Hoće li banke podizati kamate na kredite i dalje je neizvjesno, no izražen je pritisak na rast kamata, istaknuo je u četvrtak direktor Hrvatske udruge banaka (HUB) Zoran Bohaček. “Sadašnji pritisak je prema gore, no teško je reći. Bankari su prije najavljivali kako je moguće da kamatne stope porastu u prosjeku za jedan postotni bod, no zaista ne znam”, rekao je Bohaček tijekom predstavljanja najnovijih analiza HUB-a.
Rastući rizik
Prema njegovim riječima, pritisak na povećanje kamata rezultat je rastućih premija rizika u Hrvatskoj. Taj rastući rizik poništio je efekt pada cijene međubankarskih pozajmica. Naime, iako je u posljednje vrijeme pala referentna kamatna stopa EURIBOR, taj se pad nije odrazio na nižu cijenu sredstava za Hrvatsku jer su u isto vrijeme povećani rizici. Kako ističu u HUB-u, bankama nije u interesu neopravdano dizati kamate na kredite jer svako poskupljenje povećava i broj onih koji te kredite neće moći vraćati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu