Vlada će danas uputiti u Sabor konačni Prijedlog Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, najavio je ministar financija Slavko Linić u srijedu u Zagrebačkoj školi ekonomije i menadžementa gdje je na inicijativu Hrvatske udruge poslodavaca održan okrugli stol s ciljem da se poduzetnici iz prve ruke informaraju o krucijalnim zakonima. “Nelikvidnost je velika boljka gospodarstva, dosegla je 44,5 milijardi kuna i nezaustavljivo raste. Primjerice, ove godine je povećana za četiri milijarde, a samo kamate su 18 milijardi. Prije ljetnje stanke Zakon o financijskom poslovanju on će proći prvo čitanje, a drugo se predviđa u rujnu što znači da imamo dovoljno vremena za prijedloge”, rekao je Linić.
Plaćanje PDV-a u 45 dana
Iznio je i podatak da će osam tisuća ljudi u Financijskoj agenciji i Poreznoj upravi biti na raspolaganju za vođenje postupka predstečajne nagodbe, te da će ih biti potrebno još 4000.Đuro Njavro smatra da najbolje što država može napraviti u rješavanju nelikvidnosti je da sama uredno plaća. “Ovi zakoni donose podzetnicima neizvjesnost, pa će proći još jedna godina bez podizanja BDP-a. Ne bismo pogriješili da od njih odustanemo”, drži on. No, Linić je rekao da se rokovi plaćanja ravnaju po EU direktivi. Najavio je da država razmišlja da poduzetnicima omogući još jednu pogodnost: duži rok plaćanja PDV-a, koji bi bio 45 dana. “Razmišljamo i da obvezni rok plaćanja za državu od 30 dana produžimo na 60 u zdravstvu jer tamo kašnjenja traju između 360 i 540 dana”, kazao je Linić objasnivši i da se problem nelikvidnosti ne može riješiti sam od sebe, a niti pomoću Trgovačkih sudova.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu