Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Informanka.

 

– dok oni najstrašljiviji investitori prelaze u 100% keš poziciju ja i dalje lijepo zarađujem, a i Crobi je prešao magičnih 2000, samo današnji rast +1.24%.

– ovaj tjedan kod mene +0.7%, u ovoj godini +23.5%.

– krivci za ovaj rast su mi ZABA, IKBA, mrvicu OPTE i u PODR sam kasno ušla ali pratim modne trendove.

– evo u ovom tjednu legla i jedna mala dividendica CKML, krajem ovog mjeseca mi dolazi isto tako malo od JDOS, i još čekam da vidim koliko će me obradovati bankarski sektor, a tih dionica imam stvarno puno.

ivana7, 01.10.2021. u 22:10

Informanka.

 

– dok oni najstrašljiviji investitori prelaze u 100% keš poziciju ja i dalje lijepo zarađujem, a i Crobi je prešao magičnih 2000, samo današnji rast +1.24%.

– ovaj tjedan kod mene +0.7%, u ovoj godini +23.5%.

– krivci za ovaj rast su mi ZABA, IKBA, mrvicu OPTE i u PODR sam kasno ušla ali pratim modne trendove.

– evo u ovom tjednu legla i jedna mala dividendica CKML, krajem ovog mjeseca mi dolazi isto tako malo od JDOS, i još čekam da vidim koliko će me obradovati bankarski sektor, a tih dionica imam stvarno puno.

I ja sam zadnja 2 tjedna sa preko 95% portfelja unutra…nikad vise…

I to ne svojom krivnjom😲😲😲…

Jednostavno sam toliko siguran u portfelj da nista ne prodajem…

Atgr, Kodt, Ernt, Adrs i HPB ocekujem fantasticna izvjesca i nema sanse da ih prodajem prije q3

SPAN me odusevio izvjestajem i odlucio sam ga zadrzat na duze staze

OPTE sam dosta nakupovao zadnja 2 mjeseca i prinos od 7% za sljedecih par mjeseci mi je i vise nego zadovoljavajuci

Brodari su prica za sebe i za sada su “must have”

Ikba cekam 80kn divke…i to mi zao prodavat

CKML mi je najslabija karika koja ce mozda ic na “bubanj”, ali zao mi jer cekam reverse stock split gdje ocekujem pojacan interes za dionicu

I tako, na svim pozicijama nesto cekam i jako tesko se odlucujem za prodaju…a 20% keša koji uvijek imam za trejd sam upucao u ERNT, ADRS i ATGR kad je bio Evergrande monday i sad mi zao prodavat…

Ali, ne žalim se😃😃😃

 

 

 

Rastimo zajedno...

Best buy – dionice za sva vremena.

 

– mnogi od vas su previše opterećeni mogućim gubitkom, padom tržišta biti ili ne biti u dionici…

– kako pronaći dionicu za sva vremena, evo to ću vam otkriti na 2 primjera.

 

SPAN, 1.primjer.

 

– dolazi IPO te dionice, pročitam njihov prospekt, izviješće o poslovanju, vidim, očito je kako su se potrudili napisati što bolje izvješće, ali ja sam realna, nemam pojma o tom tipu industrije ili firme.

– ali znam pročitati financijsko izvješće, firma mi se činila nekako skupa, pa oni će to prodavati od do cijene pa izaberu najskuplju, pa na burzi neki fond brani cijenu na 200kn, da nema tog kupca ode cijena ispod IPO cijene.

 

– ali da se ja vratim zašto mi je SPAN dionica za sva vremena.

– prodavala sam neke dionice, mislim ADPL… i imala sam veću količinu slobodnog keša koji je neophodno potreban u našem burzovnom radu.

– i dosta toga sam upisala, ispalo je dobro, rizikirala sam i rizik se isplatio.

– koliko vrijedi i koliko je pametno investirati u SPAN stvarno nemam pojma, a to ću znati nakon par financijskih izvješća i nakon dividende (ako je bude).

– firma SPAN stvarno o.k. plaća svoje radnike koji su zadovoljni s svojim velikim plaćama, e sada hoće li tako biti i s dioničarima, hoće li i dioničari biti zadovoljni s svojim velikim dividendama, a to stvarno ne znam.

– zbog toga što tu puno toga ne znam sam rasprodavala veću količinu tih dionica.

– odnosno vratila sam keš koji sam investirala u IPO SPAN, ostale su mi dionice koje me koštaju točno 0.ookn  (nula kuna).

– nadam se da ste shvatili kako sam došla do besplatnih dionica uz jedan mali rizik koji neću ni računati kao rizik.

– e sada kuda će tržište, kuda će dionica SPAN puno je lakše gledati kada znate da vam je to došlo besplatno.

Best buy – dionice za sva vremena.

 

IKBA, 2.primjer.

 

– iskreno do prije 5g. nisam imala pojma ni što je to IKBA, (jedna mala banka u Istri).

– i tako ja to čudo počnem kupovati po 1.000kn, najveći dio po cca 1.100kn (upravo sam to gledala jer me je stvarno zanimalo kada mi je bio najveći ulaz u dionicu), a od tada do danas po malo dokupljujem tako da sam s tim dokupima povećala prvobitnu poziciju za duplo.

– dionicu sam dokupljivala jer je stalno imala o.k. dividendni prinos, ali rastom cijene dionice pada i taj dividendni prinos.

– stvarno sam zadovoljna s tom investicijom, bila sam i u Umagu na teniskom turniru (to mi je stvarno nešto bezvezno za gledanje) ali imaju dobre restorane, te sam razgovarala s više hotelijera i vinara s toga područja i svi mi hvale tu malu banku.

– ali kako joj cijena raste meni je sve manje atraktivna ali je i dalje zanimljiva jer je gledano tehnički stvarno jeftina, bar duplo bolja od ZABE ali nema likvidnosti.

– ja u par navrata gledam kako kupiti samo 4 dionice ali na strani kupnje to ne prolazi.

 

– dosta sam vam napisala o samoj dionici, e sada kada bi to bila dionica za sva vremena.

– morala bi prodati cca 50% tih dionica da bi mi ostatak tih dionica došao potpuno besplatno.

– i taj ostatak, a ima toga, nabavna cijena bi bila 0.00kn (nula kuna) iliti besplate bi bile svakako dionice za sva vremena.

– ali ne mislim prodavati ovu dionicu, tu je dobra dividenda, i bankarske dionice mi se čine nešto sigurnije u nekoj budućoj krizi.

Best buy – dionice za sva vremena.

 

MDKA, 3.primjer.

 

– ovo je stvarno dionica za sva vremena, kupite ju i zaboravite da ju imate, tržište će učiniti svoje (rast cijene) i uprava (solidna dividenda).

– tu mi je bilo najteže svladati veliki dug koji MDKA ima i stvarno nikakvu likvidnost, kad to svladate zašto je to tako ovo će vam biti stvarno najbolja investicija.

– tu TA ne trebate ni gledati jer vam ništa pametnog neće reći, ali FA nam kaže kako je i dalje MDKA jedna jako jeftina dionica i kako tu dividenda može biti i puno veća ali je dobra i ova koju isplaćuju.

 

– a sada o MDKA, dionici za sva vremena u mojem portfelju,

– 1/3 dionica koja je malo duže vrijeme prisutna u mojem portfelju je isplaćena s dividendama.

– ostalih 2/3 dionica je isplaćeno sigurno preko 50% s dividendama i rastom cijene dionice.

– u buduću krizu ulazim s svim dionicama MDKA koje imam jer će i u budućoj krizi ova firma dobro poslovati, to ne znači da na burzi neće pasti cijena dionice, svakako će pasti, pametni će tu znati iskoristiti priliku za kupiti dionicu za sva vremena.

Što napraviti ako niste zadovoljni s dionicama za sva vremena ???

 

– pretpostavimo da ste kao i moj prijatelj Splićo zaradili veliku masu novaca na raznoraznim dionicama tipa Agrokora, VIRO, DLKV…..

– i sada imate velike zarade a ne želite ih investirati u dionice za sva vremena,

– moja preporuka vam je mali hotelčić, i tome cijena raste, a usputno lijepo zarađuje.

– većina vas se čudi i nije im jasno zašto su nekretnine u Hrvatskoj tako skupe i cijene im i dalje rastu.

– to vam je zato jer te nekretnine kupuju i naši novi sugrađani koji nam dolaze iz EU, a kod njih nisu plaće i mirovine tako male kao kod nas, te je možda za njih to jeftino, a nama izgleda preskupo.

 

– šalu na stranu, dobro vam je dio dobiti na dionicama (ako je ima) prebaciti u nekretnine, ako nemate novaca za hotelčić kupite barem jednu garažu i to rentate, a ako nemate dobiti na dionicama, ostavite se dionica jer to jednostavno rečeno nije sport za vas.

– jedan mali dio investirajte u pokojeg filharmoničara jer kada dođe jednog dana ona najgora kriza ili kako bi mi rekli dno, tada će dobro doći ti filharmoničari da ih zamijenimo za jeftine dionice, (ne trebate pretjerivati s tim filharmoničarima), probajte zarađivati maksimalno dokle god ide.

Nije mi jasno što Vam to znači ‘za sva vremena’? To u smislu da ih je dobro imati i kad je tržište visoko i kad je nisko ili želite reći da ih dobro desetljećima držati? Jer akonje ovo drugo, tu se ne slažem. Neka kompanija kroz deset godina postane sasvim druga kompanija… toliko toga se promijeni…to su neki drugi ljudi, druge lokacije, djelatnost, općenito okruženje i prilike na tržištu.. To može biti loša stvar, ali može biti i dobra.

Za nas koji smo dugoročni(ji) ulagatelji je bitno ono što platimo, a ne što kupimo. Za svaku dionicu, bez iznimke, cijena koju plaćamo je trenutna vrijednost očekivanog budućeg novčanog toka. Ako taj famozni SPAN ne bude u budućnosti generirao novca koliko se očekuje, cijena će brzo dolje. Nominalno je možda koštao 0,00kn kad se rasproda uložena glavnica, ali ako se nastavi držati taj ‘besplatni’ ostatak, a on se u vrijednosti(cijeni) prepolovi, onda svakako postoji šteta u smislu izmakle koristi – jer se taj novac mogao bolje iskoristiti. Previše je tu nepoznanica da to kategoriziram kao nešto ‘za sva vremena’. Ni ZABA mi nije za sva vremena ako najave neki delisting. Naravno, cijela priča sa SPANom se može odigrati jako dobro i ja Vam želim svu sreću!

Porast RIVP danas je IMHO očit znak da kreće rast turista, posebno onih koji još nisu došli na pretpandemijske razine, jer je sezona, a posebno posezona bila iznad svih očekivanja.

Life all comes down to a few moments. This is one of them.

Informanka.

 

– evo konačno kod mene i jedan tjedan minusa, iako su mi rasli MDKA, KODT,ERNT, TPNG…

– ovotjedni minus mi je -0.8%, a na godišnjem nivou +22.7%.

– ovotjedni minus su mi skrivili brokeri koji su mi kod dionice CKML doslovno ukrali 99% novca, pa vi sada trgujte na ovoj burzi.

IKBA.

 

– evo konačno i malo lijepih vijesti.

– ide vam dividenda na IKBA 80kn, isplata 6/12, obično te dividende idu u prvoj polovici godine, a stvarno su potrebne te koje su nam ustvari božićnice i stvarno mi dobro dođe akontacija dividende JDGT 15/1.

– IKBA, stignete ju kupiti jer je 24/11 ex.div.

– zadnja prodaja na IKBA je na 1.800 kn, a to je u stvari moja kupnja (7 dionica).

– i na tih 1.800 kn vam je div. prinos točno 4.44%.

– na ovoj dionici je dobro to, što za iduću dividendu nećemo morati dugo čekati.

– sada očekujem da mi i ZABA da sličnu obavijest kao i IKBA.

Što trgujem ???

 

– u ovom tjednu:

– najviše sam kupovala ADPL, greškom sam puno toga prodala (proradio “stop loss”, sada to isto pomalo vraćam po nešto skupljim cijenama, na takve stvari morate gledati “tko radi taj i griješi” a to opet ne znači da idući tjedan neću ponovno prodati ADPL.

– malo sam dokupljivala ZABA, ERNT, IKBA.

– to je dobro dokupljivati kada imate viška love.

– ATPL i HPB, to sam bila prodala pa evo opet kupila obje na nekom tjednom dnu, ali ATPL skuplje kupila nego kad sam ga prodala, to su one greške koje činimo u hodu.

– OPTE, često ga po malo prodam, (hrpa se skroz stanjila), te novce investiram u one “brzorastuće dionice”.

– PODR, čemu lagati sebe i vas, kupovne cijene su mi trenutno veće nego tržišne, nemam pojma što ću tu raditi, možda prodam s gubitkom.

– TPNG, to kupim po 41kn ali ubrzo i prodam .

– inače nije moj stil investiranja to trejdanje ali imam minimalnu brokersku proviziju pa me trgovanje…

– i još sam neke gluposti kupova, i potrošim sav keš.

– i tako iza jedne gluposti dolazi druga, imam nalog na prodaji HT-a po 191 kn, po količini će vam izgledati kao da je koji mirovinac, ali nije, to su moje dionice.

– ako mi ne kupite taj HT (a cijenu neću spuštati, pa nije vam to loša dionica), morati ću prodavati TPNG, OPTE, CKML, HPB, ATPL, PODR – nakupilo se kandidata, imam ja malo i VLEN za prodati ali neću, tu je stvarno teško za gledati kako je tu dionicu zatukao gospon Marin83.

ivana zlato naše

pa tebi gotovo svaki trejd uspješan!!?? bravoooo..

nego reci ti nama… koliko godišnje platiš državi poreza na dobit uz tako uspješno trgovanje? to mora da je barem 6 znamenki!!?? ili si i kod države povlaštena pa imaš malu komisiju!!??

randopph, 10.10.2021. u 15:40

nego reci ti nama… koliko godišnje platiš državi poreza na dobit uz tako uspješno trgovanje?

 

– nije lijepo viriti u tuđe novčanike.

– zašto misliš da si veliki frajer ako plaćaš veliki poreze.

– pa cilj svakog velikog investitora bi trebao biti platiti što manji porez ili ga ne platiti, zbog toga su vam i izmišljene porezne oaze.

– ovo gore napisano se ne odnosi na domoljube, domoljupci bi trebali plaćati što veće poreze, pa i preplatiti iste kako bi njihovi uhljebčići bili što sretniji i zadovoljniji.

 

draga moja, promašila ceo fudbal!!! ili tako misliš za sebe. veliki frajer je onaj koji plača veliki porez!!!??? bravisimo!

gđo Ivana7 nedajte se obeshrabriti, pratim vaša razmišljanja o ulaganjima na ZSE i jako vas cijenim na vašim otvorenim stavovima. To je prava promocija investiranja, samo nastavite

New Report

Close