Inflacija u eurozoni blago je usporila u veljači, prvi put od prošle jeseni, čime je nastavljen pad inflacijskog pritiska koji se odražava i na Hrvatsku, pokazuju preliminarni podaci Eurostata objavljeni u ponedjeljak. Godišnja stopa inflacije mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena (HICP) iznosila je 2,4 posto, što je blagi pad u odnosu na siječanjskih 2,5 posto.
Analitičari su očekivali nešto manji pad, na 2,3 posto, a inflacija je popustila prvi put od rujna prošle godine. Temeljna inflacija, koja isključuje troškove energije, hrane, alkohola i duhana, bila je 2,6 posto, što je blago ispod siječanjskih 2,7 posto. Najveći pritisak na inflaciju i dalje dolazi iz sektora usluga, čije su cijene porasle za 3,7 posto u veljači, što je smanjenje u odnosu na siječanjskih 3,9 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu