Da internet nije samo digitalna arhitektura nego da reflektira ideološke pretpostavke što je veoma opasno za društvo, zaključak je predavanja kontroverznog kritičara društvenih medija Andrewa Keena koji je na ovogodišnjem Weekend media festivalu održao predavanje pod nazivom “Kult amatera”.
On smatra da novi internet pod kojim podrazumijeva društvene mreže ne podupire hijerarhiju koja je karakteristična za tradicionalne medije, a što osigurava otkrivanje i razvoj talenata. Ideologijom ga je učinilo dovođenje u pitanje postojećih autoriteta i činjenica da nije imao središte. “Ideološki sustav jednostranih medija koji funkcionira prema načelu ‘Ja govorim, vi slušate’ pretpostavlja superiornost, meritokraciju, dakle podupire mudrost nekolicine pa su u toj borbi uspijevali samo najbolji talenti”, tvrdi Keen. Prema njegovom mišljenju, besplatan sadržaj učinio je sadašnji ekonomski model neodrživim jer je kreirao krizu koja je puno dublja od financijske. Istaknuo je i primjer YouTubea kojega je Google 2006. kupio za 1,6 milijardu dolara, a koji se unatoč ogromnom broju posjeta ali zbog ne funkcioniranja oglašavanja još uvijek nije isplatio. “Ključni problem postaje očuvanje privatnosti. Internet pothranjuje rastuću kulturu narcisoidnosti, stvara opću kakofoniju sadržaja potiče stvaranje anonimne oligarhije i kulture mediokriteta jer obični ljudi osjećaju nemoć pred brzim i dramatičnim promjenama”, rekao je Andrew Keen.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu