Čini se da je Vlada konačno izvadila svoj najjači predizborni adut kad je populacijska politika u pitanju. Od iduće godine majke će tako tijekom prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta primati svoju punu plaću bez ikakvih ograničenja, a postoji mogućnost da se puna plaća prima i u preostalih pola godine koliko po našem zakonu traje porodiljni dopust. Za sve to trebalo bi u proračunu osigurati dodatnih 360 milijuna kuna. Jadranka Kosor s ponosom kaže da će se time ukinuti diskriminacijski limit za porodiljne naknade tijekom prvih šest mjeseci porodiljnog dopusta. Vlada, dakako, očekuje da će najava izazvati euforiju. Prema ocjenama HDZ-ove populacijske politike koje je za Poslovni dnevnik dao demograf Jakov Gelo, ne treba očekivati da će spomenuta predizborna odluka izazvati baby boom. Možda će tek kupiti simpatije nekih udruga ili glasove nekolicine budućih roditelja. Jakov Gelo spada u skupinu koju mnogi nazivaju katastrofičarima jer među ostalim tvrdi da bi, nastavi li se sadašnji trend po kojemu Hrvatska u 12 godina izgubi grad od 80 tisuća stanovnika, za pola stoljeća broj stanovnika bio dvostruko manji. Drugim riječima, da bi Hrvatska za 50 godina imala isti broj stanovnika trebala bi za 50 posto povećati broj živorođene djece, a to se neće dogoditi spontano već uz velika ulaganja truda i novca.
Kako komentirate odluku Vlade da ukine limit za porodiljne naknade?
– Nema sumnje da je to dobra odluka jer zaista nije u redu da majke koje rade i imaju dobru plaću na porodiljnom dopustu imaju naknadu nekad i upola manju od njihovih mjesečnih primanja, kao da su kažnjene zbog odluke da imaju dijete.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu