Kad je 11. ožujka malo prije 15 sati potres pogodio ovaj grad, posljednja gejša u njemu, kako i treba, bila je kod kuće i spremala se za nastup u ekskluzivnom ryotei restoranu koji ima tradiciju dugu 117 godina, a u kojemu je počela raditi kao 14godišnjakinja prije sedamdeset godina.
Već je obukla posebne bijele čarape koje joj odgovaraju uz kimono i počela raditi frizuru. Unajmljena je kao zabavljačica na zabavi u čast premještenja kolege iz Kamaishija te je odabrala odgovarajuću pjesmu koja govori o osnaživanju mladog samuraja prije odlaska u prvu bitku.Međutim, u samo 35 minuta tsunami je progutao ovaj grad, pa se i ova 84-godišnja gejša, Tsuyako Ito, morala boriti za goli život. Već je preživjela tri tsunamija u Kamaishiju, a kao djevojčica je od bake slušala priče o velikom tsunamiju iz 1896. godine. “Baka mi je pričala da tsunami nalikuje golemim razjapljenim ustima koja gutaju sve na svom putu”, nedavno je izjavila u bolnici, gdje prima tretman za astmu, “pa pobjedu odnose oni koji trče koliko ih noge nose”.U prvom tsunamiju kojega je doživjela, onom iz 1933. godine, majka ju je na leđima odnijela na sigurno. Ovoga puta noge su je izdale, pa ju je na uzvisinu odnio jedan obožavatelj.Tsuyako Ito namjeravala je za 88. rođendan otići u mirovinu, budući da ta godina predstavlja prekretnicu u Japanu, a sada je preživjela svoj četvrti i “najstrašniji” tsunami. Valovi su preplavili njeno trožičano glazbalo shamisen i kimono, bez kojega gejša ne može izvoditi svoju umjetnost.Ova proslavljena ljepotica zna i plesati i svirati shamisen, dok je većina gejši vješta samo u sviranju shamisena, izjavio je Setsuko Kanazawa, čija obitelj posjeduje restoran Saiwairo u kojemu Tsuyako nastupa. Za lokalne čuvare kulturalne tradicije, ona predstavlja zaštitnicu lokalne kulture koja ubrzano nestaje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu