Prošlo je gotovo jedno desetljeće nakon financijske krize iz 2008. godine, a konfrontacijska politika koja se pojavila kao njena posljedica ostaje sveprisutna diljem Zapada. No, usprkos sličnostima između Sjedinjenih Američkih Država i Europske Unije, razlike u načinu na koji one rješavaju socijalna, ekonomska i fiskalna pitanja nedavno su postale posve očite. Nakon iznenađujuće pobjede predsjednika Donalda Trumpa na izborima, činilo se da se SAD natječu s EU oko toga čija politika je spornija i disfunkcionalnija.
U oba slučaja, brojni potencijalni igrači mogu potkopati politički proces. Trump uči o tome kroz vlastite sukobe s Kongresom, sa sudovima i vladama pojedinih država. U Europi, domaće političke snage rutinski se sukobljavaju s ustavnim sudovima i nadnacionalnim tijelima. Svaki put kad se održavaju izbori na nacionalnoj, ili čak na regionalnoj razini, u jednoj od 28 (uskoro 27) zemalja članica EU, Europljani postanu paralizirani strahom od razornog ishoda. Kako bi se pozabavio tim stanjem, predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker nedavno je objavio Bijelu knjigu o budućnosti Europe u kojoj je naveo pet mogućih načina opstanka u budućnosti – u rasponu od toga da nema nikakvog djelovanja do provedbe sustavnih reformi u cilju kompletiranja europskih integracija jednom za sva vremena. SAD su također suočene s izazovom političkog razjedinjenja, ako ne i dezintegracije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu