Realiziramo li do kraja 2023. godine mizernih 100 MW novih kapaciteta obnovljivih izvora energije, a uglavnom će se raditi o solarima, možemo biti prezadovoljni, upozorili su iz Udruženja Obnovljivi izvori energije Hrvatske gospodarske komore (OIE HGK) na jučerašnjoj konferenciji za medije. Pozvali su na hitno donošenje Lex OIE, koji bi objedinio na jednom mjestu svu regulativu investiranja u obnovljive izvore energije, a isto tako i formiranje Radne skupine, po uzoru na upravo poduzete korake nakon trogodišnjeg zastoja obnove od potresa, a koja bi ekspeditivno rješavala sve pristigle zahtjeve.
Zaprimljeno 216 zahtjeva
Zbog toga je napravljen i jučer predstavljen Position Paper u kojem su navedene najznačajnije prepreke u administrativnim postupcima pripreme i razvoja projekata OIE. Prepreke koje su navedene kao najvažnije su zakonodavni okvir, neusklađenost propisa, priključenje na elektroenergetsku mrežu, prostorno planiranje i utjecaj na okoliš i prirodu.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu