SLRS (Solaris d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska SLRS (Solaris d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Imam ja jedan loš primjer. Za mene loš. To je bilo pred dosta godina.
Kupio sam na ZSE dionice Hotela Baška po nekih 130 kn. Otišle su sa burze nakon godinu dana i isplata je išla po 200 kn. Cijena je bila relativno ok, a i nisam fan držanja nelikvidnih papira pa sam prodao po tih 200 kn.

Nakon nekih godinu i pol je Valamar kupio Hotele Baška i to po 800 kn po dionici. Pa ti vidi…

Ne kažem da će to biti i ovdje situacija, ali Solaris ima, ako se ne varam, najmanji P/Book na tržištu od turista tako da ja ne mislim prodavati niti da bude 600 kn cijena u procjeni.

Mnoge turističke kompanije sad koriste ‘gužvu’ koja je nastala zbog korone pa jeftino bježe sa burze, a velika je vjerojatnost da će turizam već u 2022.g biti jako blizu razine iz 2019. godine pa će ove cijene dionica moći samo sanjati.

Ono šta mene jako zanima i jedva čekam da vidim je procjena vrijednosti dionice jer ako ne bude realna tu se otvara prostor za sudsku tužbu. Ako je cijena preniska, ona se vrlo lako pobije na sudu. Može potrajati, ali nema veze. Vremena barem imamo…

NickLeeson, 15.01.2021. u 22:38

 





Nenek65, 15.01.2021. u 15:47



 

Onda zasto mali prodaju sada po ovako malim cijenama kad je za sada situacija takva da nema trecina trgovinskih dana i da fer cijena moze bit samo odredena i veca .

Zasto mali sami sebe ruse .?

Mozda to nisu mali ..samo izgleda kao mal.

 



 

Ne vjerujem da bi se na taj nacin usudili manipulirati trzistem kad zakonski mogu sve rijesiti s “fer” vrijednosti.

Fer cijena moze biti određena i veća, ali se mi bojimo da ce biti određena manja.

Primjer. Prilikom slanja ponude za preuzimanje za HMST nuđeno je 431 kn po dionici, kasnije nakon ponude i otkupa se trgovalo po cijeni oko 300   Kn +/- 75 kn, a kod squeeze outa je revizor izbacio cijenu od 162 kn po dionici.

Većinski se vjerojatno nada da će ga manjinski dioničari počastiti niskim prosjekom.

CERP je efektivno drugi dioničar. Mislite da bi se usudili državi nagaziti na žulj nekom kreativnom procjenom i da imaju tako hrabrog procjenitelja, a sve u trenutku dok im država daje za plaće iz sve praznije blagajne?

Što Ugo dobiva ovime? U igri je 50ak tisuća dionica koje trenutno vrijede oko 22m kn. S najkreativnijom procjenom mogu tu ušićariti par milijuna kuna. Ne zvuči kao iznos zbog kojeg se jednoj relativno velikoj i ozbiljnoj firmi isplati obrukati…

Nemojmo zaboraviti da, ukoliko u narednih 20 trgovinskih dana bude transakcija sa slrs-r-a, nikakva procjena po zakonu nije potrebna nego se uzima tromjesecni ponderirani prosjek. Taj scenarij me najvise brine.

Ok, u tom slucaju mozes i dalje drzati nelikvidne dionice i nadati se da ce vecinski kasnije prodati.

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

BVPS za Solaris je cca 1100 kn. Tih 1100 kn po book-u je po meni minimum minimuma za koji bi pristao prodati svoje dionice. Ima dosta vecih malih dionicara ovdje koji dijele to misljenje.

To je firma koja generira preko 100 mil kn EBITDA-e godisnje. Novcani tok iz poslovnih aktivnosti im je bio 96 mil kn u 2019. To je ogroman novac.

 

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

NickLeeson, 17.01.2021. u 14:22

BVPS za Solaris je cca 1100 kn. Tih 1100 kn po book-u je po meni minimum minimuma za koji bi pristao prodati svoje dionice. Ima dosta vecih malih dionicara ovdje koji dijele to misljenje.

To je firma koja generira preko 100 mil kn EBITDA-e godisnje. Novcani tok iz poslovnih aktivnosti im je bio 96 mil kn u 2019. To je ogroman novac.

 

@ NickLeeson

Evo ja mogu potvrditi da djelima tvoje mišljenje glede minimuma prihvatljive pravične naknade. A nadam se da će biti i viša. U suprotnom neću prodavati jer imam vremena čekati i ne želim da mi se za godinu-dvije desi prodaja po višestruko višoj cijeni kao u primjeru HBAS koji je gore iznio @Tangarina ili primjer PVCM stanicu prije.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

NickLeeson, 17.01.2021. u 14:08

Nemojmo zaboraviti da, ukoliko u narednih 20 trgovinskih dana bude transakcija sa slrs-r-a, nikakva procjena po zakonu nije potrebna nego se uzima tromjesecni ponderirani prosjek. Taj scenarij me najvise brine.

Ok, u tom slucaju mozes i dalje drzati nelikvidne dionice i nadati se da ce vecinski kasnije prodati.

Mislim da je jasno da većinski želi platiti minimalnu moguću cijenu da istisne manjinske odnsono delistira dionicu. Da je zelio platiti vise onda bi to odavno ucinio.

Ako većinski ikad proda firmu, koja ne kotira na uređenom trzistu, kupac nije dužan manjinskim dioničarima platiti tu istu cijenu. Nije im dužan čak ni dati bilo kakvu ponudu.

Evo kako sam i predvidio svrha objave je ta da dionica dobije na likvidnosti i da nam se isplati jad i bijeda od cijene .

Ali ovo nije nista novo kod nas ..novo bi bilo da nam isplate koliko vrijedi ali eto sve vec videno masu puta .

Jos jedan važan detalj. Solaris je jos od 31.12.2015. (a mozda i od jos ranije, nisam provjeravao) vlasnik 13,77% vlastitih dionica.

Clanak 236 ZTD-a propisuje da “ako temeljni kapital drustva koje drustvo na dopusteni nacin stekne i jos ih drzi prelazi 10%, tada drustvo mora u roku od 3 godine nakon stjecanja dionica otuđiti onaj dio dionica koji prelazi taj postotak.

Ako se vlastite dionice ne otuđe u tom roku , drustvo ih mora povuci.”

Kod Solarisa ne samo da visak nije povucen, nego sada drustvo planira dodatno povecati nedozvoljeni postotak.

U svakom slucaju bi ovu nepravilnost trebalo prijaviti nadleznim institucijama – zse i hanfa-i.

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet





NickLeeson, 18.01.2021. u 11:32



Jos jedan važan detalj. Solaris je jos od 31.12.2015. (a mozda i od jos ranije, nisam provjeravao) vlasnik 13,77% vlastitih dionica.

Clanak 236 ZTD-a propisuje da “ako temeljni kapital drustva koje drustvo na dopusteni nacin stekne i jos ih drzi prelazi 10%, tada drustvo mora u roku od 3 godine nakon stjecanja dionica otuđiti onaj dio dionica koji prelazi taj postotak.

Ako se vlastite dionice ne otuđe u tom roku , drustvo ih mora povuci.”

Kod Solarisa ne samo da visak nije povucen, nego sada drustvo planira dodatno povecati nedozvoljeni postotak.

U svakom slucaju bi ovu nepravilnost trebalo prijaviti nadleznim institucijama – zse i hanfa-i.



Molio bih nekog pravnika da pojasni može li Solaris sada uopće dodatno kupovati u trezor?

 

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

one, 17.01.2021. u 21:43

 





NickLeeson, 17.01.2021. u 14:08



 

Nemojmo zaboraviti da, ukoliko u narednih 20 trgovinskih dana bude transakcija sa slrs-r-a, nikakva procjena po zakonu nije potrebna nego se uzima tromjesecni ponderirani prosjek. Taj scenarij me najvise brine.

Ok, u tom slucaju mozes i dalje drzati nelikvidne dionice i nadati se da ce vecinski kasnije prodati.

 



 

Mislim da je jasno da većinski želi platiti minimalnu moguću cijenu da istisne manjinske odnsono delistira dionicu. Da je zelio platiti vise onda bi to odavno ucinio.

Ako većinski ikad proda firmu, koja ne kotira na uređenom trzistu, kupac nije dužan manjinskim dioničarima platiti tu istu cijenu. Nije im dužan čak ni dati bilo kakvu ponudu.


@One

Mislim da to što si napisao nije točno.

Možeš li, molim te, napisati od kuda ti argumenti za ovu tvrdnju “Ako većinski ikad proda firmu, koja ne kotira na uređenom trzistu, kupac nije dužan manjinskim dioničarima platiti tu istu cijenu. Nije im dužan čak ni dati bilo kakvu ponudu.”?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Ako većinski delista firmu onda ona više nije uvrštena na burzi i ako firma nije i ne kotira na uređenom tržištu kupac nije dužan svim ostalim dioničarima ponuditi istu kupoprodajnu cijenu koju je ponudio većinskom vlasniku odnosno dioničaru. Prema članku 2. stavku 1. ne postoji zakonska obveza za to u Zakonu o preuzimanju dioničkih društava.

 

Članak 2. (1) Pojedini pojmovi, u smislu ovoga Zakona, imaju sljedeće značenje: 1. ciljno društvo je: a) dioničko društvo sa sjedištem u Republici Hrvatskoj: – čije su dionice s pravom glasa uvrštene na uređeno tržište u Republici Hrvatskoj u smislu odredbi Zakona o tržištu kapitala, ili – čije su dionice s pravom glasa uvrštene na uređeno tržište države članice, a nisu uvrštene na uređeno tržište u Republici Hrvatskoj, b) dioničko društvo sa sjedištem u drugoj državi članici čije su dionice s pravom glasa uvrštene na uređeno tržište u državi članici u smislu članka 4. stavka 1. točke 14. Direktive 2004/39/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 21. travnja 2004. o tržištima financijskih instrumenata o izmjeni direktiva 85/611/EEZ i 93/6/EEZ Vijeća i Direktive 2000/12/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o ukidanju Direktive 93/22/EEZ Vijeća (SL EU br. L 145 str. 1.),

https://www.hanfa.hr/getfile/40234/ZPDD%20pro%C4%8Di%C5%A1%C4%87eni%20v2.pdf

Objavljen poziv na Glavnu skupštinu 5.3.2021.

https://eho.zse.hr/fileadmin/issuers/SLRS/GS-SLRS-4643b6dc67844934d101e0903fdc88c6.pdf

Sad je definitivno kako će pravična naknada biti po elaboratu.

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Ostaje nedorečeno u kojem trenutku će dioničari biti obavješteni o visini fer vrijednosti.

Da ne bi bilo tek na samoj skupštini ili da treba otići u Šibenik samo kako bi se dozvolio uvid u elaborat o procijenjenoj vrijednosti.

 

"Wide diversification is only required when investors do not understand what they are doing." - Warren Buffet

Zna li netko za neki pozitivan primjer elaborata o procjeni vrijednosti dionica, gdje je elaborat solidno napravljen i da su dioničari bili koliko-toliko zadovoljni?

Imam ADPL, ARNT, DLKV, HRDH, RIVP, SLRS, SUKC, TKPR, ULPL, VART Ovo nije savjet niti nagovor ni na kakvu akciju na tržištu kapitala.

Zlatek, 20.01.2021. u 07:13

Zna li netko za neki pozitivan primjer elaborata o procjeni vrijednosti dionica, gdje je elaborat solidno napravljen i da su dioničari bili koliko-toliko zadovoljni?

Jako Andabak i pretvaranje HTCP, HBRL i HZLA u SUKC, ako se ne varam islo je po EV/EBITDA 11, tako da su svi zaradili, a najvise oni koji su imali HTCP.

New Report

Close