Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Utjecaj na tržište kapitala – uvođenje poreza na kapitalnu dobit

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Da li postoji možda neki iznos iznad kojeg se oporezuje više od 12% + prirez ili je iznos nevažan?

Ne znam je li isto zaradili 100 ili 1.000.000 HRK…

A postoji li kakav priručnik o porezu na dobit na dionicama? Pa da se ne mučimo.

troler, 21.05.2020. u 21:41

Da li postoji možda neki iznos iznad kojeg se oporezuje više od 12% + prirez ili je iznos nevažan?

Ne znam je li isto zaradili 100 ili 1.000.000 HRK…

Nije isto 100 ili milijun jer se do 125 (15 kn poreza) ne oporezuje. Ako je dobit preko toga bez obzira na iznos ide 12%+prirez

Tko izgubi dobitak dobije gubitak

Ekipa, što se tiče kapitalnih gubitaka – kupio sam neke dionice cca 2017. nakon uvođenja poreza. Prodao sam ih sa gubitkom od recimo cca 10000kn. Dakle prošlo je više od 2 godine.

Na drugoj dionici sam zaradio 25000 kn i nju sam čuvao manje od 2 godine dakle definitivno je oporezivo.

Po meni, pošto sam definitivno izgubio 10000 na prvoj taj iznos bi se trebao odbiti na način da je 15000 ukupno oporezivo. Naime, zakon jedino definira da se nešto oporezuje ako je čuvano manje od 2 godine, a ništa ne govori o gubicima. Jasno mi je da se gubitak ne prenosi u idući godinu, no isto je tako jasno da je gubitak ostvaren u 2020. neovisno koliko sam dugo čuvao dionice.

Da li isto mislimo i da li netko ima “službeni” primjer gdje je drugačije rečeno za gubitak?

Savage

To i mene muči. Brokera sam shvatio da se i gubitak gleda unatrag 2 godine. Ali nije mi bio siguran. Ja bi ispunio prijavu da si to priznam. A tko ti to na poreznoj zna!

Pa ne mogu nas valjda kazniti pošto nemamo od koga dobiti informaciju.

Mogu vas kazniti jer je u ovom slucaju vasa duznost voditi evidenciju. Porez se racuna na prodano u manje od dvije godine. Sto znaci, i dobit i gubitak za prodano unutar dvije godine od stjecanja. Ja u godini kad nisam imao poreza za platit nisam predavao nista.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

Savage, 24.05.2020. u 18:19

Ekipa, što se tiče kapitalnih gubitaka – kupio sam neke dionice cca 2017. nakon uvođenja poreza. Prodao sam ih sa gubitkom od recimo cca 10000kn. Dakle prošlo je više od 2 godine.

Na drugoj dionici sam zaradio 25000 kn i nju sam čuvao manje od 2 godine dakle definitivno je oporezivo.

Po meni, pošto sam definitivno izgubio 10000 na prvoj taj iznos bi se trebao odbiti na način da je 15000 ukupno oporezivo. Naime, zakon jedino definira da se nešto oporezuje ako je čuvano manje od 2 godine, a ništa ne govori o gubicima. Jasno mi je da se gubitak ne prenosi u idući godinu, no isto je tako jasno da je gubitak ostvaren u 2020. neovisno koliko sam dugo čuvao dionice.

Da li isto mislimo i da li netko ima “službeni” primjer gdje je drugačije rečeno za gubitak?

Treba voditi svoju evidenciju i kad imas gubitak na dionici, a vjerujes i dalje u tu investiciju, pred kraj od dvije godine drzanja prodas i ponovno kupis. I koristis umanjenje porezne osnovice te godine. Naravno, ako ti je to isplativo. Odnosno, transakcijski troškovi i razlika izmedu bida i aska su manji od poreza koji bi se trebao platit.

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

VedroNebo, 25.05.2020. u 11:52

Mogu vas kazniti jer je u ovom slucaju vasa duznost voditi evidenciju. Porez se racuna na prodano u manje od dvije godine. Sto znaci, i dobit i gubitak za prodano unutar dvije godine od stjecanja. Ja u godini kad nisam imao poreza za platit nisam predavao nista.

Morat ću provocirati i reći da sam zamolio da se ove boldane riječi potkrijepe dokazima ili u zakonu ili na stranicama porezne.

Jedino što piše jest da si oslobođen poreza na dobit ako prodaš nakon 2 godine, tj. da taj dio onda ne ulazi u izračun.

Dobit je jedno (tu se jedino spominje 2g), gubitak je drugo (spominje se samo “gubitak” uz sve pripadajuće troškove), a porezna osnovica je razlika toga dvoje po čemu plaćaš porez.

Baci oko na Zakon o porezu na dohodak čl. 67 (za gubitak članak 11).

Ponovo pitam, kako mogu kazniti ako nemam gdje pročitati zakon i ako ni moj broker ni moja porezna to ne zna? Hvala vedrom nebu na savjetima ali da li je to službeno?

lojtra, 25.05.2020. u 19:55

Ponovo pitam, kako mogu kazniti ako nemam gdje pročitati zakon i ako ni moj broker ni moja porezna to ne zna? Hvala vedrom nebu na savjetima ali da li je to službeno?

Službeno je sve i na stranicama porezne uprave.

Paulie, 25.05.2020. u 21:41

 









lojtra, 25.05.2020. u 19:55



 

Ponovo pitam, kako mogu kazniti ako nemam gdje pročitati zakon i ako ni moj broker ni moja porezna to ne zna? Hvala vedrom nebu na savjetima ali da li je to službeno?

 



 

Službeno je sve i na stranicama porezne uprave.

 

Please link. Hvala.

Evo link gdje je sve lijepo objasnjeno.

 

https://web.erstebroker.hr/documents/002/Uputa-Kapitalna_dobit_Erste.pdf

 

 

"...a nije isključeno ni da država počne oporezivati držanje kućnih ljubimaca..."

VedroNebo, 27.05.2020. u 12:06

Evo link gdje je sve lijepo objasnjeno.

https://web.erstebroker.hr/documents/002/Uputa-Kapitalna_dobit_Erste.pdf

 

I na i to sam i ja naletio i zato se zapitao. Kažu “(pod uvjetom da se kapitalni gubici odnose na imovinu stečenu nakon 01.01.2016. te da su ostvareni u roku od 2 godine od dana nabave”.

 

Dakle to je brokerovo tumačenje zakona. Imao sam sličan slučaj gdje mi je broker tvrdio da je datum transakcije (30.12.) datum kada se računa dobit, a od porezne dobio mišljenje da je to datum namire. Tako mi mislim da brokeri nisu ništa pametniji.

 

Ovo je jedan jedini primjer gdje se to spominje i dam se kladiti da osoba koja je to pisala nije baš pročitala zakon. Zato još čekam link na starnicu porezne ili (po meni bitnije) članak zakona koji govori o toj dobiti. S tim da ovo drugo nećete naći jer je zakon jasan.

Ono što ja zapravo pitam da li to porezna ne zna čitati zakon pa i oni tvrde da se gubici po dionici ne računaju ako je čuvana dulje od 2 godine. Čisto jer se ne mislim bosti s njima ako to tvrde.

 

Imam jedno pitanje glede ovog linka što ga je naveo kolega VedroNebo.

“Porezni obveznik dužan je izvršiti upis u registar obveznika poreza na dohodak u roku od 8 dana od dana ostvarivanja prvog dohotka od kapitala (kapitalnog dobitka).”

Da li to znači da prilikom svakog dobitka bih trebao ispuniti RPO obrazac ili samo prvi put kad ostvarim dobit? Pa sam slobodan ostatak godine… ili sam slobodan općenito dokle god trgujem.

Prošle godine sam krenuo trgovati i imao sam dobit. Ispunio sam samo JOPPD obarazac u veljači. Kao i mnogi drugi koje poznajem. Nikakav RPO obrazac. Nikad nitko mi se nije javio da sam napravio nešto krivo…

Cjenio bih svaku pomoć.

 

Pozz

 

New Report

Close