U svijetu slabe domaće potražnje u brojnim naprednim gospodarstvima i tržištima u nastajanju, kreatori politika dovedeni su u iskušenje da potaknu gospodarski rast i zapošljavanje usredotočivši se na rast utemeljen na izvozu. To nalaže da slabe valute i konvencionalne i nekonvencionalne monetarne politike izazovu nužnu deprecijaciju.
Od početka godine, više od 20 središnjih banaka diljem svijeta popustile su monetarnu politiku, nakon što su to učinile Europska središnja banka i japanska središnja banka Bank of Japan. U eurozoni, zemljama na periferiji bila je neophodna slabost valute u cilju smanjenja vanjskih deficita i poticanja rasta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu