Sport & biznis - SP 2026.
EN DE

Potrošač traži veće kazne za web-trgovce

Autor: Bernard Ivezić
17. listopad 2011. u 22:00
Podijeli članak —

Iako je vlada prošli tjedan predložila izmjene zakona koji nadzire rad web-trgovina, ni potrošačima ni trgovcima on ne donosi ništa

Društvo Potrošač predložilo je da se web trgovine koje varaju kupce ubuduće po Zakonu o elektroničkoj trgovini kažnjavaju s barem 80.000 kuna, a da se najviša kazna udvostruči na 200.000 kuna. Ilija Rkman iz Društva Potrošač tvrdi da je posljednjih nekoliko godina zbog nepoštenog ponašanja nekoliko trgovina nastala velika šteta ne samo za kupce već i za sve koji se bave internetskom prodajom. “Postojeće kazne od deset do sto tisuća kuna su simbolične, jer je kroz nekoliko web trgovina napravljena kudikamo veća šteta pa i kazne moraju biti drastičnije, bilo 200 ili 300 tisuća kuna pa čak i milijun kuna, ako treba”, kaže Rkman te dodaje da su takav prijedlog uputili Vladi.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

Nezaštićeni kupci
Pojašnjava da je to stoga što ima web trgovina koje sustavno krše prava potrošača. Kao primjer koji je inicirao prijedlog Vladi, Rkman ističe slučaj velikog broja reklamacija web trgovine Corbis.hr koju spominje u kontekstu internetske prijevare. Dodaje da je u tom slučaju morao reagirati Državni inspektorat te poduzeti drastične mjere, čak zabraniti rad web trgovine Corbis.hr iza koje stoji tvrtka Kućanski uređaji. Vanja Andrašić iz Corbisa kaže da je problema u poslovanju bilo, ali da njihova trgovina nije niti jednom kažnjena zbog nepoštene poslovne prakse ili nečeg sličnog, bilo od Državnog inspektorata ili neke druge državne institucije. “Rkman je o nama iznio cijeli koloplet laži tako da je to nalik na medijsku ucjenu”, tvrdi Andrašić.

Društvo Potrošač predložilo je da se web trgovine koje varaju kupce ubuduće po Zakonu o elektroničkoj trgovini kažnjavaju s barem 80.000 kuna, a da se najviša kazna udvostruči na 200.000 kuna. Ilija Rkman iz Društva Potrošač tvrdi da je posljednjih nekoliko godina zbog nepoštenog ponašanja nekoliko trgovina nastala velika šteta ne samo za kupce već i za sve koji se bave internetskom prodajom. “Postojeće kazne od deset do sto tisuća kuna su simbolične, jer je kroz nekoliko web trgovina napravljena kudikamo veća šteta pa i kazne moraju biti drastičnije, bilo 200 ili 300 tisuća kuna pa čak i milijun kuna, ako treba”, kaže Rkman te dodaje da su takav prijedlog uputili Vladi.

Nezaštićeni kupci
Pojašnjava da je to stoga što ima web trgovina koje sustavno krše prava potrošača. Kao primjer koji je inicirao prijedlog Vladi, Rkman ističe slučaj velikog broja reklamacija web trgovine Corbis.hr koju spominje u kontekstu internetske prijevare. Dodaje da je u tom slučaju morao reagirati Državni inspektorat te poduzeti drastične mjere, čak zabraniti rad web trgovine Corbis.hr iza koje stoji tvrtka Kućanski uređaji. Vanja Andrašić iz Corbisa kaže da je problema u poslovanju bilo, ali da njihova trgovina nije niti jednom kažnjena zbog nepoštene poslovne prakse ili nečeg sličnog, bilo od Državnog inspektorata ili neke druge državne institucije. “Rkman je o nama iznio cijeli koloplet laži tako da je to nalik na medijsku ucjenu”, tvrdi Andrašić.

Rkman navodi i primjer ugasle web trgovine Propero koja je navodno oštetila 52 kupca prodavši im bijelu tehniku i ostalu robu koju nikada nije isporučio. Vlasnik Propera Davorin Bukovac u međuvremenu je otvorio pa zatvorio i dvije nove web trgovine Respectum Solum i Sve Imamo, koje su bile svojevrsni klonovi Propera. Čak je neko vrijeme prebacivao sve korisnike koji bi tražili trgovinu Propero na te dvije nove adrese. U Respectum Solumu su tvrdili da su oni za jednu kunu preuzeli bazu od Propera te da su se obvezali podmiriti dugove prema Properovim kupcima. U branši pak smatraju da je jedan od dobrih pokazatelja koliko je neka web trgovina vjerodostojna to nudi li mogućnost plaćanja po dostavi. Drugi pak, poput direktora Moje Trgovine Siniše Cvjetkovića ističu da su se trgovci i sami organizirali u Odbor za razvoj i promociju elektronske trgovine pri HGK upravo kako bi izbjegli takve slučajeve.

Administrativne prepreke
“Nažalost, cijela je ta inicijativa zamrla, jer je kriza uništila dio članica”, pojašnjava Cvjetković čija je tvrtka među glavnim protagonistima tog odbora. Damir Plejić, konzultant za e-poslovanje tvrtke ResPons Digitus ističe da e-trgovina ima iste probleme kao i drugi segmenti trgovine.“Kod promjene zakona u obzir bi trebalo uzeti i poboljšanje uvjeta za poduzetnike. Radim projekt izvozne web trgovine i šteta je što carina traži toliko papirologije da je taj posao neisplativ u Hrvatskoj”, zaključuje Cvjetković.

Administracija

Zakon zbog zakona
Iako je Vlada na sjednici krajem prošlog tjedna predložila izmjene Zakona o elektroničkoj trgovini, sugovornici iz branše ističu da u njemu nema značajnijih novina ni po pitanju zaštite potrošača niti po pitanju olakšavanja poslovanja i izvoza postojećim web trgovinama.

Autor: Bernard Ivezić
17. listopad 2011. u 22:00
Podijeli članak —
Komentirajte prvi

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close