Poslovni.hr slavi 20.rođendan
EN DE

Očekujemo 100 projekata malih tvornica od kojih će svaka zaposliti na desetke ljudi

Autor: Saša Paparella
30. siječanj 2015. u 11:56
Podijeli članak —
Photo: Marko Jurinec/PIXSELL

Hrvatska nakon šest godina napokon izlazi iz recesije, a što nije mišljenje vlade nego cijelog niza analitičara.

Hrvatska nakon šest godina napokon izlazi iz recesije, a što nije mišljenje Vlade nego cijelog niza analitičara. Bilježimo rast izvoza i pad nezaposlenosti, napokon se počelo otvarati više obrta i tvrtki nego što ih se zatvorilo.  Osim toga,  narednih godinu dana očekujemo 100 projekata malih tvornica od kojih će svaka zaposliti po nekoliko desetaka ljudi,  rekao je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras prilikom otvaranja manifestacije Poslovni uzlet grada Koprivnice 2015., održane u petak.

već od 5 € mjesečno
Pretplatite se na Poslovni dnevnik
Pretplatite se na Poslovni Dnevnik putem svog Google računa, platite pretplatu sa Google Pay i čitajte u udobnosti svoga doma.
Pretplati se i uštedi

Hrvatska nakon šest godina napokon izlazi iz recesije, a što nije mišljenje Vlade nego cijelog niza analitičara. Bilježimo rast izvoza i pad nezaposlenosti, napokon se počelo otvarati više obrta i tvrtki nego što ih se zatvorilo.  Osim toga,  narednih godinu dana očekujemo 100 projekata malih tvornica od kojih će svaka zaposliti po nekoliko desetaka ljudi,  rekao je ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras prilikom otvaranja manifestacije Poslovni uzlet grada Koprivnice 2015., održane u petak.

„Informacija o projektima i o državnim potporama mora doći do svakoga, mora se olakšati poslovanje svakome tko se želi baviti poduzetništvom. U svega tri godine ova je vlada uložila dvije milijarde kuna u obrt i poduzetništvo, više nego prethodne dvije vlade zajedno“, istaknuo je Maras,  dodavši da je „Poslovni uzlet izrazito korisna edukativna manifestacija za koju vjerujemo da će, nakon 7.000 lanjskih, ove godine u 22 grada proći čak 30.000 hrvatskih poduzetnika i obrtnika“. Ministar Maras pohvalio je rad koprivničkog Poslovnog inkubatora,  u koji je država investirala 1,9 milijuna kuna, a o čijem je radu nazočne informirala Martina Golčić, direktorica Koprivničkog poduzetnika.

Poslovni inkubator pomaže novim poduzetnicima da s minimalnim troškovima započnu poslovanje, pa je tako primjerice cijena najma kvadratnog metra poslovnog prostora u prvih šest mjeseci svega jednu kunu. Na istom se mjestu mogu koristiti i neki zajednički strojevi, što početnicima također olakšava prve korake. Osim toga, u inkubatoru svatko može dobiti pomoć oko promocije, otvaranja novih tržišta, edukacije, izrade studija i korištenja sredstava EU fondova. U zadnja tri mjeseca već je prijavljeno 12 projekata za socijalni fond EU, a ugovoreno je i 17 projekata za program ruralnog razvoja. U ta tri mjeseca inkubator je dobio tri nova stanara, pa je Martina Golčić najavila podizanje novog, proizvodnog inkubatora.

Mišel Jakšić, zamjenik gradonačelnice Koprivnice pohvalio se da je u tom gradu po prvi puta nakon šest godina broj novootvorenih tvrtki i obrta veći od broja zatvorenih, a povećava se i izvoz. „Koprivnica je grad razvoja i to zbog razvijene energetske infrastrukture i efikasne javne uprave što je nužno da se izvučemo iz gliba u koji smo se ukopali ovih 25 godina“, rekao je Jakšić, te je istaknuo da bi se razvoj Hrvatske mogao potaknuti rezanjem broja gradova i  županija.

S tom se opservacijom nije složio župan koprivničko- križevački Darko Koren, naglasivši da „u Hrvatskoj postoji barem deset važnijih pitanja, a kad njih riješimo i taj sekundarni problem broja gradova i županija sam će se riješiti“.  Koren je naglasio važnost lokalne zajednice u rušenju birokratskih prepreka, kao i ulogu medija u stvaranju poduzetniče klime. Po njegovu mišljenju, lokalnih šerifa u Hrvatskoj nema tako puno koliko se o  njima piše, „a ovdje i Koprivnici za njih sigurno nema prostora“. 

 

Autor: Saša Paparella
30. siječanj 2015. u 11:56
Podijeli članak —
Komentari (9)
Pogledajte sve

kada se sjetim kako je plakao, kada je drug Ivo izgubio mjesto, mogu samo zamisliti kako će to izgledati kada on dobije nogu

Samo jedna rijec = TUDUM

Očekujemo da klaun od Marasa i slični klaunovi iz vlade te sabora dobiju doživotnu zabranu obavljanja službeničkih poslova, jer tu štetu nemre namirit ni štamparija novca! A tko želi cirkus nek ide u Moira Orfei!

kalendar, 30.01.2015. u 15:56
…NE CITA KOMENTARE…

The best argument against democracy is a five-minute conversation with the average voter. – Winston Churchill

U ne tako davnoj prošlosti u više navrata se po svim medijima i forumima trubilo kako nam je super (Dot-com bubble, Real estate bubble, Stock market bubble, Bitcoin bubble). Svi znamo kako je to završavalo. Mediji i forumi uvijek kasne s informacijama.

A pessimist sees the difficulty in every opportunity; an optimist sees the opportunity in every difficulty. – Winston Churchill

lp i čuvajte živce[emo_smijesak]

Moglo bi vas Zanimati

New Report

Close