Godišnja stopa inflacije mjerena indeksom potrošačkih cijena u travnju iznosila je 2,3 posto, a u odnosu na prethodni mjesec iznosila je 0,7 posto. Iz podataka Državnog zavoda za statistiku vidljivo je da je mjesečna stopa inflacije u travnju bila na najvišoj razini u posljednjih godinu dana, točnije od veljače prošle godine. Travanjska je stopa inflacije, doduše, nešto niža na godišnjoj razini nego u istom lanjskom mjesecu kada je ona iznosila 3,5 posto, a na mjesečnoj razini je nešto viša s obzirom na to da je mjesečna stopa lani u travnju iznosila 0,2 posto.
Skupa odjeća
Doprinos rastu inflacije na mjesečnoj, ali i na godišnjoj razini, utvrdili su državni statističari, u travnju ove godine dale su ponajprije cijene odjeće i obuće. U travnju su, naime, u odnosu na prethodni mjesec, odjeća i obuća bili skuplji za 3,4 posto, a u odnosu na isti mjesec prošle godine cijene su im bile više za 5,3 posto. Na mjesečnoj razini, u travnju su rasle još i cijene prehrane i bezalkoholnih pića, koje znatnije sudjeluju u ukupnoj strukturi potrošnje, a u odnosu na ožujak porasle se su za 1,1 posto. Zanimljivo je i da cijene goriva i energije, koje su posljednjih godina najviše poticale inflaciju ni na mjesečnoj ni na godišnjoj razini nisu generirali njezin rast. Štoviše, one su u posljednjih godinu dana pale za 0,1 posto, a u odnosu na ožujak za 0,4 posto. Pritisak na rast inflacije na godišnjoj razini gledano imala su kretanja troškova stanovanja, pri čemu su se najviše odrazile cijene za usluge oprskrbe vodom, koje su u godinu dana u prosjeku bile za 8,3 posto više. Na godišnjoj razini rasle su i cijene alkoholnih pića i duhana, u prosjeku za 1,2 posto, pri čemu je najviše poskupljenje evidentirano kod cijena vina, koje je u godinu dana poskupjelo u prosjeku za 4,5 posto, a cijene duhana kontinuirano su na istoj razini. Na godišnoj razini više su cijene pokućstva, za 2 posto, te prometa za u prosjeku 1,9 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu