Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Informanka.

 

– u ovom tjednu ponovno minus -1.1%, u ovoj godini +7.0%.

– kad malo kihnu MDKA i KODT (odnosno padnu) to znači malo veći pad mojeg portfelja.

– u ovom tjednu sam kupovala malo JDOS, i malo više SPAN.

– SPAN mi je nova dionica u portfelju, s tom dionicom imam pozitivna iskustva, na javnoj ponudi sam dosta toga kupila pa sam kapitalizirala dobit i ostala bez te dionice, kakva će vožnja biti ovaj put nemam pojma.

– potrošila sam sav novac s brokerskog te sam trenutno 100% u dionicama.

– željno očekujem novac od prodaje TPNG za daljnje kupnje raznoraznih dionica, a možda nešto i prodam.

mitkko, 05.11.2022. u 09:20

 





trial, 10.10.2022. u 11:53









mitkko, 03.10.2022. u 18:50



 

Obratite paznju na srebro.

 





 

Evo, obratio. Loše.

https://tradingeconomics-com.translate.goog/commodity/silver?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=hr&_x_tr_hl=hr&_x_tr_pto=wapp



Vrijeme za kupnju je sada, upravo je i Cramer potvrdio. 🙃

.

Off he goes!

Srebro rastura.

 

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Best buy :

Gut,besser,am besten,Spar.

Kapaciteti -neograničeni

Tržište-neograničeno

Potencijal rasta -beskonačan.

Ako ih Plenković ne otjera iz Hrvatske imamo IT Rimca ali s konkretnim rezultatima.

🤣 Span naravno a ne Spar 🤣

Kad vam kazu “cash is trash”, samo im pokazete ovaj graf 😁

.

Cash se u ovog godini ipak pokazao kao jedan od najboljih odabira.

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Informanka.

 

– ovaj tjedan mi je prinos sportskim rječnikom rečeno neriješeno odnosno nula posto, odavno nisam imala takav tjedni rezultat, onaj godišnji je +7.0%.

– KODT mi je lijepo narasla ali MDKA i ATPL su mi pale…

– ovaj tjedan nisam ništa trgovala, stvarno mi se ne plaća dodatni porez na kapitalnu dobit, ispada da je u ovoj zemlji najbolje ne raditi ništa, zbog toga na burzi i imamo smiješno male promete.

– ja sam se tim porezima prilagodila, sve legalno radim.

– najgore je sada što će zbog novog poreza dosta firmi gledati isto kao i ja kako je najprofitabilnije ništa ne raditi.

Turizam.

 

– napokon mi je i to gotovo za ovu godinu, radnju otvaram ponovno u ožujku, a do tada odmor.

– ova godina stvarno rekordna dobit, zaradi se puno ali ima i dosta troškova tako da mi ostane čiste dobiti nešto manje od 50%, amortizaciju tu ne računam.

– ispada da je turizam isplatljiviji od dionica (a to mi upravo služi zbog disperzije rizika).

– kod turizma moramo gledati i cijene nekretnina (beton) a one su rasle puno više od dionica.

– mislim da se po ovim cijenama betonskih kvadrata više ne isplati investirati u turizam jer puno će vam vremena trebati za povrat novca.

– kad ja sad gledam cijene svojih nekretnina koliko su me koštale i zaradu na istima ispada mi povrat nekretnine za cca 10 g. što je po mom mišljenju o.k. ( u međuvremenu su se podigle cijene turističkih usluga, ali imamo i inflaciju tako da tu mogu ići neke računice tipa otprilike kad je u pitanju povrat investiranog novca.

– ali ja to ne mislim prodavati, kredita nemam, možda i kupim još nešto ako nađem jeftino.

– i na kraju za taj turizam, dobro smo prošli da nas uhljebi nisu dodatno oporezovali, ali mi koji radimo u tom turizmu vam i pridonosimo velikim rastom BDP.

– zaključak: slagali se vi ili ne s mojim mišljenjem ali beton donosi veću zaradu od dionica.

– kod betona ste svoj gazda, a kod dionica postoji 101 rizik jer doslovno svi od direktora, uprave, države žele uzeti vaš novac, kod nas je jako mali broj firmi koje pošteno posluju na tržištu kapitala, rizik je stvarno velik, i još kad tome pridodate porez na kapitalnu dobit, porez na dividendu pa ovaj najnoviji porez koji će sigurno izglasati.

– kod dionica vam nema nekoga rada kad ste u tome, ali nema ga puno ni u turizmu kada plaćate druge da za vas rade, odnosno kada zapošljavate.

– raspisala se ja….

Na našem tržištu za dugoročno zaradit na dionicama trebaš biti majstor. Rekao bih da više znanja treba i da je manje ljudi sposobno uspješno upravljat portfeljom nego izdavat apartmane ili rentat stanove. Ko zna ili ima sreće, na dionicama se često može i puta 5 ili puta 10 zaradit. Samo za ulagat na tržištu kapitala treba imati i kapital, za nekretninu banke daju povoljne i velike kredite tako da i onaj sa solidnom plaćom ima dobru polugu da od nule ubrzano stvori kapital. Mislim da trenutno, tko kreće od nule s izgradnjom apartmana ili kupovinom gotovog treba 10 do 15 godina da povrati ulaganje. 7 do 10 posto povrata se isto može i na dionicama dobit dugoročno i bez rada, samo ti nitko neće dati povoljan i dovoljno velik kredit za kupnju dionica.

komot, 05.12.2022. u 12:55

Ko zna ili ima sreće, na dionicama se često može i puta 5 ili puta 10 zaradit.

 

– prodala sam veći dio dionica TPNG, novac je tu na računu, još sam malo dodatnog novca nadodala.

– i što sada ???

– ja sam obično 100% u dionicama.

– gledam što bih kupila, za prvi odabir napisala jedno dvadesetak dionica i sada bi trebalo ići reduciranje na cca tri investicije.

– nije da ja ne znam izabrati, vidite po “Informankama” predzadnji odabir mi je bio KTJV (stvarno na dnu), pa potom SPAN (nije moglo jeftinije).

– e sada da sam kapitalizirala KTJV na 10% dobiti pa to investirala u SPAN, pogriješila bih jer je to KTJV naraslo za cca dodatnih 15%.

– e sada ono što sam na vrhu posta citirala,

– zanima me na kojim vi dionicama vidite tu zaradu od 5 ili 10 puta.

– to 10 puta se naziva desetača.

– sada ako nije tajna, a opet da nije drukanje ili navlačenje stvarno bi bilo zgodno napisati koje vi to dionice vidite kao buduće desetače.

– ja najdulje vidim na KODT, ali ne više od duplo.

 

Eh da, desetača. To sam čitao negdje. Kad dobiješ prvu desetaču. Ne znam, ne vidim trenutno. Pogotovo ne na kraći rok. Takve dionice su obično one zaboravljene, neugledne, suspektne, iz neatraktivnih sektora, s lošom prošlošću itd. A takve su kod nas ili delistirane ili nelikvidne. Desetaču još nisam zaradio, možda bi to bio pevex da je izlistan. Zadnji dobar ubod mi je bio ctks. Vjerojatno nekoliko puta sam zaradio i na spnv, kupio sam ga po 500, ne znam hoće li biti javne ponude od strane Bjelina, ako hoće, ispod 2000 kn ne dam. Situacija ne izgleda dobro za većinu dionica, teško je u bear marketu pucat na desetaču. Ono u što sam dosta siguran je da dionice tipa atgr, podr, kraš, sapn treba izbjegavati jer im se ne smiješi dobra iduća godina, a nisu prejeftine. U svim krizama netko profitira, trebalo bi takve ubost.

Za uduplat cijenu, u razumnom roku i pokriće u fundamentima, uz kodt možda bi mogli vlen, span, lkpc, jdos, možda i ktjv i grnl. S Ingrom i igh se isto nikad ne zna, ali ja u takve ne ulažem. U našim blue chipovima ne vidim mogućnost uduplavanja u razumnom roku.

Slažem se, kolega @komot.

A što je sa stranim marketima? Neki smatraju da bi META mogla biti desetača, s trenutnih razina.. Naravno, pričamo o ulaganjima na puno godina, tipa 20 godina pa 12-14% rasta godišnje. Malo kompanija je u stanju dati takav rast i još da dionica prati. Apple i Microsoft su uspjeli, Amazonu i Googleu je pošlo za rukom i jače.

META i BABA bi mogle biti teoretski ten baggeri, tj. desetače.

Na našem tržištu možda SPAN, KODT i VLEN kao double/multi baggeri.

Imam SPAN i VLEN, nemam KODT.

”Na našem tržištu možda SPAN, KODT i VLEN kao double/multi baggeri.”

 

I onda je svizac zamotao čokoladu…

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

komot, 07.12.2022. u 17:20

Eh da, desetača. To sam čitao negdje. Kad dobiješ prvu desetaču. Ne znam, ne vidim trenutno. Pogotovo ne na kraći rok. Takve dionice su obično one zaboravljene, neugledne, suspektne, iz neatraktivnih sektora, s lošom prošlošću itd. A takve su kod nas ili delistirane ili nelikvidne. Desetaču još nisam zaradio, možda bi to bio pevex da je izlistan. Zadnji dobar ubod mi je bio ctks. Vjerojatno nekoliko puta sam zaradio i na spnv, kupio sam ga po 500, ne znam hoće li biti javne ponude od strane Bjelina, ako hoće, ispod 2000 kn ne dam. Situacija ne izgleda dobro za većinu dionica, teško je u bear marketu pucat na desetaču. Ono u što sam dosta siguran je da dionice tipa atgr, podr, kraš, sapn treba izbjegavati jer im se ne smiješi dobra iduća godina, a nisu prejeftine. U svim krizama netko profitira, trebalo bi takve ubost.

Za uduplat cijenu, u razumnom roku i pokriće u fundamentima, uz kodt možda bi mogli vlen, span, lkpc, jdos, možda i ktjv i grnl. S Ingrom i igh se isto nikad ne zna, ali ja u takve ne ulažem. U našim blue chipovima ne vidim mogućnost uduplavanja u razumnom roku.

 

Ima li šanse da dobijem tu “desetaču” na ingri jer mi sad piše ÷600% od 2016.

Potrebno je puno godina za te petače i desetače…

ERNT je od 125kn 2001. godine na ovamo s dividendama tridesetača. ZABA isto slični enormni povrati 1996. na ovamo. Uz balon 2007. i ranije, bez reinvestiranih dividendi.

U biti, ako je povrat per annum nekih 12%, što je više od S&P 500 i izuzetno teško postići, dolazi do uduplavanja svakih šest godina. Nakon 18 godina, to je 2x2x2 return…na prvotni ulog… Pa da je i 10%, nakon 18 godina je to brdo novca. Ne planina, ali brdo. Desetače preko noći treba zaboraviti. Ekipa koja se ne želi obogatiti polako i ulaže u smeće, najčešće im se dogodi da osiromaše brzo.

New Report

Close