Generaciju F, koja Facebook smatra svojim “drugim domom”, ne čine samo oni koji već rade, nego i oni koji tek trebaju ući u zaposleničke vode. Neovisni konzultant Gary Hamel je u svom blogu na stranicama utjecajnog američkog dnevnika Wall Street Journala napravio profil generacije Y, i to one koja živi u internetskom svijetu Facebooka, Twittera i ostalih društvenih portala. U tom svijetu oni stvaraju prijateljstva, mreže kontakata i izražavaju te kreiraju svoja mišljenja i stavove. Što onda kompanije mogu očekivati od takve generacije, odrasle na novim pravilima satkanim u “cyber-spaceu”?
Svaka ideja ima šansu
Taj je konzultant stoga napravio kratku listu važnih stvari u razumijevanju i radu s Generacijom F. Hamel kao prvo navodi da se sve ideje natječu na jednakoj osnovi. Na internetu svaka ideja ima šansu da postane ona koju će ljudi slijediti ili ne. U pravilu nitko je ne može ugasiti, a pobornici postaju oni koje je smatraju važnom za njih same i ono što oni žele. Politika, babe i stričevi tu ne igraju nikakvu važnu ulogu. Hamel zatim dodaje kako je sudjelovanje važnije od kvalifikacija. Da bi objavila blog ili postavila video na YouTubeu, Generacija F ne smatra da mora imati akademsku titulu iz novinarstva ili video-produkcije. Važno je sudjelovati i iskazati svoje mišljenje, što ovu generaciju čini dobrim timskim igračima, ali ne i poslušnicima. Njihovi uzori ih vode na bazi karizme koja proizlazi iz znanja, a ne političke arogancije i jako im je važno da u odlukama sudjeluju sa svojim razmišljanjima i prijedlozima. Holm također naglašava da se hijerarhija stvara po prirodi stvari i ne nameće se. Naime, na svakom internetskom forumu postoje oni koje više respektiramo od drugih. Shodno tome, oni imaju i više utjecaja te im više vjerujemo i pratimo što pišu na forumima. Njihov prirodni autoritet izraz je njihove osobnosti, stručnosti i ostalih “neopipljivih” faktora koji ih stvaraju takvima, a ostali članova foruma voljni su ih prihvatiti kao autoritete bez ugrožavanja njihovog ega ili pozicije. Nijedan webmaster ili vlasnik foruma i/ili stranice nije ih učinio takvima. Oni su naprosto prvi među jednakima. Što se tiče lidera, oni su tu da služe umjesto da zapovijedaju. Robert Greenleaf, Peter Senge, Ken Blanchard i ostali zagovornici transformacijskog ili jednostavnije rečeno “vođenja uz služenje”, u Generaciji F imaju praktični dokaz svojih teorija. Na internetu se lideri dokazuju veličinom svoje pomoći drugima, demonstriranom ekspertizom i općenito nesebičnim ponašanjem.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu