Hrvatska pošta (HP) je ove godine otisnula novu prigodnu poštansku marku na zajedničku temu u okviru izdanja Saveza poštanskih operatora zemalja Sredozemlja (PUMed) koja je posvećena tradicijskim mozaicima Mediterana, a za motiv je odabran mozaik iz rimske urbane vile u Ninu (Enona).
HP napominje da prigodne marke PUMed izdaju svake godine članovi ove organizacije na temu karakterističnu za mediteransko podneblje.
Motiv hrvatske marke je mozaik iz rimske urbane vile u Ninu (Enona) s razmeđa 1. i 2. stoljeća, koji u oktogonalnom medaljonu s meandar-bordurom prikazuje stiliziranog psa (ili vuka). Autor marke je zagrebački dizajner Dean Roksandić.
Mozaici imaju mediteransku tradiciju dugu gotovo tri tisuće godina. Nastali kao trajnija alternativa slikarstvu, krasili su podove, zidove i javne građevine antičke Grčke i Rimskog Carstva, a sačuvali su se bolje od gotovo svih drugih oblika onodobne umjetnosti.
Izrađeni od kamena, keramike i stakla, praktički su neuništivi – ne gore, ne trunu ni korodiraju. Ugrađeni u podove i zidove, nije ih bilo lako premještati ni krasti, a ruševine zgrada s vremenom su ih zatrpale i zaštitile poput prirodnog pokrova.
Sve to, ističe HP, čini ih jednim od rijetkih oblika antičke vizualne kulture koji je do nas stigao u izobilju i u izvrsnom stanju. Autori mozaika razvili su različite tehničke tradicije: dok su mozaici istočnog Mediterana zadržali bogatu polikromiju i mitološke prizore, u rimskoj Italiji prevladavaju crno-bijeli geometrijski motivi, a u sjevernoafričkim provincijama pojavljuje se gotovo razigrana sloboda ornamenta.
Dimenzije pojedinih mozaika bile su impresivne – oni u gradu Piazzi Armerini (Villa Romana del Casale) pokrivaju više od 3500 četvornih metara, piše HP i dodaje kako su se mozaici samo jedne salonitanske bazilike, one na Marusincu iz 5. stoljeća, prostirali na oko 660 četvornih metara.
Najslavniji primjeri kasnoantičkih mozaika na jadranskoj obali su u Eufrazijevoj bazilici u Poreču iz 6. stoljeća, dok na našem tlu posebno mjesto zauzima i mozaik iz rimske urbane vile u Ninu, koji je i motiv na ovogodišnjoj hrvatskoj prigodnoj marki PUMed.
Izdanje marke prati i prigodna omotnica prvog dana (FDC), ističe HP i dodaje kako se novu prigodnu marku PUMed – tradicijski mozaici Mediterana može potražiti od 13. srpnja u poštanskim uredima ili na www.epostshop.hr.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu