Svjetska automobilska industrija, ozbiljno uzdrmana globalnom financijskom krizom, dobit će gotovo 50 milijardi dolara neposredne financijske pomoći iz raznih fondova za poticanje ekonomskog razvitka.
No, ta su sredstva samo mali dio ukupnog paketa stimulativnih mjera od oko 3,6 bilijuna dolara, kojeg će vlade diljem svijeta usmjeriti prema autoindustriji, ističe se u analizi konzultantsko-revizorske tvrtke Deloitte. Značajan dio poticajnih sredstava usmjeren je prema proizvođačima automobila koji su jako pogođeni krizom, General Motorsu i Chrysleru, te GMAC-u, financijskom ogranaku General Motorsa, koji su poticaje dobili kao dio američkog 700 milijardi dolara vrijednog TAR programa. “Ono što automobilska industrija danas najviše treba jest povratak kupaca u autosalone. No, iako su državni financijski poticaji za autoindustriji dosad bili od pomoći, za promjenu raspoloženja kupaca trebat će poduzeti korak više. Tek ćemo tada vidjeti pravu prekretnicu za ovu industriju,” ističe Hans Roehm, globalni partner u Deloitteovoj Grupaciji za industrijsku proizvodnju. Na gotovo svim tržištima obuhvaćenim analizom očekuje se da će financijske stimulacije povećati prodaju u segmentu malih automobila. Paketi stimulacija na mnogim će tržištima biti usmjereni i na tehnologije bazirane na alternativnim gorivima. “Kombinacija neposredne pomoći proizvođačima automobila i drugih načina poticanja potražnje na tržištu ključna je za opstanak ove industrije”, ističe Michelle Collins, Deloitteov stručnjak za auto-industriju. “Međutim, inicijative za stimulaciju potražnje moraju ići ruku pod ruku s mjerama za poboljšanje dostupnosti kredita.”Deloitteova analiza pokazuje da na njemačkom, talijanskom, francuskom i kineskom tržištu postoji trend poticanja potrošača da starije modele automobila zamijene novima. Tako je uvođenje bonusa od 2500 eura za svaki vraćeni rabljeni automobil pri kupnji novog tijekom veljače u Njemačkoj povećalo kupovinu automobila za 22 posto. Prema Deloittovu istraživanju Rusija i Japan su jedine automobilske sile koje stimuliraju kupnju, no ne direktno i samu autoindustriju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu