećim zakonima. Ponesen pozitivnom odijekom inicijalnih javnih ponuda dionica Ine i T-HT-a, HDZ tako privatizaciju želi maksimalno voditi preko burze i to ne samo u slučaju velikih poduzeća, nego i ostalih neprivatiziranih tvrtki. Damir Polančec, koji je u Sanaderovoj vladi bio zadužen za privatizacijske procese, budućnost privatizacije vidi u prijenosu portfelja HFP-a na nekoliko zatvorenih investicijskih fondova. Natječajem bi se, pojašnjava Polančec, birala društva koja bi profesionalno upravljala imovinom koja će biti prenijeta ZIF-ovima i koji će zajedno s Vladom pripremati IPO u kojima će uz posebne uvjete moći sudjelovati i građani, te institucionalni ulagači. Država bi bila involvirana kroz Upravni odbor ZIF-ova, naravno do promjene vlasničke strukture nakon IPO-a. Ovakav način prodaje Polančec drži najtransparentnijim, jer bi fondove vodili profesionalci, a privatizacija bi se odvijala putem burze uz sudjelovanje značajno većeg broja ulagača, uključujući građane. Na svojevrstan način time bi se ispravilo i “nelogičnosti” iz ranijih faza privatizacije, a ujedno bi se jačalo tržište kapitala, što je za HDZ jedan od važnih ciljeva. Njihov model podrazumijeva i zakonske invervencije, no minimalne, kako su zaključili u HDZ-u, u usoredbi s drugim modelima. Polančec procjenjuje da bi se nakon zakonskih priprema ZIF-ove moglo formirati već u svibnju ili lipnju, a IPO-e bi se pripremalo za jesen iduće godine, s tim da bi profesionalci koji će upravljati fondovima imali zadatak neke tvrtke dodatno osnažiti prije ponude dionica. Nekretnine bi se, pak, iz HFP-a prenijelo u Državni ured za upravljanje državnom imovinom, a u drugoj fazi bi se osnovao Fond nekretnina, najavljuje Polančec, dodajući da bi se HFP postupno gasio, budući da će ostati niz poslova, sudskih sporova i upravnih poslova, no ta se institucija više neće se baviti privatizacijom. Glavni konkurent SDP privatizaciju namjerava provesti bitno sporije. Ljubo Jurčić, koji je za mandata bivše koalicijske vlasti također vodio privatizaciju, kaže da je cilj upravljanje državnim portfeljem, a ne samo prodaja, te dodaje: “Naš koncept vezan je uz ekonomsku politiku i zadaća onih koji će voditi državni portfelj biti će u prvom redu povećanje prizvodnje i vrijednosti imovine”.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu