Američka središnja banka tvrdi da su dionice preskupe

Autor: Tomislav Pili , 22. lipanj 2016. u 22:01
Središnja banka do sada nije smatrala da su dionice skupe, iako su indeksi bili daleko viši/REUTERS

Analitičari tvrde da su dionice skupe baš zbog Fedovog djelovanja i rekordno niskih kamatnih stopa.

Američka središnja banka (Fed) objavila je do sada najpesimističniju procjenu američkog tržišta dionica u kojoj tvrdi da su dionice – preskupe. U najnovijem izvješću u monetarnoj politici koje Fed objavljuje dva puta godišnje stoji tvrdnja kako su omjeri cijene i zarade (P/E) dionica trenutno dobrano iznad medijana u posljednjih 30 godina.

Prema podacima Thomson Reutersa, trenutni omjer P/E američkih dionica iznosi 16,47 dok je medijan za posljednjih tri desetljeća 14,86. Ovo nije prvi puta da američka središnja banka daje svoje mišljenje o vrednovanjima na dioničkom tržištu, ali je zanimljivo da nije upozoravala na skupoću kada su dionički indeksi bili na nešto višim razinama od današnjih. U srpnju prošle godine kada je vrijednost S&P 500 indeks bila svega jedan posto niža od rekorda, Fed se nije posebno osvrtao na vrednovanja dionica.

 

16,47iznosi

P/E američkih dionica dok je 30-godišnji prosjek 14,86

U veljači ove godine, podsjeća Reuters, također je objavljeno izvješće o monetranoj politici, i to dan prije nego što su američki dionički indeksi dotakli najnižu ovogodišnju razinu. Fed je tada tvrdio da su vrednovanja u skladu s prosjecima. Valja podsjetiti i da je u srpnju 2014. Fed objavio kako su dionice biotehnoloških kompanija i društvenih mreža malo prenapregnute što se tiče cijene, a što je izazvalo kratkotrajni val rasprodaje tih dionica.

Američki analitičari ne slažu se s posljednjom Fedovom ocjenom. "Cijene imovine jesu visoke, a visoke su zbog Fedova djelovanja", kaže za Reuters  Jack DeGran, glavni investicijski direktor u Harbor Advisory. Art Hogan, glavni strateg u Wunderlich Securities kaže kako su dionice iznad 30-godišnjeg prosjeka, ali su i kamatne stope ispod višedesetljetnog prosjeka. "Ne možete koristiti isto mjerilo kada je prinos na 10-godišnju obveznicu 1,6 posto", tumači Hogan. 

Komentari (3)
Pogledajte sve

Boze koji promašeni i glupav tekst. Kladim se da je izvornik iz kojeg je ovo nabacani bio potpuno drugačije koncipiran.

do neki dan su drugu pjesmu pjevali, kako još ima prostora za rast američkih dionica, kakva svjetski orkestrirana simfonija, da se malima pokupe pare

Da, a mi dotle imamo nekoliko bisera sa P/E 9 i P/B 0,5 i još uvijek ih rušimo (panično naravno jer je Brexit nastupio…)
Pa do kada će tako?
Ali sada se nadam da će investitori seliti u područja gdje ima mesa za rast, no to je samo moje skromno mišljenje…

New Report

Close