Mercator grupa kao društveno odgovorno poduzeće postavilo je prioritete na području trajnog razvoja i ekologije. Osim što je trošak Mercator grupe za sve vrste energije čak 30 milijuna eura godišnje, svojim djelovanjem grupacija želi aktivno sudjelovati u smanjenju negativnih utjecaja klimatskih promjena. Posljednjih dvanaest godina grupu Mercator obilježava intenzivna gradnja velikih trgovačkih centara. Sa stanovišta učinkovitog iskorištavanja energije, proces planiranja centara zasniva se na metodi evolucije. To znači da smo u svaku novu generaciju objekata ugradili suvremeniju, energetski učinkovitiju opremu i instalacijske sustave. Isto možemo reći i za građevinski dio kod kojeg smo povećavali razinu izoliranosti i način ostakljenja.
Nove tehnologije
Takav pristup bio je vrlo važan jer je riječ o objektima visoke godišnje specifične potrošnje energije, između 554,6 i 397,2 kWh/m2 korisne površine. Tako se u novijim centrima specifična potrošnja toplinske i električne energije smanjivala, što je imalo za posljedicu smanjenje ispusta emisija CO2 u okolinu. Uvođenje novih, energetsko štedljivih tehnologija i metoda rezultiralo je smanjenjem specifične toplinske snage za grijanje i specifične snage električnih naprava. U usporedbi sa stambenim objektima, kod trgovačkih zgrada riječ je o specifičnim objektima velike potrošnje električne energije. Uzrok veće potrošnje energije u trgovačkim objektima u usporedbi sa stambenima prije svega leži u primjeni tehnologija rashladne tehnike koja je velik potrošač električne energije, a osim toga u trgovačkim objektima potrebno je održavati ugodnu sredinu. To postižemo obilnom umjetnom rasvjetom, ugodnom temperaturom prostorija i pravilnim provjetravanjem. S obzirom na veličinu i lokaciju centra, prilikom projektiranja upotrebljavamo različite principe energetske štedljivosti. U konkretna rješenja ubrajamo: unaprijeđenu toplinsku izolaciju, ograničavanje staklenih površina, dnevno svjetlo, prisilno prozračivanje s podnim grijanjem i hlađenjem, iskorištavanje otpadne topline te iskorištavanje solarne energije i uporabu središnjih nadzornih sustava. Za prvu generaciju Mercatorovih trgovačkih centara svojstveno je da su bili građeni prema kriteriju 30 posto manje potrošnje energije u usporedbi s tada propisanim vrijednostima, dok smo u posljednjoj generaciji pomoću inovativnih rješenja uspjeli smanjiti potrošnju za dodatnih 35 posto. Ako, primjerice, uzmemo trgovački centar Novigrad, sustavom toplinskih crpki u kombinaciji s podnim grijanjem i hlađenjem uspjeli smo postići nultu potrošnju toplinske energije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu