OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska OPTE (OT-OPTIMA TELEKOM d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Evo, sad da vam objasnim zašto je ova odluka AZTN-a o sljedećem krugu koncentracije pozitivna. AZTN sljedeću odluku treba objaviti do 25. veljače iduće godine, ako sam dobro izračunao. Ono što je nama bitno jest da međunarodni natječaj za prodaju Optime izlazi u siječnju. Za pretpostaviti je da će se UG na taj natječaj javiti neovisno o odluci AZTN-a, a u međuvremenu će valjda i onaj Zakon o el medijima u nekakvu javnu raspravu. Dakle, dolazi nam najmanje jedna dobra vijest prije nego što dođe potencijalno loša vijest.



Uskoro slijedi procjena vrijednosti Optime koja bi trebala bit dosta veća od prijašnje s obzirom na pripajanje h1 i dobrih posljednjih fin.izvješća.

Netočno, procjena je predana još u srpnju:

Vaš link …[/url]

"Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (dalje: AZTN) izvješćuje javnost da je 3. srpnja 2019. Povjerenik Deloitte d.o.o. izvijestio AZTN da je Hrvatski Telekom d.d. 1. srpnja 2019. dostavio povjereniku u roku određenim rješenjem AZTN-a, KLASA: UP/I 034-03/2013-02/007, URBROJ: 580-11/41-17-239, od 9. lipnja 2017., dokumentaciju o pripremi postupka prodaje poduzetnika OT-OPTIMA TELEKOM d.d., odnosno da je Hrvatski Telekom d.d. izvršio mjeru određenu točkom III.2. alineja 3. navedenog rješenja AZTN-a."

A točka III.2. alineja 3. glasi:
"HT se obvezuje pripremiti postupak prodaje najkasnije 6 (šest) mjeseci prije početka prodaje, tj. do 1. srpnja 2019. te isti s potrebnom dokumentacijom, koja između ostaloga sadrži i procjenu vrijednosti Optime, dostaviti na pregled Povjereniku koji će o toj činjenici izvijestiti Agenciju."

[/quote]

“HT se obvezuje pripremiti postupak prodaje najkasnije 6 (šest) mjeseci prije početka
prodaje, tj. do 1. srpnja 2019. te isti s potrebnom dokumentacijom, koja između
ostaloga sadrži i procjenu vrijednosti Optime, dostaviti na pregled Povjereniku koji
će o toj činjenici izvijestiti Agenciju. Tijekom pripreme za postupak prodaje neovisni
savjetnik izradit će i procjenu vrijednosti Optime”.
Svatko normalan ovdje misli na procjenu neovisnog savjetnika jer će ona biti relevantna i ključna za cijenu a ne procjena od Vas,mene ili Ht-a.

“To nije pitanje vjerovanja. Jedini naučni stav koji čovjek može o bilo čemu da zauzme, je pitanje da li je to istinito"


Evo, sad da vam objasnim zašto je ova odluka AZTN-a o sljedećem krugu koncentracije pozitivna. AZTN sljedeću odluku treba objaviti do 25. veljače iduće godine, ako sam dobro izračunao. Ono što je nama bitno jest da međunarodni natječaj za prodaju Optime izlazi u siječnju. Za pretpostaviti je da će se UG na taj natječaj javiti neovisno o odluci AZTN-a, a u međuvremenu će valjda i onaj Zakon o el medijima u nekakvu javnu raspravu. Dakle, dolazi nam najmanje jedna dobra vijest prije nego što dođe potencijalno loša vijest.

Ova Odluka AZTN nema ama baš nikakav pozitivan predznak.
Odluka je teško sr.nje jer produljuje neizvjesnost, iako nije polučila nikakav negativan utjecaj na trenutno kretanje cijene dionice na burzi, što me iznimno veseli i budi optimizam.
Što se tiče Zakona, isti nije ušao niti u fazu javne rasprave, a kamo li u fazu donošenja, tako da taj neće tako skoro doći na red. Trenutno su u fokusu izbori za predsjednika, predsjedavanje Hrvatske u EU i štrajk prosvjetara, ali i neslaganja i borbe unutar HDZ-a i vladajuće koalicije. Osim toga, počinje prosinac i Advent, mjesec u kojem se više slavi nego radi.
Međutim, bliži se trenutak istine i međunarodni natječaj.
Ne bi me iznenadilo da UG osnuje tvrtku koja će se javiti na natječaj, kao što je to bilo u slučaju Hotela Maestral d.d. koji je preuzela novoosnovana tvrtka PND Strategija d.o.o. sa 20.000,00 kn temeljnog kapitala. Sve ovisi koji će biti uvjeti natječaja.
U svakom slučaju, bit će zanimljivo! Važno da cijena na burzi ne pada, to je dobar znak.

halfte trinken, halfte Šarcu geben


Svatko normalan ovdje misli na procjenu neovisnog savjetnika jer će ona biti relevantna i ključna za cijenu a ne procjena od Vas,mene ili Ht-a.

Procjena vrijednosti izrađena od neovisnog savjetnika je trebala biti sastavni dio dokumentacije o pripremi postupka prodaje Optima telekoma koju je trebalo dostaviti do 01. srpnja 2019. godine.

Iz Obrazloženja Odluke:
HT se obvezuje da će u razdoblju od 1. do 31. siječnja 2020. započeti s postupkom prodaje svih svojih dionica Optime, pri čemu će sukladno Ugovoru između HT-a i Zagrebačke banke imati pravo prodaje i dionica Optime koje drži Zagrebačka banka (tzv. pravo povlačenja u prodaju, engl. drag-along).

Postupak prodaje bit će transparentan, objektivan, nediskriminatoran, te u skladu s najboljim praksama. HT se obvezuje pripremiti postupak prodaje najkasnije 6 (šest) mjeseci prije početka prodaje tj. do 1. srpnja 2019. te isti s potrebnom dokumentacijom, koja između ostaloga sadrži i procjenu vrijednosti Optime, dostaviti na pregled Povjereniku koji će o toj činjenici izvijestiti Agenciju. Tijekom pripreme za postupak prodaje neovisni savjetnik izradit će i procjenu vrijednosti Optime.

Postupak prodaje dionica Optime započet će u razdoblju od 1. do 31. siječnja 2020. putem međunarodnog konkurentnog javnog natječaja uz objavu oglasa u najmanje jednom uglednom međunarodnom financijskom glasilu.

Dakle, obzirom da je AZTN objavio da je HT ispunio sve obveze iz predmetnog Rješenja, to bi značilo da je cijelokupni postupak prodaje (tekst i uvjeti natječaja), kao i procjena vrijednosti izrađena od neovisnog savjetnika (početna cijena na natječaju) pripremljeni i predani 6 mjeseci prije početka postupka prodaje koji počinje objavom natječaja, a koji se mora objaviti od 01. do 31. siječnja 2020. godine.
Sad mi je sinulo da to ujedno ne znači da će natječaj objaviti 01. siječnja 2020. godine, nego da ga mogu objaviti najkasnije u petak 31. siječnja 2019. godine.

halfte trinken, halfte Šarcu geben



Evo, sad da vam objasnim zašto je ova odluka AZTN-a o sljedećem krugu koncentracije pozitivna. AZTN sljedeću odluku treba objaviti do 25. veljače iduće godine, ako sam dobro izračunao. Ono što je nama bitno jest da međunarodni natječaj za prodaju Optime izlazi u siječnju. Za pretpostaviti je da će se UG na taj natječaj javiti neovisno o odluci AZTN-a, a u međuvremenu će valjda i onaj Zakon o el medijima u nekakvu javnu raspravu. Dakle, dolazi nam najmanje jedna dobra vijest prije nego što dođe potencijalno loša vijest.

Ova Odluka AZTN nema ama baš nikakav pozitivan predznak.
Odluka je teško sr.nje jer produljuje neizvjesnost, iako nije polučila nikakav negativan utjecaj na trenutno kretanje cijene dionice na burzi, što me iznimno veseli i budi optimizam.
Što se tiče Zakona, isti nije ušao niti u fazu javne rasprave, a kamo li u fazu donošenja, tako da taj neće tako skoro doći na red. Trenutno su u fokusu izbori za predsjednika, predsjedavanje Hrvatske u EU i štrajk prosvjetara, ali i neslaganja i borbe unutar HDZ-a i vladajuće koalicije. Osim toga, počinje prosinac i Advent, mjesec u kojem se više slavi nego radi.
Međutim, bliži se trenutak istine i međunarodni natječaj.
Ne bi me iznenadilo da UG osnuje tvrtku koja će se javiti na natječaj, kao što je to bilo u slučaju Hotela Maestral d.d. koji je preuzela novoosnovana tvrtka PND Strategija d.o.o. sa 20.000,00 kn temeljnog kapitala. Sve ovisi koji će biti uvjeti natječaja.
U svakom slučaju, bit će zanimljivo! Važno da cijena na burzi ne pada, to je dobar znak.
[/quote]

Nema pozitivni ali ocito je po reakciji da nema i negativni koliko god na prvu izgledalo da ima negativniji predznak, razlog je da s ovom prologancijem se ne mjenja nista bitno, natjecaj i dalje stoji da ide po planu sta je i dalje najvaznija karika koja zapravo odredjuje cijenu, a svaki dan vise smo blize tom natjecaju tako da je neizvjesnost po tom pitanju sve manja po tom pitanju kako se blizi taj dan, jedino nesto negativno po natjecaj bi uzrokovalo jaci negativni predznak, a to je ipak najbitnije, drugi razlog je sta ta prolongacija ne sprijecava UG da se javi na natjecaj ponukan losim rijesenjem s Tele2 te s tim je i dalje u igri kao faktor koji moze pogurat valuaciju vise pa s te strane nista lose se nije dogodilo jos po valuaciju ovisno da li ce ug sudjelovat ili ne, opet svima je jasno da pocetak natjecaja i trenutak do prodaje te vremenski period izmedju toga moze biti i godinu dana tako da ima jos dosta vremena da se bar tele2 rijesi prije konacnosti prodaje.

Ignore : renči



Svatko normalan ovdje misli na procjenu neovisnog savjetnika jer će ona biti relevantna i ključna za cijenu a ne procjena od Vas,mene ili Ht-a.

Procjena vrijednosti izrađena od neovisnog savjetnika je trebala biti sastavni dio dokumentacije o pripremi postupka prodaje Optima telekoma koju je trebalo dostaviti do 01. srpnja 2019. godine.

Iz Obrazloženja Odluke:
"HT se obvezuje da će u razdoblju od 1. do 31. siječnja 2020. započeti s postupkom prodaje svih svojih dionica Optime, pri čemu će sukladno Ugovoru između HT-a i Zagrebačke banke imati pravo prodaje i dionica Optime koje drži Zagrebačka banka (tzv. pravo povlačenja u prodaju, engl. drag-along).

Postupak prodaje bit će transparentan, objektivan, nediskriminatoran, te u skladu s najboljim praksama. HT se obvezuje pripremiti postupak prodaje najkasnije 6 (šest) mjeseci prije početka prodaje tj. do 1. srpnja 2019. te isti s potrebnom dokumentacijom, koja između ostaloga sadrži i procjenu vrijednosti Optime, dostaviti na pregled Povjereniku koji će o toj činjenici izvijestiti Agenciju. Tijekom pripreme za postupak prodaje neovisni savjetnik izradit će i procjenu vrijednosti Optime.

Postupak prodaje dionica Optime započet će u razdoblju od 1. do 31. siječnja 2020. putem međunarodnog konkurentnog javnog natječaja uz objavu oglasa u najmanje jednom uglednom međunarodnom financijskom glasilu."

Dakle, obzirom da je AZTN objavio da je HT ispunio sve obveze iz predmetnog Rješenja, to bi značilo da je cijelokupni postupak prodaje (tekst i uvjeti natječaja), kao i procjena vrijednosti izrađena od neovisnog savjetnika (početna cijena na natječaju) pripremljeni i predani 6 mjeseci prije početka postupka prodaje koji počinje objavom natječaja, a koji se mora objaviti od 01. do 31. siječnja 2020. godine.
Sad mi je sinulo da to ujedno ne znači da će natječaj objaviti 01. siječnja 2020. godine, nego da ga mogu objaviti najkasnije u petak 31. siječnja 2019. godine.
[/quote]
Ok.Da ne dužimo nebitno kad je i dal je izvršena procjena u konačnici jer je mi ne znamo .Poanta je da ćemo je saznat uskoro i da bi trebala bit veća od prijašnje.

“To nije pitanje vjerovanja. Jedini naučni stav koji čovjek može o bilo čemu da zauzme, je pitanje da li je to istinito"




Svatko normalan ovdje misli na procjenu neovisnog savjetnika jer će ona biti relevantna i ključna za cijenu a ne procjena od Vas,mene ili Ht-a.

Procjena vrijednosti izrađena od neovisnog savjetnika je trebala biti sastavni dio dokumentacije o pripremi postupka prodaje Optima telekoma koju je trebalo dostaviti do 01. srpnja 2019. godine.

Iz Obrazloženja Odluke:
"HT se obvezuje da će u razdoblju od 1. do 31. siječnja 2020. započeti s postupkom prodaje svih svojih dionica Optime, pri čemu će sukladno Ugovoru između HT-a i Zagrebačke banke imati pravo prodaje i dionica Optime koje drži Zagrebačka banka (tzv. pravo povlačenja u prodaju, engl. drag-along).

Postupak prodaje bit će transparentan, objektivan, nediskriminatoran, te u skladu s najboljim praksama. HT se obvezuje pripremiti postupak prodaje najkasnije 6 (šest) mjeseci prije početka prodaje tj. do 1. srpnja 2019. te isti s potrebnom dokumentacijom, koja između ostaloga sadrži i procjenu vrijednosti Optime, dostaviti na pregled Povjereniku koji će o toj činjenici izvijestiti Agenciju. Tijekom pripreme za postupak prodaje neovisni savjetnik izradit će i procjenu vrijednosti Optime.

Postupak prodaje dionica Optime započet će u razdoblju od 1. do 31. siječnja 2020. putem međunarodnog konkurentnog javnog natječaja uz objavu oglasa u najmanje jednom uglednom međunarodnom financijskom glasilu."

Dakle, obzirom da je AZTN objavio da je HT ispunio sve obveze iz predmetnog Rješenja, to bi značilo da je cijelokupni postupak prodaje (tekst i uvjeti natječaja), kao i procjena vrijednosti izrađena od neovisnog savjetnika (početna cijena na natječaju) pripremljeni i predani 6 mjeseci prije početka postupka prodaje koji počinje objavom natječaja, a koji se mora objaviti od 01. do 31. siječnja 2020. godine.
Sad mi je sinulo da to ujedno ne znači da će natječaj objaviti 01. siječnja 2020. godine, nego da ga mogu objaviti najkasnije u petak 31. siječnja 2019. godine.
[/quote]
Ok.Da ne dužimo nebitno kad je i dal je izvršena procjena u konačnici jer je mi ne znamo .Poanta je da ćemo je saznat uskoro i da bi trebala bit veća od prijašnje.
[/quote]

Nisam bas siguran da ćemo znati procjenu jer sumnjam da će prodajna dokumentacija biti javna. Minimalnu procijenjenu vrijednost će znati samo kupci koji preuzmu dokumentaciju, a za to će trebati uplatiti pozamašno novčano jamstvo.


Nisam bas siguran da ćemo znati procjenu jer sumnjam da će prodajna dokumentacija biti javna. Minimalnu procijenjenu vrijednost će znati samo kupci koji preuzmu dokumentaciju, a za to će trebati uplatiti pozamašno novčano jamstvo.

Logika stvari je da će tekst natječaja sadržavati predmet prodaje (broj dionica koje se prodaju), početnu prodajnu cijenu i rok za predaju ponude.
Pa to su osnovne stvari.
Kako bi u suprotnom glasio tekst natječaja?

halfte trinken, halfte Šarcu geben

Početna procijenjenja prodajna cijena će biti navedena u natječaju , pitanja je da li će biti javno objavljena s obzirom da je ista dio prodajne dokumentacije.


Logika stvari je da će tekst natječaja sadržavati predmet prodaje (broj dionica koje se prodaju), početnu prodajnu cijenu i rok za predaju ponude.
Pa to su osnovne stvari.
Kako bi u suprotnom glasio tekst natječaja?

Naravno…pa i procjena je rađena upravo radi prodaje putem natječaja, a kad izađe natječaj znat će se koja je početna cijena po dionici prema procjeni. Prije spajanja sa H1 to je bilo nekih 7,3 kn po dionici (tako nešto), a sad nakon provedenog spajanja početna cijena bi trebala biti viša.

Ignore: KressoM, delux

Pa da. Zbog spajanje jedne firme koja je u stečaju i dugovima s drugom firmom koja je u predstećaju i dugovima procjena cijene firme će drastično porasti.

Ipak kad se dug zbroji samo će dvostruko porasti :).

Što ne bi i dionica.

Ja sam uvjeren da procijenjena vrijednost neće biti javan podatak već samo poznat podatak ponuditeljima koji preuzmu ponudbenu dokumentaciju.
Pa mnogi su sa 01.07 tvrdili kako je to podatak koji mora biti javan, pa vidimo do dan danas kako nije izašla informacija o procijenjenoj vrijednosti.


Ja sam uvjeren da procijenjena vrijednost neće biti javan podatak već samo poznat podatak ponuditeljima koji preuzmu ponudbenu dokumentaciju.
Pa mnogi su sa 01.07 tvrdili kako je to podatak koji mora biti javan, pa vidimo do dan danas kako nije izašla informacija o procijenjenoj vrijednosti.

Nema razloga da to bude javan podatak PRIJE početka prodaje tj. međunarodnog natječaja, kao što nema razloga niti da to bude tajan podatak NAKON što se otvori taj postupak početkom iduće godine.

Ignore: KressoM, delux

Sigurno je da će jako utjecati na burzu i postoji mogućnost skoka trenutne cijene za cca 80% preko noći i to samo na informaciji procijenjene vrijednosti, pa vjerojatno nastoje izbjeći taj scenarij do objave kupca, ali sa će biti ovdje još svakakvih šokova to je zagarantirano.

oglasit će se prodaja
javit će se zainteresirani
vjerojatno će dati pismo namjere
dobit će info o tvrtki (tu će biti valjda i procjena)
due dilligance ako zatraži potencijalni kupac
ponuda

New Report

Close