Nakon iskustva klijenata Abacus brokera, kojima je novac zapeo u Credo banci iako je prema Zakonu o tržištu kapitala zaštićen, Hanfa je zatražila da banke objasne kako štite taj novac.
“Zbog različitih interpretacija propisa Agencija je smatrala nužnim radi stabilnosti financijskog sustava dobiti jasne odgovore od banaka i HNB-a oko regulative koja nije u našoj nadležnosti”, stoji u priopćenju. Anketirane banke ukratko su odgovorile da je novac klijenata kojima banka pruža investicijske usluge izuzet od ovrhe, no kontroverzni “račun 13” banke vode kao depozit na koji se ne plaća premija osiguranja DAB-u i koja ne smatraju osiguranom štednjom. HNB pak za razliku od banaka smatra da transakcijski račun za klijenta investicijskog društva ulazi u osiguranu štednju. Novac s računa investicijskog društva kod banke nije zaštićen od ovrhe, već HNB smatra da bi eventualne gubitke trebao pokriti Fond za zaštitu ulagatelja s čime se Hanfa ne slaže. O svom stavu, da novac klijenata Abacusa kod Credo banke treba smatrati osiguranom štednjom te da se novac na skrbničkom računu ne bi smio biti dio likvidacijske mase, Hanfa je obavijestila DAB.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu