IT tvrtka Lloyds design iz Labina predvodnik digitalne pristupačnosti web stranica u Hrvatskoj 

Autor: Promo , 04. studeni 2020. u 09:04
FOTO: Promo

Nova zakonska regulativa, vođena odredbama direktive EU, nalaže da web stranice i programska rješenja za tijela javnog sektora moraju imati sučelje prilagođeno potrebama osoba s invaliditetom.

Tvrtka Lloyds design izradila je vlastito rješenje prilikom redizajniranja web stranice Turističke zajednice grada Zadra.

Krajem rujna stupila je na snagu European Web Accessibility direktiva koja zahtijeva da sve web stranice javnog sektora Europske unije moraju biti prilagođene za širi krug korisnika, uključujući i osobe s invaliditetom.

Lloyds design-u razvili su vlastito rješenje za prilagodbu web stranica prema direktivi EU i uputama za prilagodbu web stranica osobama s invaliditetom.

Labinska tvrtka Lloyds design

Lloyds design je digitalna agencija koja pruža sveobuhvatnu uslugu razvoja digitalnog proizvoda na način da pored razvijanja mobilnih i web aplikacija pruža uslugu kreiranja i razvoja vizualnog identiteta, te razvoj korisnički prilagođenih sustava. Broje preko 300 uspješno odrađenih projekata za klijente širom svijeta. Najdraži i najprepoznatljivi projekt im je Digital Labin, dvodnevna konferencija o sadašnjim i budućim digitalnim trendovima koja iz godine u godinu bilježi sve veći odaziv posjetitelja.

Posljednji projekt, nova mrežna stranica TZ grada Zadra, na kojeg su iznimno ponosni pokazao im je drugačiju perspektivu korisničkog iskustva.

“Ovakvu razinu prilagodbe web stranice radili smo prvi put, a realizirali smo je u suradnji s udrugama invalidnih osoba. Po mom mišljenju, riječ je o visokom nivou prilagodbe. Tako je mrežna stranica zadar.travel sada pristupačna svim slijepim i slabovidnim osobama, ali uz uvažavanje različitih razina slabovidnosti. Posao se pokazao kao izrazito zahtjevan i izazovan, ali smo ponosni što smo dobili ovu priliku.” – dodaje Domagoj Ostović, CEO Lloyds design-a.

Ovako se to radi

Njihova accessibility prilagodba koristi open source font pod nazivom OpenDyslexic, font posebno izrađen za disleksičare čija slova imaju deblja dna, čime se jasnije pokazuje smjer slova. Font omogućuje povećavanje razmaka korištenjem posebne vrste italic fonta kako bi se lakše čitala slova, odnosno ublažili simptomi disleksije.

Uz opciju uključivanja posebne vrste fonta, postoji i opcija za povećanje veličine fonta koja pomaže slabovidnim osobama kako bi jasnije čitali sadržaj web stranice.

Također jedna od funkcionalnosti accessibility prilagodbe je noćni način (dark mode) rada s dodatnim opcijama za poboljšanje kontrasta i bojanja teksta kako bi osobe sa daltonizmom mogle lakše čitati sadržaj web stranice.

Opcija za povećanje proreda pomaže i slabovidnim i disleksičnim osobama, odnosno pospješuje čitljivost i brzinu čitanja teksta. Opcija za povećanje razmaka između slova pomaže disleksičnim osobama pri smanjenju simptoma miješanja i zamjene slova.

Za slijepe osobe prilagodili su web stranicu na način da korisnikov čitač ekrana prepoznaje tekst, slike, poveznice, kao i opcije same stranice (dugmad, linkove, menije i slično), čija prilagodba omogućava slijepoj osobi korištenje web stranice i svih njezinih funkcionalnosti.

Zadar digitalna pristupačnost

Iako regulativa nalaže da je javni sektor obavezan prilagoditi se osobama sa invaliditetom, smatraju da bi se i privatni sektor u svrhu osviještenosti i boljitka svoga poslovanja trebao prilagoditi postojećim i budućim, odnosno potencijalnim korisnicima. Kristina Tubić iz Hrvatskog saveza slijepih navodi kako u Europskoj uniji živi oko 80 milijuna osoba s invaliditetom od kojih većina njih putuje i posjećuje turističke destinacije. Taj podatak trebao bi motivirati turističke institucije, ponuđače smještaja i turističkih usluga da svoja digitalna rješenja prilagode za širi krug korisnika.

Pored tvrtki iz turističkog sektora, ustanove i tvrtke koje pružaju zdravstvene usluge (poliklinike, klinike, itd.) pozivaju se da adaptiraju svoje web stranice na način da ih prilagode za osobe sa invaliditetom. Općenito sve djelatnosti koje spadaju unutar tercijarnog i kvartarnog sektora gospodarstva trebale bi razmišljati o unaprijeđenju svojih digitalnih proizvoda.

Za ugrađivanje accessibility prilagodbe pomoću koje će Vaša web stranica biti dostupna širem krugu korisnika kontaktirajte ih na email weare@lloyds.design. 

New Report

Close