Po Ovršnom zakonu prva nekretnina može se izgubiti ako je vlasnik dragovoljno optereti, što je primjereno rješenje, a problem siromašnih će se trebati rješavati u posebnim socijalnim zakonima.
Vlada se odlučila za smjer socijalnih mjera zaštite dužnika, ne zadirući u prava vjerovnika u paketu usvojenih ovršnih izmjena, uz prihvaćanje Mostovih amandmana. Izmjene ne ulaze u problem velikog broja blokiranih građana jer to nije moguće riješiti s tim zakonom, a neće utjecati na tržište stambenih kredita jer nema promjena za hipotekarno osigurane nekretnine. Socijalna zaštita u odnosu na manje dugove riješena je ukidanjem mogućnosti ostanka bez jedine nekretnine za dug do 20.000 kn.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu