Ustavni sud Republike Hrvatske (dalje: USRH) je na prijedlog Hrvatske udruge poslodavaca pokrenuo postupak za ocjenu suglasnosti s Ustavom Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak (NN 125/13).
Sukladno tome Ustavni je sud ukinuo sporne članke 6. i 8. ovoga Zakona koji se odnose na oporezivanje dividende i udjela u dobiti na temelju udjela u kapitalu.Podsjećamo kako je USRH u rujnu prošle godine već donio odluku o ukidanju članka 16. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak iz ožujka 2012. kojim je ponovno uvedeno oporezivanje udjela u dobiti i dividendi. Takvu je odluku USRH obrazložio činjenicom da se njime dovodilo u neravnopravan položaj obveznike poreza na dohodak kojima dividenda ili udio u dobiti na temelju udjela u kapitalu nisu isplaćeni do 1. ožujka 2012. u odnosu prema onima kojima su isplaćeni iako su ostvareni po istoj pravnoj osnovi u razdoblju između 1. siječnja 2005. i 1. ožujka 2012. u kojem nije bilo obveze plaćanja poreza na dividende i udjele u dobiti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu