Carrefour, drugi po veličini maloprodajni trgovački lanac u svijetu nakon Wal-Marta, odgodio je najavljeno izlistavanje 25 posto udjela svoje divizije za nekretnine. Pritom je također obznanio, javlja Bloomberg, da kompaniju napušta šef tvrtkina matičnog poslovanja u Francuskoj James McCann. Nakon objave odgode izlistavanja podružnice dionica Carrefoura na vrijednosti je izgubila 2,6 posto na Pariškoj burzi, skliznuvši na 30,8 dolara. Cijena dionice Carrefoura ove je godine dosad rasla 1,4 posto, a tržišna vrijednost kompanije skočila je na 21,3 milijarde eura.
Smjena na vrhu
Carrefourova divizija za nekretnine nastavlja s portfeljom projekata vrijednim dvije milijarde eura jer izbacuje novi format supertrgovina, poručuju u Carrefouru. Izlistavanje dionica te tvrtkine divizije kompaniji je i dalje u cilju, navodi se u priopćenju. Carrefour je u ožujku najavio izdvajanje divizije kojoj vrijednost procjenjuje na 10,4 milijarde eura te 100 posto poslovanja diskontnih trgovina Dia s namjerom povećanja vrijednosti za svoje dioničare. U Carrefouru navode da je do srpnja odgođeno izlistavanje poslovanja Dije u realizaciji.Vodstvu Carrefoura glavobolje zadaju i promjene u Upravi. Naime, predsjednik Uprave Lars Olofsson preuzima operativno vođenje aktivnosti trgovačkog lanca nakon odlaska Jamesa McCanna, ne želeći otkriti razloge njegova odlaska. McCann je bivši zaposlenik britanskoga trgovačkog lanca Tesca, a Carrefouru se priključio lani. “Nije dobar znak kada netko tako brzo ode. Iznenađujuće je što predsjednik Uprave Olofsson smatra da treba preuzeti McCannovu poziciju, odnosno da nema drugoga kandidata koji bi mogao uskočiti na njegovo mjesto”, komentira Chris Hogbin, analitičar londonskog Sanford C. Bernsteina.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu