Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

U dijelu Hrvatske bilježi se najezda opasnih kukaca: “Vratila se vrsta koja nije viđena gotovo 50 godina”

Autor: Poslovni.hr
20. srpanj 2026. u 13:30
Podijeli članak —
Foto: Unsplash/ilustracija

Prema riječima biologa, upravo su klimatske promjene i blaže zime jedan od glavnih razloga njihova širenja.

Biolog dr. sc. Toni Koren upozorava kako klimatske promjene stvaraju uvjete za dolazak novih vrsta kukaca u Dalmaciju, a neke su se već pojavile. U razgovoru s Ivicom Markovićem za Slobodnu Dalmaciju otkrio je koje su vrste već stigle, koliko su opasne i kako se zaštititi.

Orijentalni stršljen već je pronađen u Dalmaciji, odnosno vratio se nakon što je iz tog područja nestao još 70-ih godina prošlog stoljeća. Tigrasti komarci također su se udomaćili, a zbog sve toplijih vremena stručnjaci očekuju dolazak novih vrsta koje do sada nisu obitavale na ovim prostorima.

Biolog dr. sc. Toni Koren, nezavisni istraživač i član Udruge Hyla, za Slobodnu Dalmaciju ispričao je kako je upravo on u srpnju 2025. godine pronašao i uhvatio orijentalnog stršljena u kamenolomu u blizini Kaštela.

“Član sam različitih grupa na društvenim mrežama i u jednoj slovenskoj grupi netko je objavio fotografiju orijentalnog stršljena. Pomislio sam kako bi bilo dobro pronaći ga u Hrvatskoj, preciznije u Dalmaciji, gdje nije viđen 50 godina. Tako me istraživanje odvelo do kamenoloma u blizini Kaštela”; ispričao je Koren.

Dodao je kako nije očekivao da će ga pronaći tako brzo.

“Rekao sam sebi da moram više obratiti pozornost i da ću ga možda, uz malo sreće, pronaći. Čim sam izašao iz automobila, ugledao sam jednog stršljena i odmah ga uhvatio mrežom. Blago rečeno, šokirao sam se kada sam vidio da je riječ upravo o orijentalnom stršljenu”, rekao je.

Objasnio je da se ta vrsta razlikuje od domaćeg stršljena po izgledu.

“Puno je atraktivniji i šareniji”, kazao je.

Koren ističe kako orijentalni stršljeni nisu prirodno agresivni prema ljudima.

“Oni bodu i reagiraju napadački tek kada ih uhvatite u ruku, kada ih jače stisnete, sjednete na njih ili se naslonite”, objasnio je. Posebno upozorava osobe koje ne znaju jesu li alergične na ubode.

“Uvijek je neizvjesno kada vas stršljen, osa ili pčela ubodu jer ljudi često ne znaju kako će njihov organizam reagirati. Netko može biti uboden nekoliko puta tijekom života bez ikakve reakcije, a onda nakon 20 godina razviti alergiju”, rekao je Koren.

Osim orijentalnog stršljena, u Hrvatskoj su se već udomaćili i azijski tigrasti komarci. Prema riječima biologa, upravo su klimatske promjene i blaže zime jedan od glavnih razloga njihova širenja.

Autor: Poslovni.hr
20. srpanj 2026. u 13:30
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close