Nakon višemjesečne korekcije (ili u najboljem slučaju stagnacije), došao je red i na dionice naftne industrije. Koje su, gotovo preko noći, postale vrlo omiljene među ulagačima, dosegnuvši razine s kraja ožujka i početka travnja, kada je cijena WTI barela sirove nafte domogla granice od 65 dolara. S tom razlikom što se cijena sirove nafte tijekom jučerašnjeg dana kretala oko razine od 62 dolara po barelu, no to nije previše zakočilo izvedbu naftaša, koje su predvodili British Petroleum i Total, s dnevnim rastom cijene dionica od 1,4 posto, dok su se na začelju našli ENI i Royal Dutch/Shell s rastom od 0,9 posto. Zorno svjedočeći o homogenosti promatrane skupine, učvršćene ponajprije zahvaljujući izmjeni godišnjih doba. Jer početak proljeća i tzv. driving sezone u SAD-u bitno pomiče procjene potrošnje pojedinih naftnih derivata poput benzina, zbog čega su oscilacije cijene sirove nafte, koje još uvijek ima dovoljno za sviju, pomalo u drugom planu. A to nedvojbeno potkrepljuju brojke, odnosno, dramatičan jaz u stopama rasta cijena sirove nafte i benzina na američkom teritoriju, koji je pak u velikoj mjeri posljedica problema s radom nekolicine rafinerija. Zbog čega se gomilaju zalihe sirove nafte, dok se zalihe benzina rapidno tope (u zadnjem tjednu ožujka su zabilježile pad od gotovo 10 posto), gurajući dionice naftne industrije, u tandemu s povišenim geopolitičkim tenzijama, uzlaznom putanjom. Tome svakako valja pridodati i vijest kako je Royal Dutch/Shell, u nastojanju da izbjegne mučno natezanje sudskim putem, pristao na nagodbu povodom šokantne revizije dokazanih rezervi iz 2004. godine, isplativši investitorima oko 350 milijuna dolara, bez priznanja krivice.
Što sa prvi pogled doima negativno intoniranom viješću, no u ovom slučaju je popraćeno vidnim olakšanjem ulagača, jer time vrlo neugodna epizoda napokon postaje stvar prošlosti. I dok su naftaši bilježili značajan rast cijene dionica na minornim pomacima cijene sirove nafte, rudari su pak uspjeli namaknuti praktički zanemariv rast dionica, unatoč novim uzbuđenjima na tržištu metala. Naime, cijena bakra ovoga je tjedna dosegnula najvišu razinu u posljednjih sedam mjeseci, a novih su se rekorda domogli i nikal i olovo, dok je s druge strane cijena srebra dogurala na korak do granice od 14 dolara po unci. No sve to nije previše pomoglo londonskom rudarskom kvintetu, iz kojeg je iskakala jedino Xstrata, ostvarivši rast cijene dionica od 2,5 posto. No isključivo zahvaljujući prodaji dijela aktive u segmentu proizvodnje aluminija (Noranda Aluminium), koji očito, čak ni nakon preuzimanja kanadske kompanije Falconbridge, nije promoviran u core business. Kupac je private-equity tvrtka Apollo Management, čiji su predstavnici pristali na cijenu od 1,15 milijardi dolara, kojom će se, na zadovoljstvo dioničara švicarske kompanije, donekle smanjiti nabujali dug, pa otuda i prilično burna reakcija na tržištu, kojom je nastavljena serija novih all-time-high rezultata. U nedostatku zvučnijih vijesti sa m&a fronta, vrlo bitnu ulogu u održavanju pozitivnog trenda na europskim tržištima kapitala odigrali su analitičari, servirajući nekoliko preporuka koje su naišle na pozitivan odjek među ulagačima. To se prije svega odnosi na Electrolux, kojemu su analitičari Deutsche Bank prilijepili BUY preporuku, potaknuvši skok cijene dionica od 3,4 posto. Navodeći svijetle perspektive (i visoku profitabilnost) nuklearne energije, ABN Amro je kao izrazito dobru priliku za kupnju istaknuo British Energy, što je potonjoj donijelo rast dionica od 4,6 posto, dok je Marks & Spencer označen kao jedna od najjeftinijih dionicama u segmentu maloprodaje na Otoku, zaradivši 2,9 posto rasta. Štoviše, u preporuci se navodi kako bi kompanija mogla biti vrlo atraktivna private-equity predatorima, što je očito bio prikladan mamac za kupce, baš kao i podatak o najvećem skoku (3,9 posto) obujma trgovine u maloprodaji u posljednjih 11 mjeseci.

Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu