EN DE

Potvrđena kakvoća, sigurnost i djelotvornost JGL lijekova

Autor: Poslovni dnevnik
15. travanj 2026. u 10:45
Podijeli članak —
Foto: Pixabay

Privremena obustava distribucije pokrenuta je zbog dobivenog rezultata izvan granice specifikacije tijekom ispitivanja stabilnosti.

Agencija za lijekove i medicinske proizvode (HALMED) je svojom objavom od 9. travnja 2026. ukinula obustavu za sve navedene lijekove:

  • Latanox 50 mikrograma/ml kapi za oko, otopina, serija: 011345
  • Timalen 5 mg/ml kapi za oko, otopina, serija: 021343
  • Dorzol 20 mg/ml kapi za oko, otopina, serija: 028342
  • Glaumax 20 mg/ml + 5 mg/ml kapi za oko, otopina, serija: 029345
  • Bimanox 2 mg/ml kapi za oko, otopina, serija: 03334

Privremena obustava distribucije pokrenuta je zbog dobivenog rezultata izvan granice specifikacije tijekom ispitivanja stabilnosti.

Temeljem provedene analize utvrđeno je da opaženo odstupanje nije posljedica nedostatka u proizvodnom procesu niti integriteta spremnika, već je povezano s uvjetima pohrane uzoraka tijekom ispitivanja stabilnosti.

Slijedom navedenog, a po provedenim dodatnim ispitivanjima, potvrđeno je da kakvoća, sigurnost i djelotvornost navedenih lijekova, te da niti u jednom trenutku nije utvrđen rizik za pacijente koji koriste navedene lijekove.

Sukladno navedenom, HALMED je zaključio da više ne postoje razlozi za zadržavanje mjere obustave, te se distribucija navedenih serija može nastaviti.

Radi cjelovitog informiranja javnosti, smatramo važnim istaknuti ovaj zaključak regulatornog tijela, kako bi se osigurala točna i uravnotežena percepcija prethodno objavljenih informacija.

Autor: Poslovni dnevnik
15. travanj 2026. u 10:45
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close