Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

ivana7, 01.08.2022. u 17:06

 





yieldchaser, 01.08.2022. u 16:22

















Te tvoje kombinatorike imaju smisla u efikasnim tržištima, a na ZSE baš i ne puno, iako si znala i pogoditi. U zadnjr vrijeme si iz ZABE izašla puno prerano, više puta, nahranivši pritom brokere da se dobro prejedu. Iz ERNTa i ATGR si pak izašla prekasno, a MDKA ti ne ide u željenom smjeru, bez obzira na neumorno reklamiranje. 

 



 

 

Moje trgovanje na ZSE.

 

– ZABA i danas sam prodala nešto ZABA po 65kn, još imam relativno dosta dionica ZABA.

– TPNG danas sam prodala po 48kn, i TPNG imam još relativno dosta (ne punooo).

– KODT2 kupila 4 dionice po 2.280kn.

– na kupnji sam ATPL, ali jeftino pa ne ide.

– ERNT i ATGR, pa vi ste naveliko hvalili te dionice, nemam više dionica ERNT i ATGR, to su dobre firme, ali došlo do stop loss, na obje dionice sam ostvarila lijepu zaradu plus dividenda.

– MDKA, pa imate post gdje sam vam napisala u kojem kanalu će se kretati cijena, MDKA je stabilna firma sa solidnim prihodima, povećava broj zaposlenih i djelatnosti s kojima se bavi ne može propasti, p/e ispod 7, redovna dividenda….

– ali imamo i veliku nelikvidnost, zbog te nelikvidnosti ja ni teoretski ne mogu izići iz te dionice.

– ali za vašu sigurnost ja vam ne bi preporučila da kupite ovu dionicu ni po 10.000 kuna.

– nego sutra mi na brokerski stiže 50.000kn, prekosutra 20.000,(prebacivanje s računa na račun) a već i imam neke novce (keš) na brokerskom, pa me zanima što mi preporučujete za kupnju ???

– bavim se i metalima (isto kao i neki manjinci), što mislite je li Au na ovoj cijeni skup ili jeftin ???

 

Na ZABI si zaradila za burek, s provizijama si vjerojatno na nekoj pozitivnoj nuli, a na ATGR i ERNT si pogubila novac jer si prekasno izašla.

KODT ne možeš prežaliti…

Na IKBA si oke zaradila.

Preporučujem HT za kupnju. Q2 je bio solidan, Q3 će vjerojatno biti jak. Toliko je dobar da imam osjećaj da ni ne trebam čitati izvješća. Moći će ga se istrejdati, ok ga je i srednjoročno i dugoročno držati, a i ako udari kakva kriza, neće pljusnuti ispod 150kn kao ni 2020. godine.

@Ivana

Nije naša burza za neku veliku trgovinu.

Ti bi trebala da imaš pristup svjetskom tržištu kapitala. Tu da praviš profit po još nižim provizijama.

Osim toga, brokerske provizije ispod 0,4% nema, što nije malo.

 

Evo, ja sam uložio u jedan ZIF vani koji na mjesečnoj bazi isplaćuje divku 1,25% nakon poreza.

 

 

Kolega posmatrač, koji ZIF  ako nije tajna?

posmatrac, 01.08.2022. u 21:57

Osim toga, brokerske provizije ispod 0,4% nema, što nije malo.

 

– imate brokerske provizije: 0.3% ili 0.35%, meni to nije puno, moraju i brokeri od nečega živjeti, a u to vam ulaze i troškovi burze, porez, prirez, PDV i još milijun sitnih državnih nameta.

 

Mene ne smeta zarada brokera i države.

Znači da i ja zarađujem.

posmatrac, 01.08.2022. u 21:57

Evo, ja sam uložio u jedan ZIF vani koji na mjesečnoj bazi isplaćuje divku 1,25% nakon poreza.

 

– jesu li vam dali pismenu garanciju ???

– ovi fondovi kod nas svi u minusu, tko većem tko manjem.

 

Broker uvijek zarađuje, kao i društvo za upravljanje ako je fond. Pitanje je samo koliko zarađuje. Može se imati i kapitalne gubitke pa svejedno brokeri zarade, ali manje. Država onda neće zaraditi, ali brokeri svakako hoće. Recimo @ivana7 je imala poveće kapitalne gubitke na ATGR i ERNT, ali je njen broker zaradio.

posmatrac, 01.08.2022. u 21:57

@ivana

Nije naša burza za neku veliku trgovinu.

Ti bi trebala da imaš pristup svjetskom tržištu kapitala. Tu da praviš profit po još nižim provizijama.

 

– na našoj burzi se svaki dan trguje s više milijuna kuna, što će te više od toga.

– trgovala sam ja i vani, s polugama, ali to trgovanje je i više nego rizično, puno više mi se sviđa ovo naše koje je predviđeno za penziće i domaše (ovi koji su u domovima).

– u mom selu ima dosta USA emigracije, nije da nisu školovani, ima ih i sa fakultetom, s desetak njih sam razgovarala i onako u razgovoru pitanje o dionicama i investiranju u US.

– stvarno sam dobila iskrene odgovore, zaključak je, burza je izazov, i kod nekih euforija i naši su imigranti pokušali zaraditi novce na dionicama, obogatiti se preko noći, skoro svi su imali neke početne uspjehe, a nakon toga gubitke i bijeg iz dionica, te mogu napisati kako se naši ljudi u US nisu obogatili na dionicama i tom najvećem tržištu na svijetu.

– ali na jednoj stvari se većina naših imigranata doslovno obogatila, većina njih s kojima sam razgovarala dolaze iz grada N.Y., kako naši ljudi ne žele biti podstanari kupovali su nekretnine, s viškom novca su kupovali dodatne nekretnine koje su iznajmljivali i imali su dodatni prihod.

– nakon nekog vremena tim nekretninama u N.Y. je strašno porasla vrijednost.

– i na tim nekretninama su naši imigranti postali dolarski milijunaši, a na dionicama samo gubitak, srećom u dionice su investirali sitnu lovu.

 

yieldchaser, 17.07.2022. u 17:24

Prodavati ATGR i ERNT po ovim cijenama? To jedino da sam kruha gladan. Te kompanije imaju jako dobru dugoročnu perspektivu,

 

– prije dva tjedna jedan investitor je na ovoj temi napisao ovo gore citirano.

– a jučer na ovoj temi piše kako sam prekasno prodala ATGR i ERNT.

– izgleda gospon još nije prodao HT pa druka na njegov rast.

– e sada je li taj gospon kruha gladan ili nije to sami ocijenite.

– osim drukanja, dobro je to što je ova tema zaživjela i postaje sve čitanija i popularnija.

 

ivana7, 02.08.2022. u 15:12

 





yieldchaser, 17.07.2022. u 17:24



 

Prodavati ATGR i ERNT po ovim cijenama? To jedino da sam kruha gladan. Te kompanije imaju jako dobru dugoročnu perspektivu,

 



 

 

– prije dva tjedna jedan investitor je na ovoj temi napisao ovo gore citirano.

– a jučer na ovoj temi piše kako sam prekasno prodala ATGR i ERNT.

– izgleda gospon još nije prodao HT pa druka na njegov rast.

– e sada je li taj gospon kruha gladan ili nije to sami ocijenite.

– osim drukanja, dobro je to što je ova tema zaživjela i postaje sve čitanija i popularnija.

 

 

Vrijedi i danas. Koja mi je poanta prodavati to pred dva tjedna, danas ili za dva tjedna ili za dva mjeseca? Mala količina u kojoj sam dugoročno. Unutra sam iz principa, na tima je veliki nerealizirani kapitalni gubitak, a kupljene su ovo proljeće pa imam dvadesetak mjeseci fore prodati ih ako na nečem drugom za to vrijeme jače zaradim. S druge strane, do proljeća 2024. mogu biti i obje na 2000kn i više pa ću to prodati bez porezne obveze u 2025. godini. Vidiš i sama kako se to brzo okrene.

HT? Ja držim i HT dugoročno, također manju količinu i to je uvijek hold. Nedavno sam dokupio još jer je jeftino. Može li postati jeftinije? Apsolutno. Hoću li i trejdati HT, a ne samo držati? Ako cijena jako skoči, hoću, ali nikad sve. Ideja je kako Cramer kaže za Apple – hold it, don’t trade it.

Čak i ako udari recesija, puno se više casha izvuče iz toga, nego iz raznih ‘kraljica’… Evo, za ove koje si ti predugo držala, ni ne treba recesija da se pogubi novac. Najjače mi je kad tvrdiš da si na tome dobro zaradila. Sad pak poznaješ seljobere koji su kupovali nekretnine po New Yorku. E…tako su kupovali da pola 432 Park Avenue zjapi prazno.

Informanka.

 

– ovaj tjedan u minusu -0.7% (nije puno, ali sam već navikla na te minuse), godišnji prinos se još nekako drži u sitnom plusu +1.7%.

– svoj prinos uspoređujem s domaćom fondovskom industrijom koja posluje na ZSE, svi su ostvarili minuse, a reprezentativni OTP indeksni je ostvario minus -5.25%.

– ovaj tjedan sam prodavala TPNG i ZABA (po malo, još dosta toga imam kod obje dionice).

– kupovala sam malo KODT i malo više ATPL.

– ponovno imam viška keša, nakon dužeg vremena ponovno sam na kupnji MDKA i ……..

– investitori su na kupanju i sunčanju pa nekog prometa ni nemamo, ali stvarno nije teško postaviti naloge, pa ako što prođe, ne treba gledati gledalicu tokom dana je nema ništa zanimljivog za vidjeti.

– iz iskustva znam da je takav skoro svaki kolovoz.

– kako se bude približavao rujan tako će polako i promet rasti.

 

Trenutni best buy s najvećim potencijalom rasta : TPNG

Tankerska Next Generation

Informanka.

 

– napokon je došao onaj tjedan zbog kojih se isplati ulagati na ZSE.

– tjedni plus je fenomenalnih +3.1%, što diže ovogodišnju dobit na +4.8%.

– isplatila mi se intenzivna kupnja KODT, a porasle su mi i ATPL, JDOS…

– e da je više ovakvih tjedana.

– ovaj tjedan sam prodala malo ZABA, kupila sam malo ATPL i KODT.

– portfelj mi je usredotočen na samo dvije dionice KODT i MDKA (73.5%) tako da će mi i godišnji prinos ovisiti o te dvije dionice.

– nezgodna su vremena, pa sam odlučila da mi je bolje ići na sigurno, a sada koliko je to sigurno to je pak drugo pitanje, za sada je s prinosom sve o.k.

– inflaciju nisam pobijedila, puno bolje radim od fondovske industrije, trenutno je bitno ne pogubiti novce, a jednog dana će doći i vremena kad ćemo se takmičiti i sa velikim prinosima, do tada je i ovo sitno jako bitno.

Alpha adriatic jedna od najpodcjenjenijih na zse. Nadam se da ce se osloboditi dugorocnih ugovora i malo zariskirati. Ova igra na sigurno donosi dobit ali nije to dovoljno za ovo doba…

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/cijene-nafte-potonule-na-najnize-razine-od-veljace-mogli-bismo-utonuti-u-recesiju-koja-ce-potrajati-do-2024-15232368

Eto to ga na. Prije smo bili na rubu recesije zbog povećanja cijena nafte i pada broja zaposlenih a sada smo na rubu recesije zbog smanjenja cijena nafte i povećanja zaposlenosti. Ajde više prestanite. Pa dokle više da nas strašite umjetnom tvorevinom zvanom recesija i idejom da se “opljačka” neznalice i sirotinju?

New Report

Close