Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Jedini jači trejd koji sam prošle i ove godine imao je bila Podravka. cca 35% kapitalne dobiti, a moglo je to biti i duplo od toga da mi se držalo… Prošla me volja za držanjem kad je tamo došla Martina Dalić. Na američkim dionicama i fondovima isto pristojna kapitalna dobit, neoporeziva jer sam dugo držao, ali to de facto i nije trejd, nego investiranje.

Treba razlučiti špekulaciju, trejdanje i investiranje. Ima dosta špekulanata koji sebe nazivaju ‘ulagačima’. Nemojte me krivo shvatiti. Nemam ja ništa protiv špekulanata, dapače – treba hrabrosti za to jer ipak se radi o pravome novcu, nije to igra.

Ulaganje je po meni nešto što stalno stvara prihodovni tok. Najamnine/zakupnine, dividende…

Kod trejdinga, slično kao kod špekulacije, očekujem da će s vremenom tržište adekvatno, dakle po većim cijenama vrednovati ono što je do tada bilo podcijenjeno. Samo što su ta očekivanja utemeljena, npr. PODR prošle godine, za razliku od špekulacije kod koje se temelje na nadama bez objektivnih temelja, npr. OPTE prošle pa i ove godine.

Informanka.

 

– ovaj tjedan mi je doslovno bio prava fešta od dioničarstva.

– stvarno ludi prinos od +4.6%, što nije uobičajeno za jedan veliki i široki portfelj.

– a još luđi mi je godišnji prinos od +31.4%, tu mi dolazi do greške od cca +4% ali nije greška, to ću objasniti u idućem postu.

– koje su to dionice koje su mi ostvarile taj ludi prinos.

– MDKA, previše toga imam, jedan veliki rast, a rasti će još.

– ZABA očekivani rast, također previše imam tog papira, to raste zbog buduće dividende, a ta dividenda će mi biti posebno osvježenje.

– HT, ni kriva ni dužna išla u veću rasprodaju koja je uzrokovala veliki pad cijene dionice, potom sam ju stvarno jeftino kupovala 185, i na tom padu HT ja napravim plus i sada ga imam više nego kad je krenula rasprodaja, stvarno sve čista slučajnost.

– ERNT, još sam ga i nadokupila, a stvarno lijepo raste.

– ADPL, i to kupujem, raste pomalo ali raste.

– TPNG, i tu krenuo rast, idući tjedan očekujem i veći, to ću prodavati idući tjedan, barem dio.

– SPAN, prošli tjedan su mi brokeri s SPAN-om uzrokovali tjedni minus portfelja, ovaj tjedan su tu grešku ispravili, a ta greška je opet uzrokovala veći rast portfelja u ovome tjednu.

– HPB, taman ga jeftino nakupovala i on poraste, trebala bi to ponovno prodati ali nemam pojma na kojoj cijeni.

– OPTE, i ovo lijepo raste a ja po malo prodajem.

– ATPL, ponovno ga imam u portfelju, mislim ga još kupovati ako cijena padne, a trebala bi.

– PODR, dosta toga sam prodala s manjim minusom i nemam više PODR.

– eto dosta zanimljiv tjedan, a ja sam i još nešto trgovala…..

 

Kako računam prinos portfelja ???

 

– na kraju godine stanje portfelja 31/12 mi je osnova za računanje u idućoj godini (nazovimo da je to “glavnica”).

– sada na kraju svakog tjedna imam obračun portfelja (imam više portfelja), te računam koja je razlika na kraju tjedna i te “glavnice”.

– iznos koji dobijem množim s 100 i dijelim s “glavnicom” da dobijem postotak pada ili rasta na godišnjem nivou.

– dividende koje dobijem ne pribrajam “glavnici”, te dividende i kapitalni rast čine mi rast portfelja.

– ako dividendu stavim u osobnu potrošnju ili izvadim dio keša s brokerskog za toliko novca smanjujem i “glavnicu”.

– ako povećavam kapital na brokerskom uplatom u novcu np.  dio dobiti iz turizma stavljam na brokerski tada te novce dodajem “glavnici”.

– do sada sam sav svoj kapital računala na gore opisani način, ali sam odlučila iz portfelja izostaviti Au, keš na banci, inv. fondovi i mirovinska štednja.

– sve ovo je najbolje raditi na prijelazu iz jedne u drugu godinu tada vam neće dolaziti obračunske greške koje su se sada kod mene pojavile.

– a o čemu se radi, gore spomenuta imovina donosi stvarno malu zaradu, ali ju je potrebno imati.

– dionička imovina nam nosi puno veće prinose (ali i gubitke kad ih ima).

– i sve sam točno izračunala, godišnji prinos 31.4%, tu je jednostavna matematika, dionički kapital s kojim sam krenula u ovu godinu minus trenutno stanje, to puta 100 i podijelite s kapitalom s kojim ste krenuli u ovu godinu (“glavnica”).

MDKA.

 

– ako ju niste kupili kad sam ju reklamira, nemojte ju kupiti ni sada jer je dosta skupa, ma ne skupa, najskuplja na ZSE kad ju gledamo po cijeni.

 

– na trenutnoj cijeni 28.800kn, P/E je i dalje dosta nizak 8.49 .

– ovim velikim rastom cijene dobro nam pada div. prinos te je on sada ako računamo div. 1.400kn pao na 4.67% ( e sada je li to puno ili malo ovisi o tome što vas kao investitora zadovoljava).

– ali ovi u MDKA vam rade dobit po dionici 3.390kn što i nije tako malo novca.

 

– tu očekujem rast dionice do 30.000kn i morati ćemo čekati da prođe zima kada će nas uprava izvijestiti kolika bi mogla biti dividenda što će bitno utjecati na cijenu dionice.

– np. dividenda od 500kn bi nam ovu dionicu cjenovno vratila na 15.000kn.

Mora se priznati da g. Ivana prilično uspješno odabire dionice. I sam imam otprilike sličnu strategiju. Ipak imala je koliko pratim 2 katastrofalne procjene: pevec i saponia. Tu su dobici bili mnogostruki. Neusporedivi sa zabom i ernt.

komot, 17.10.2021. u 15:15

Mora se priznati da g. Ivana prilično uspješno odabire dionice. I sam imam otprilike sličnu strategiju. Ipak imala je koliko pratim 2 katastrofalne procjene: pevec i saponia. Tu su dobici bili mnogostruki. Neusporedivi sa zabom i ernt.

 

I rizici su bili mnogostruci, a sa ZABA i ERNT rizika praktički nema. Kompanije s velikim dugom/jamstvima se mogu pokazati kao dobitnice puno puta, ali ako se nešto loše dogodi, dovoljno je na tome izgubiti samo jednom i nema više nazad. Zato je bitna velika disciplina na takvima i da se ne reinvestira sva dobit, nego da se dobar dio gotovine sprema u sigurnija izdanja.

Onaj tko je prije ubacio u LEDO ne znam koji novac, (skoro) sve je izgubio. Ako se gubi 80%, piši kući ‘Propalo je…’

Nije jedna banka propala, a pogotovo tehnološka kompanija. Sjetimo se samo Nokie ili Atarija ili Commodorea koji su bili kudikamo značajnije firme od ernt. Tako da ne bih rekao kako su zaba i ernt praktički dionice bez rizika.

Hm..da, ali kompanije s vrlo malim dugom, odnosno bez duga nemaju baš tendenciju propadanja. A da Zagrebačka banka propada, onda propada valjda sve prije nje i nabavljat ćemo oružje i konzerviranu hranu, a ne hartije…

ivana7, 16.10.2021. u 17:42

MDKA.

 

– ako ju niste kupili kad sam ju reklamira, nemojte ju kupiti ni sada jer je dosta skupa, ma ne skupa, najskuplja na ZSE kad ju gledamo po cijeni.

 

– na trenutnoj cijeni 28.800kn, P/E je i dalje dosta nizak 8.49 .

– ovim velikim rastom cijene dobro nam pada div. prinos te je on sada ako računamo div. 1.400kn pao na 4.67% ( e sada je li to puno ili malo ovisi o tome što vas kao investitora zadovoljava).

– ali ovi u MDKA vam rade dobit po dionici 3.390kn što i nije tako malo novca.

 

– tu očekujem rast dionice do 30.000kn i morati ćemo čekati da prođe zima kada će nas uprava izvijestiti kolika bi mogla biti dividenda što će bitno utjecati na cijenu dionice.

– np. dividenda od 500kn bi nam ovu dionicu cjenovno vratila na 15.000kn.

Poštovana gospođo Ivana, pratim vaše objave i jako su interesantne. Zanima me samo kada i kako odlučite na kojoj razini u kojem trenutku ćete prodati neku dionicu? Npr za Mediku, ako ste je kupovali za 15200, do koje razine čekate i trenutka na prodaju? 30, 35k ili?

komot, 17.10.2021. u 15:15

Ipak imala je koliko pratim 2 katastrofalne procjene: pevec i saponia. Tu su dobici bili mnogostruki. Neusporedivi sa zabom i ernt.

 

Pevec i saponia.

 

– lako vam je sada biti general nakon bitke.

– ali kada se radi o mojim novcima sam stvarno i više nego oprezna.

– zbog te moje investicijske strategije propustila sam mnoge prilike ali sam se i spasila od mnogih neprilika (jednom nisam uspjela ali zbog disperzije i to sam preživjela).

– morate znati da je kriminal na našoj burzi s raznoraznim zakonima zaštićen te stvarno morate biti oprezni kod tog investiranja.

– i puno više vjerujem stranim upravama ZABE i ERNT nego tamo nekom Pevecu ili Saponiji.

– kod Peveca mi se nije svidjelo delistiranje s burze, ali i na tome Pevecu sam lijepo zaradila.

– a kod Saponije jednostavno ne vjerujem većinskom vlasniku (87.3%) koji nam dolazi sa Širokog Brijega.

– možemo i još o tome ako vam nešto nije jasno…..

 

yieldchaser, 18.10.2021. u 14:46










Onaj tko je prije ubacio u LEDO ne znam koji novac, (skoro) sve je izgubio. Ako se gubi 80%, piši kući ‘Propalo je…’

 

– evo ja sam u LEDO ubacila za mene relativno veće novce.

– to mi se činila dobra investicija, disperzija da i ja imam neku dionicu od gospona Todorića, tu je bila prisutna sva fondovska industrija plus mirovinci, financijska izvješća su bila dobra.

– i vidim da se iza brda nešto valja, nemam pojma što ali vidim da mi je to palo 10%.

– i spasi me taj “stop loss 10%”

– kad je dionica pala na 4.000 kn otprilike mi je sve bilo jasno.

– to je shvatila i fondovska industrija koja je izlazila iz svih sastavnica Agrokora, na žalost većina malih je tu vidjela priliku i znamo kako je to završilo.

– a meni je taj LEDO ostao u lijepoj uspomeni jer sam na njemu zaradila cca 100%.

 

– nemojte misliti da je taj “stop loss” tako jednostavna stvarčica.

– nedavo mi se aktivirao na ADPL, pa sada kupujem ADPL.

– što s HT-om ??? prodati ili ga kupiti, ja ga kupujem, ali što se tamo događa, nemam pojma.

 

jokica, 20.10.2021. u 22:05

 





 Zanima me samo kada i kako odlučite na kojoj razini u kojem trenutku ćete prodati neku dionicu? Npr za Mediku, ako ste je kupovali za 15200, do koje razine čekate i trenutka na prodaju? 30, 35k ili?





 

– kad kupiti, kad je neko dno to otprilike i pogađam, ali kada prodati to mi je puno teže jer vrhove ne pogađam.

– vratimo se na MDKA, jer ste to pitali.

– na toj MDKA s ovim porastom cijene i dividendama koje sam dobila prinos mi je sigurno preko 100%.

– ali i na ovoj cijeni cca 30.000 kn MDKA je i dalje jeftina na P/E 8.79, e sada kada taj P/E bude veći od 21 vi ju prodajte (jer taj indikator nam ukazuje da je tada skupa).

– kod mene tu još ide u kalkulaciju i div. prinos i neke druge sitnice, možda ovog vikenda napišem još štogod od MDKA.

ivana7, 21.10.2021. u 15:48

 





jokica, 20.10.2021. u 22:05



 

 





 Zanima me samo kada i kako odlučite na kojoj razini u kojem trenutku ćete prodati neku dionicu? Npr za Mediku, ako ste je kupovali za 15200, do koje razine čekate i trenutka na prodaju? 30, 35k ili?







 

 

– kad kupiti, kad je neko dno to otprilike i pogađam, ali kada prodati to mi je puno teže jer vrhove ne pogađam.

– vratimo se na MDKA, jer ste to pitali.

– na toj MDKA s ovim porastom cijene i dividendama koje sam dobila prinos mi je sigurno preko 100%.

– ali i na ovoj cijeni cca 30.000 kn MDKA je i dalje jeftina na P/E 8.79, e sada kada taj P/E bude veći od 21 vi ju prodajte (jer taj indikator nam ukazuje da je tada skupa).

– kod mene tu još ide u kalkulaciju i div. prinos i neke druge sitnice, možda ovog vikenda napišem još štogod od MDKA.

Hvala na informaciji

@ivana7

Hvala Vam, Ivana.

Zanima me jeste li ikad izgubili značajniji novac na tržištu kapitala i ako jeste, biste li s nama htjeli podijeliti pripovijest o tome?

Moram dodati – 100% povrata na Ledu je izuzetno impresivno.

yieldchaser, 21.10.2021. u 18:56

Zanima me jeste li ikad izgubili značajniji novac na tržištu kapitala i ako jeste, biste li s nama htjeli podijeliti pripovijest o tome?

 

– nažalost jesam, o malim gubitcima nema smisla pisati ali jedan veliki gdje sam izgubila jedan novi auto više srednje klase, stvarno boli još i danas a bilo je davno.

– a kažu da je to škola, i da se školarina plaća.

– važno je ne činiti iste greške, a još bolje vam se učiti na tuđim greškama.

– a o tom gubitku ne volim ni misliti a kamoli pisati.

– nego puno će biti bolje da napišem novu “Informanku” jer mi je ponovno portfelj na ATH.

 

New Report

Close