ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ERNT (Ericsson Nikola Tesla d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 16.04.2024. u 20:12
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ERNT
208,03
51.800
249
207,00
210,00
0,48%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Pozdrav kolege. Kakve su vam prognoze za ovu godinu, gdje bi mogli biti s poslovanjem do kraja godine i naravno cijena dionice?

redizajnlos, 02.01.2023. u 09:45

Pozdrav kolege. Kakve su vam prognoze za ovu godinu, gdje bi mogli biti s poslovanjem do kraja godine i naravno cijena dionice?

Pozdrav, kolega i sretna Vam Nova 2023. godina!

S obzirom da je ERNT izvozno orijentirana kompanija, smatram da bi već samo odsutstvo troškova konverzije trebalo koristiti financijskim rezultatima kompanije, ali to svi znamo.

5G je priča koja se nastavlja…do 2030. godine, a i nakon toga… Uvijek ponavljam da je ERNT poput farme koja jedne godine da dobar urod, iduće bolji, one nakon toga osrednji, ali čak i kad nastupi “loša” godina, opet bude neki prinos. Gledano kroz mnogo godina, na ovome se može lijepo zaraditi, pogotovo uzevši u obzir da je dionica volatilnija od sličnih jačih dividenduša na ZSE (npr. HT), ali ju zato treba ažurno pratiti.

https://eho.zse.hr/obavijesti-izdavatelja/view/4715još jedan novi poslić. A zanimljivo da ima nestrpljivim prodavača ispod realne vrijednosti.  Dividenda za samo 5 mj.

Uvijek ima nestrpljivih prodavača, kolega.

Evo ERNT preko 1800kn(da se lakše snalazimo pa još računam u kn), šteta svih onih koji su prodavali po 1500, 1600,1700 a iskrcalo ih se na stotine komada. Šteta je što i ovi sada prodaju a ne čekaju barem 1900 i malo više. Dividenda je uskoro a tko zna možda nas iznenade i nekim dodatkom uz redovnu. Nakupilo se zadržane dobiti.

redizajnlos, 27.01.2023. u 10:46

Evo ERNT preko 1800kn(da se lakše snalazimo pa još računam u kn), šteta svih onih koji su prodavali po 1500, 1600,1700 a iskrcalo ih se na stotine komada. Šteta je što i ovi sada prodaju a ne čekaju barem 1900 i malo više. Dividenda je uskoro a tko zna možda nas iznenade i nekim dodatkom uz redovnu. Nakupilo se zadržane dobiti.

Kolega, koliko bi po Vama mogla biti ukupna neto dobit 2022. godine?

Ja očekujem nekih 16,5 do 17,5 milijuna eura.

A za ovu godinu očekujem da bi mogla biti dosta dobra..na razini 2021. pa čak i jača.

Tolika sam predviđanja do sada iznio u vezi ERNT i gotovo redovito sam bio u krivu, ali zanimljivo – na ovoj dionici nijednom nisam izgubio novac!

Blagi rast prihoda. Veliki pad operativne i neto dobiti. Oko 33%.

Za toliki iznos su se otprilike smanjile kratkoročne obveze, te povećale nekretnine i zalihe.

Na prvi pogled izvješće grob. Naročito kad kmeče zbog Bjelorusije. Iskreno ne znam zašto su se uopće povukli. Ostao bih i pravio se debil kao i mnogi drugi.

Na drugi pogled. Izvješće ok. Ne bih prodavao niti pretjerano kupovao. Hold.

Izvješće je osrednje, ali je perspektiva solidna i bilanca je jaka. Novčani tok je iznad očekivanja, a to su i naglasili.

2021. godina je visoko postavljena ljestvica i tko zna kad će se ponoviti tako dobra godina. Neto dobit za Q4’22. je stvarno pristojna, s obzirom na povećane rashode, a i prihod je super, kad vidimo da nema i neće tako skoro biti nikakvih novih poslova u Bjelorusiji.

Mislim da oko Bjelorusije kmeče više zbog javnopravnih razloga interesa Švedske oko članstva u NATOu, nego što bi to bila želja same kompanije i njenog vodstva pa žele biti principijelni. Koliko su u postojećem sustavu međunarodnog prava ti ‘principi’ korisni pa i moralni, to su već neka druga pitanja, za neku drugu temu, koja će se desetljećima analizirati.

Oni koji ne znaju čitati izvješća prodaju. A ni njih nije puno. Neki čitaju samo u odnosu na prošlu godinu, a koja je bila vanserijska. Gledajući u odnosu na ranije godine a i samo izvješće u globalu te perspektive koje se daju iščitati u njemu, nije to loše, čak i dobro. Uglavnom, kupuje se budućnost a ne prošlost. Bjelorusija će čekati i doći na red a i Ukrajina. Biće tu posla.

redizajnlos, 21.02.2023. u 13:15

Oni koji ne znaju čitati izvješća prodaju. A ni njih nije puno. Neki čitaju samo u odnosu na prošlu godinu, a koja je bila vanserijska. Gledajući u odnosu na ranije godine a i samo izvješće u globalu te perspektive koje se daju iščitati u njemu, nije to loše, čak i dobro. Uglavnom, kupuje se budućnost a ne prošlost. Bjelorusija će čekati i doći na red a i Ukrajina. Biće tu posla.

Lijepo je da ste i dalje optimistični u vezi Bjelorusije i Ukrajine, kolega. Nekako mi djeluje kao da je to tržište mrtvo za Ericsson i ostale zapadne pa će tamo 5G raditi Huawei. Ja sam pesimist u vezi ukrajinskog scenarija.

Kod ERNT se vidi stabilnost poslovanja pa i blagi rast prihoda, koji i nije tako ‘blag’ kad uzmemo u obzir da im je Bjelorusija bila 10% ranijeg prihoda. Preko 700 milijuna kuna za Q4 je iznad mojih očekivanja. Rashodi su isto veći jer su povećavali plaće, a i inflacija pritišće. Još su dodatno smanjili ionako malen dug i imaju veliku zadržanu dobit, a i stabilan (dosta manji nego 2021. doduše) slobodni novčani tok tako da su dividende prilično sigurne. Moglo bi biti 10 eura, možda i više.

A kako Vi iščitavate onakvu proizvodnju u tijeku na bilanci? I što mislite o onim primljenim dividendama? Je li to stiglo baš iz Bjelorusije?

‘Unatoč prekidu ugovora u Bjelorusiji, lani smo ostvarili novi rekordni iznos prodaje’





redizajnlos, 27.01.2023. u 10:46



Evo ERNT preko 1800kn(da se lakše snalazimo pa još računam u kn), šteta svih onih koji su prodavali po 1500, 1600,1700 a iskrcalo ih se na stotine komada. Šteta je što i ovi sada prodaju a ne čekaju barem 1900 i malo više. Dividenda je uskoro a tko zna možda nas iznenade i nekim dodatkom uz redovnu. Nakupilo se zadržane dobiti.



Ha gle. Nekome je avantura 1830 —> 1560 donijela ako ništa drugo anuliranje inflacije. Nije nešto, ali opet bolje od tapkanja u mjestu.

Prošle godine su najavljivali dividendu u svibnju, ali ako promatramo ranije godine, najava dividende bude već u travnju i to očekujem i ove godine, s obzirom na stabilizaciju poslovanja, snažan prihod i cash poziciju, koji, čini mi se nikad nisu bili veći.

Bilo je ‘nikad dočekat ta izvješća’, a veljača je doslovno proletjela…

Ne cveta cveće…piše da usporava potražnja…prvo idu otkazi od 1400 radnika u Ericsson Švedska, a u cijelom svijetu do 8500 radnika…

 

https://www.reuters.com/business/media-telecom/ericsson-cut-1400-jobs-sweden-sources-say-2023-02-20/

 

https://www.reuters.com/business/media-telecom/ericsson-lay-off-8500-employees-memo-2023-02-24/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

New Report

Close