Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

yieldchaser, 27.11.2021. u 21:41

Čini mi se i da bude novih lockdown scenarija, da to neće onako drastično utjecati na cijene kao prošle godine. Korekcija bi moglo biti, ali koliko sniženje? 15%? 20%? A možda svega 5 do 10%… Teško je predvidjeti. U tome je ta ‘igra’.

Slažem se da cijena ne bi drastično pala kao početkom 2020. Vjerojatno…

 

Već nešto drugo sam mislio kad spominjem lockdown i CKML. U tvrdom lockdownu rade samo prehrambene prodavaonice, pa prodaju sve živo i neživo. Hrpa trgovina koja je prošlo proljeće imala priliku raditi je masno profitirala.

Samo što u tom slučaju lockdown treba trajati neko vrijeme da bi se efekt toga vidio i treba dočekati godinu dana da bi to bilo vidljivo u FI.

Takav lockdown ipak ne želim… ma fantaziram. 😁

Oni koji se ne sjećaju prošlosti, osuđeni su da je ponavljaju.

Informanka.

 

– konačno mali tjedni plus od +0.3% što bi bilo na godišnjem nivou visokih +31.3%.

– u ovom tjednu sam ponovno kupovala brodare (TPNG i ATPL), sada imam malo previše toga, u narednom tjednu se nadam nekom manjem rastu pa ću sigurno malo pokratiti i te brodarske pozicije.

– malo sam kupila i 7SLO, mislim da je dosta skup.

– u novom tjednu će mi Sveti Nikola (svetac i zaštitnik nas burzovnih brodolomaca) donijeti toliko čekanu dividendu “IKBA”.

pozdrav,

 

koje dionice su po vama best buy ako gledamo samo dividendi prinos?

u nekom proteklom petogodišnjem periodu meni su najkandidati JDGT, ADPL i ZABA (možda bi se još tu nagurali HT i MDKA, koji isplaćuju nekoliko pp manji prinos). Po zadnoj cijeni, prinos im je preko 5% (na to ciljam), a vrijednost im je u istom razdoblju rasla, odnosno novac nije pojela inflacija (što je uvjet, odnosno ne ciljam velik rast dionice, samo da novac ne gubi vrijednost).

stole, 09.12.2021. u 08:37

pozdrav,

 

koje dionice su po vama best buy ako gledamo samo dividendi prinos?

u nekom proteklom petogodišnjem periodu meni su najkandidati JDGT, ADPL i ZABA (možda bi se još tu nagurali HT i MDKA, koji isplaćuju nekoliko pp manji prinos). Po zadnoj cijeni, prinos im je preko 5% (na to ciljam), a vrijednost im je u istom razdoblju rasla, odnosno novac nije pojela inflacija (što je uvjet, odnosno ne ciljam velik rast dionice, samo da novac ne gubi vrijednost).

 

Ako se gleda dividendni prinos, onda ne gledamo samo visinu tih dividendi, nego i njihovu održivost. ZABA će u nekome trenutku, jednog lijepog dana isplatiti dobit. Kada i koliko, to samo nebo zna… Steknem dojam da ni oni sami ne znaju… Idući tjedan će se saznati više na glavnoj skupštini. Netko će valjda postaviti to pitanje. Možda Allianz predloži isplatu? Međutim, mogućnost za to je mala… Da se nešto sprema, osjetilo bi se to na cijeni barem zadnja dva tjedna.

Dividendni favorit je meni ERNT. Odlična perspektiva, dovoljno visok FCF da održava tu dividendu i ulaže i sve ostalo… Q3 im nije bio nešto, ali baš kad ga se prati, vidljivo je da ni u proteklih više godina nikad Q3 nije bio bajan, uz izuzetak prošle godine. Na ovu cijenu dionice, koja je sasvim prihvatljiva, iduće godine može se očekivati preko 5% prinosa. A s obzirom na potražnju za tim uslugama, može se očekivati i rast cijene dionice i njenih dividendi u narednim godinama. Ulaganja u 5G su ogromna i bit će dugotrajna, a oni u Hrvatskoj imaju gotovo monopolistički položaj u tom pogledu.

stole, 09.12.2021. u 08:37

pozdrav,

 

koje dionice su po vama best buy ako gledamo samo dividendi prinos?

u nekom proteklom petogodišnjem periodu meni su najkandidati JDGT, ADPL i ZABA (možda bi se još tu nagurali HT i MDKA, koji isplaćuju nekoliko pp manji prinos). Po zadnoj cijeni, prinos im je preko 5% (na to ciljam), a vrijednost im je u istom razdoblju rasla, odnosno novac nije pojela inflacija (što je uvjet, odnosno ne ciljam velik rast dionice, samo da novac ne gubi vrijednost).

 

 

 

 

PBZ koji je danas isplatio 5.7% netto ,a na proljece bi mogao preko 10% netto s obzirom na OTC cijenu.

– Inace imaju kesha 10 milijardi i to ce ili isplatit ili reinvestirati , zavisno od politike njihove.

 

Puni ko brod.

PBZ

 

JDOS redovno isplacuje dividendu od cca 5 % trzisne cijene.

Kad se vec kolega dodirnuo ZABE a drugi PBZ-a  onda ja mogu i HPB-a.

Tamo je lako moguca isplata dividende od barem cca 30/35 kn sta vam je 5 % na sadasnju cijenu a i bez obzira na to cijena HPB u odnosu na ZABU je takva da je 6 x veca od dobiti po dionici a kod zabe je 19 puta veca od dobiti ( podaci zas 2 Q ) …ZABA se trguje manje vise na knjigovodstvenoj dok je HPB negdje na 50%.

 

PBZ vise nije na ZSE i ceka se cijena po kojoj ce se otkupit ostale dionice.

 

Pozdrav

 

svi smo mi Crobex

posmatrac, 09.12.2021. u 22:27










PBZ koji je danas isplatio 5.7% netto ,a na proljece bi mogao preko 10% netto s obzirom na OTC cijenu.

– na kojoj burzi vi kupujete te dionice PBZ, ako nije tajna.

 

Lucijan, 10.12.2021. u 15:00

JDOS redovno isplacuje dividendu od cca 5 % trzisne cijene.

– imam dionice JDOS, pa ako vam nije teško zanima me zbog moje evidencije koliku su isplatili dividendu za 2020. i 2019. godinu ???

 

Lucijan, 10.12.2021. u 15:00

HPB-a.

Tamo je lako moguca isplata dividende od barem cca 30/35 kn

– imam dionice HPB pa me zanima zašto nije moguća isplata dividende od barem cca 300/350 kn.

– ili zašto ne bi bila moguća isplata od 0 (nula) kn iliti neisplata div.

 

Infornanka.

 

– nakon kraće stanke ovaj tjedan ponovno u dobitničkom ritmu, ovotjedni plus od +1.1%, što daje godišnji prinos +32.4%, za mene stvarno fenomenalni rezultat.

– da ostvarim taj rezultat ovaj tjedan su mi pripomogli s rastom cijene odnosno mojega portfelja: IKBA, TPNG… i HPB ali ga malo imam.

– ovaj tjedan sam prodala malo TPNG, ali kad sam vidjela kuda to vodi ponovno sam kupila malo više TPNG, normalno po malo višoj cijeni.

– prodala sam malo HT-a, skinulo mi davno postavljen nalog, bilo mi žao, ali kad vidim kuda je sada išla cijena žao mi što i više toga nisam prodala.

– malo sam dokupila i JDGT, ipak je to dionica koja me prva u narednoj godini obraduje s akontacijom dividende u siječnju, možda tako bude i iduće godine, a to je jako blizu, imate dosta dionica JDGT na prodaji, možda cijena i padne.

– i još sam kupila nešto sitno dionica KODT, šteta ne kad ima po jeftinijim cijenama, jeftinije cijene a dionica visokih 2.000 kn.

– nadam se da će mi i u idućem tjednu portfelj rasti u revijalnom tonu.

– ovaj tjedan 6/12 me je Sveti Nikola obradovao velikom dividendom na IKBA koja će mi kompletna ići na ovomjesečnu Božićnu potrošnju.

 

Gđo Ivana možete li procijeniti kolika će biti dividenda KODT za slijedeću godinu, pozdrav

ivana7, 10.12.2021. u 18:25

 





posmatrac, 09.12.2021. u 22:27













PBZ koji je danas isplatio 5.7% netto ,a na proljece bi mogao preko 10% netto s obzirom na OTC cijenu. 

 



 

– na kojoj burzi vi kupujete te dionice PBZ, ako nije tajna.

 

 

 

 

OTC.

 

https://etrade.hita.hr/otc;

ivana7..za vasu evidenciju JDOS je za 2020 isplatio 240 kn dividende a za 2019 je bila zabrana isplate za o.d…Prijasnjih godina cca 200 kn…nadam se da vam stima evidencija i nije bilo krivih knjizenja !..

HPB moze i ne mora isplatit dividendu…nula je uvjek moguca…300/350 nije moguce u obliku dividende ali je moguce u porastu cijene…

Pozdrav

 

 

svi smo mi Crobex

Lucijan, 11.12.2021. u 21:43

ivana7..za vasu evidenciju JDOS je za 2020 isplatio 240 kn dividende a za 2019 je bila zabrana isplate za o.d…Prijasnjih godina cca 200 kn…nadam se da vam stima evidencija i nije bilo krivih knjizenja !..

HPB moze i ne mora isplatit dividendu…nula je uvjek moguca…300/350 nije moguce u obliku dividende ali je moguce u porastu cijene…

Pozdrav

 

 

 


@Lucijan
, Mislim da je Ivana7 bila sarkasticna sa komentarom zasto nebi dionica bila 300, 350kn ili 0kn.

Moguce da se girze jer nije kupila vise prosli tjedan, da bi mogla prodati sljedeci nakon skoka cijene HPBa. Kako se ona bavi tjednim trgovanjem, definitivo nije lagno izdrzati u svako pogledu.

HPB nije dionica koja se kupuje zbog ocekivanja dividende na proljece.

Ako @Stole zeli neku dionicu koja isplacuje dobru dividendu, treba kupiti nesto u sto je siguran da ce dividenda se isplatiti svake godine.

New Report

Close