Čak 85 posto vrijedne sirovine završi na smetlištu

Autor: Poslovni dnevnik , 29. ožujak 2015. u 09:45
Iako se može reciklirati sedam puta, najveći dio papirnatog otpada u Hrvatskoj ide na deponije/Fotolia

Recikliranjem papira čuva se šumski fond, no osim toga ostvaruju goleme uštede u potrošnji energije, te smanjuje potrošnja pitke vode za čak 99 posto.

Papir se proizvodi od vrlo tankih vlakana koja se nalaze ponajprije u drveću.

Za proizvodnju jedne tone papira srednje kvalitete moraju se posjeći dva stabla i potrošiti 240.000 l vode i 4.700 kWh električne energije. Recikliranjem papira, odnosno proizvodnjom jedne tone papira iz starog papira, nije potrebno niti jedno stablo te se štedi šumsko bogatstvo, količina potrošene vode smanjuje se za preko 99% na samo 180 l, dok se potrošnja električne energije smanjuje za 40% na samo 2.750 kWh. Papir se može reciklirati do 7 puta jer se svakim procesom recikliranja smanjuje i veličina vlakana. U europskim državama broj recikliranja papira nije jednak, dok je u 2011. npr. u Nizozemskoj prosjek bio 6,5 puta, u Poljskoj je prosjek bio 1,5 puta.

Primarnom selekcijom otpada, tj. papira i kartona, na mjestu nastanka osigurava se visoka čistoća korisnog otpada i stvara preduvjet za recikliranje istog. Naime, građani imaju mogućnost da zbrinu svoj otpad na zelenim otocima gdje su postavljeni kontejneri s plavim poklopcem ili korištenjem reciklažnih dvorišta. Taj odvojeno sakupljeni papir sortira se u postrojenjima u razne kvalitete papira. Sukladno europskoj normi EN 643 razlikuje se pet kategorija po kvaliteti. Nadalje, odvajaju se metalni dijelovi, plastika, tekstil, i ostala onečišćenja koja su se pogrešnim zbrinjavanjem našla u kontejneru za papir. Nakon usitnjavanja papir se koristi u papirnoj industriji za proizvodnju novog visokokvalitetnog papira i kartona.

Odvojenim skupljanjem građani smanjuju troškove gospodarenja otpadom u JLS i na taj način direktno utječu na visinu svojih troškova za odvoz komunalnog otpada. Naime, papirna i kartonska ambalaža nalaze se u sustavu Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost preko kojeg se plaća zbrinjavanje i obrada tog otpada, dok ostale vrste papira skupljene preko kontejnera s plavim poklopcem imaju značajno niže troškove zbrinjavanja nego u slučaju pogrešnog zbrinjavanja korištenjem kontejnera za miješani komunalni otpad.

U Hrvatskoj je u 2012. godini bilo proizvedeno 1.670.000 tona ili cca 370 kg komunalnog otpada po stanovniku godišnje. Papir i karton čine četvrtinu komunalnog otpada, što znači da svaki građan u prosjeku proizvede oko 90 kg godišnje. Od ukupno cca 400.000 tona papira i kartona koji se godišnje iskoriste, oko 350.000 tona (ili 75 kg po stanovniku) završi na odlagalištima kao dio miješanog komunalnog otpada. Pravilnim skupljanjem papira i kartona taj otpad postaje vrijedna sirovina za papirnu industriju. Recikliranjem starog papira smanjuje se potrošnja energije za 40%, potrošnja vode za preko 99%, a smanjuju se i emisije stakleničkih plinova, kao i troškovi zbrinjavanja komunalnog otpada za JLS. 

Komentirajte prvi

New Report

Close