BAAN KHLONG KHOO, Tajland – Iako 18 godina živi preko puta ceste od polja riže, Malinee Khammon u životu nije posadila niti jednu mladicu. Ova kći poljoprivrednika koja trenutno pohađa završni razred srednje škole kaže kako je postala spretna u izbjegavanju očajničkih molbi roditelja da im pomogne na obiteljskom gospodarstvu.
“Vruće je i iscrpljujuće, a to mi se ne sviđa”, nedavno nam je rekla Malinee Khammon. “Radije sam u kući.” Ovim mukotrpnim poslom u blatu na Tajlandu su se dugo bavili mladi ljudi koji imaju snage za višesatni rad na užarenom suncu i presađivanje redova biljaka riže, mladicu po mladicu. No u suvremenom Tajlandu uzgojem riže sve se više bave stari jer mladi sve dulje ostaju u školi, a i golema metropola Bangkok mami najbolje i najpametnije đake prema poslu u klimatiziranim uredima. “Sve što rade rukama jest tipkanje po mobitelu”, kaže Sudarat Khammon, koji je u dobi od 33 godine najmlađi poljoprivrednik u Baan Khlong Khoou, seocetu u blizini tajlandskog grada Phitsanuloka. Malinee kaže kako joj je san postati učiteljica, a njezini prijatelji u školi žele biti liječnici, farmaceuti i inženjeri. Samo 12 posto tajlandskih poljoprivrednika danas čine mlađi od 25 godina, što je, prema državnoj statistici pad od 35 posto u odnosu na 1985., a prosječna dob im je 2010. skočila na 42 godine sa 31 1985. Odmak od polja riže nije tako iznenađujući. Kao i ostali azijski proizvođači riže, i Tajland slijedi već dobro poznati obrazac industrijalizacije. No ova je tranzicija na Tajlandu izrazito nabijena, jer je ondje uzgoj riže, pogotovo nagrađivane vrste “jasmin”, isprepleten s identitetom cijelog naroda i njegovog opstanka. Prema podacima američkog ministarstva poljoprivrede, Tajland je od 1983. godine vodeći svjetski izvoznik riže, pa se vrijednost izvoza riže prošle godine popela na čak 6 milijardi dolara.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu