Best buy – komentari i analize

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska Best buy – komentari i analize

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

Neki poznavaoci za Adris vele da bi se dionica mogla kupiti i po povoljnijoj cijeni ako budemo strpljivi.

Meni se osobno ne kupuje Adris po nižoj cijeni ili ako dođe do neke akvizicije povećati će se dug.što se događa u Adrisu i sa adresom već duže vrijeme.

 

@ivana7

meni nije jasno u portfelju gospona Yielda, što će mu u portfelju 30% keša ???”

Ni meni nije jasno što će Berkshireu onoliko casha.

Šalu na stranu, prodao sam nedavno veliku nekretninu i dioničke fondove izložene na USA, zato imam toliko keša. Kupujem pomalo na ZSE. Grickam. I prošle godine u proljeće sam imao brdo keša, ali onda me nitko nije pitao što će mi toliki keš. I dosta sam ga potratio na Adris. Nisam izgubio, ali zarada je bila premala. 2020. sam završio sa zadovoljavajućim plusom, s obzirom na okolnosti i u usporedbi s većinom ulagača na ZSE.

yieldchaser, 14.09.2021. u 17:43

 razmišljam kad bi se u jednom investitoru spojili gospon  Yield i gospođica Marielena dobili bi idealnog investitora za ZSE.”

Bio bi to pravi Lebensborn na ZSE.

 

Hahahha baš to…

O tome je teško razgovarati jer je sve stvar osobnih ambicija a još više kapitala s kojima netko raspolaže.

Znam da kolega Yield barata s velikim kapitalom i sasvim je razumljiv njegov portfelj.

Netko tko ima puno manje je spreman više riskirat pa tome prilagođava svoj portfelj.

Ali s većim portfeljom i konzervativnijim pristupom se može itekako dobro zarađivati. Ne treba biti pohlepan.

yieldchaser, 14.09.2021. u 14:57

@ante909

Dug im je preko 11,5 milijardi kuna. Dugoročni dug spram kapitala je 82%, ali se konstantno povećava. Pred nekolilo godina 58% i do sada se udvostručio. Novac po dionici 162 kune, s dug po dionici 703 kune. Go figure. Šta s EBITDAom? EBIDTA marža im se smanjuje iz godine u godinu. Velika diskrepancija između neto dobiti i slobodnog novčanog tijeka već godinama, nevezano uz 2020. Goleme rezerve i zadržana dobit im svakako daju snagu i ‘potencijal’. Ali najgora stvar koju ulagači mogu napraviti je da preplate za budući rast. Trend im nije divan…

Djelujete mi kao da ste snimili dionicu , “skužili je”, naravno iz vaše perspektive.

Pretpostavljam da ste taj dug izvukli sa portala MD.

Imate službenu izjavu uprave da je dug manji od jedne ebitde!! Ne znam jel misle na 2019. ili 2020. ali ponavljam, ispod jedne ebitde. Vas je vjerojatno zbunilo to što se tehničke pričuve Cros-a knjigovodstveno vode kao dug pa onda i bilanca Adrisa to tako knjiži. Na mobu sam pa da ne tražim precizno ali to vam je cifra od nekih 7 mlrd kn., a zadnjih godina i raste.

Znači to je stvarni novac koji Cros posjeduje, a knjiži se kao obveza. Inače Cros isplati oko 2 mlrd na ime štete godišnje, čak i manje.

Ne znam jel vama išta znači što  Cros pored toga ima milijardu eura financijske imovine. Adris je vlasnik oko 67% Cros-a .

Adris godišnje knjiži preko pola mlrd kn na amortizaciju. Taj novac se troši na investiranje, a ne neki dug. Znači u 10 godina to je preko 5 mlrd kn. To će sad nakon kampova ići za hotel u Splitu, Westin ZG itd.

Naravno, Adris bi bio lud da se upravo sada ne zaduži kad su kamate smiješne.

Istina je da Adris ima slab Roe ali je isto tako istina da se trži debelo ispod book-a.

Adris je dionica za veće investitore, koju za vrijeme svake krize i pada cijene samo nadokupljujete, smanjujete prosijek i povećavate div prinos. Lani je cijena pala na 300 kn uz veliku likvidnost.

Treći kv će biti brutalan

 

 

 

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

netko je  spomenuo dug ADRSa  11,5 milijardi kuna bez imalo promišljanja pa neka malo prouči šta znači tehnička pričuva koja je 8 milijardi a u sklopu je toga duga i odnosi se najvećim dijelom na CROS koji je u vlasništvu adris grupe

yieldchaser, 14.09.2021. u 12:25

@invest

Sve znam i po svim ‘financialsima’ je ATGR odličan. Konstanta rasta prihoda, P/E manji od 20, odnosno i od 22, ako računamo i rast, a moramo ga računati, zdrav slobodni novčani tijek, simpatična dividenda, odlične marže, brdo gotovine, nizak dug…

Ali nemam povjerenja u Tedeschija… Sumnjam da će se to promijeniti…

Adris…čuj, baš ti si mi ovdje pomogao da otvorim oči u vezi toga. A nije njima ni dug baš tako malen. To da su ‘bez duga’/’s malim dugom’ je upitno. Za njih reći da imaju veliki potencijal mi dođe skoro sarkastično. Ko da za muškarca od 42. godine kažemo da ima potencijal za velike stvari. Ako već do tada nije napravio neš od sebe, sumnjam da će i kasnije. Ima takvih primjera, ali…

 

kolega

mislim da si za posljenjom rečenicom promašio ceo fudbal! ako izuzmemo ovu atomsku milenijsku kompjutersku generaciju i IT sektor, tko od svih poznatih gospodarstvenika je prije 40 nešto ozbiljnijega postignuo? ne do 42. nego sa još više godina su postali biznismeni. zašto? do prije dvadeset g nisi mogao niti brzo napredovati kao danas niti si imao tako lako dostupno znanje, a bogami niti novaca za samostalni iskorak. već se dugo sjedilo na solidnoj plači, skupljalo iskustvo, pohađalo plaćene semirare i tek sa 40-50-ima postajalo netko.

Kolega @ante909,

vidim da s dosta emocija pristupate tematici. I to pričate meni koji sam prošle godine u jednome trenutku imao preko milijun kuna u ADRS2, upravo dokupujući na ludo niskim cijenama. I bio sam u krivu. Eto, progutao sam svoj ponos i kažem – bio sam u krivu u vezi Adrisa. Troše oni taj svoj novac na svašta, ne samo na ulaganja. Dosta ga troše baš na sebe. A i ulaganja u koja ulaze će se vratiti Bog zna kada. Nemojte me krivo shvatiti. Adris je fenomenalan biznis i velika hrvatska kompanija sa potencijalom da postane europski i svjetski brand. Ali treba odvojiti dionicu od kompanije. Ko ulagač u dionice, bolje ću proći ako kupim dionicu osrednje kompanije po razmjerno jeftinoj cijeni, nego da preplaćujem za rast koji bi se trebao dogoditi u nekim trenutcima u budućnosti.

Da, izvor mi je MD. Investing.com pokazuje dug od preko 12 milijardi na financialsima, iako daje podatke od debt to equit i lt debt to equity malo iznad 20%, što nije loše. Return on investment manji od 1%.

Jednostavno smatram da imam boljih prilika. Osjećao sam se zarobljen u dionici.. Čemu držati dionicu koja mi se uopće ne sviđa? Ili nekretninu ili bilo koju drugu imovinu, kad je o tome riječ?

Ko voli nek izvoli. Ako Vi imate neke bolje informacije od mene i nas ostalih, uzeli ste si puno vremena, napravili due dilligence i smatrate da je to dobar izbor za Vas, samo navalite.

Što se mene tiče, s vremenom sam počeo preferirati stvari koje proizvode novac odmah. A to da će Q3 biti dosta dobar, u to ne sumnjam. Neće vjerojatno ni Q4 biti loš.

samgal, 14.09.2021. u 21:37

netko je  spomenuo dug ADRSa  11,5 milijardi kuna bez imalo promišljanja pa neka malo prouči šta znači tehnička pričuva koja je 8 milijardi a u sklopu je toga duga i odnosi se najvećim dijelom na CROS koji je u vlasništvu adris grupe

Financijaska imovina Cros-a iznosi 8,93 mlrd kn, zadržana dobit 1,8x mlrd kn, a tehničke pričuve 7,8x mlrd kn.

Ima Adris pod kontrolom i 20% Save i 5% Triglava.

Sava po projekcijama očekuje dobit od preko 400 mil kn, a Triglav mislim oko 600 mil.

Vrijednost adrisovih udjela u Slo osiguranju nije ispod 1,5 mlrd kn. Tu se redovno isplaćuje dividenda.

 

 

 

 

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

nema ga u državi. zna ante909 adris ali sve je to netransparentno od adrisa bez ikakvih dostupnih planova za javnost rekla bi Josipa magla svuda oko nas i kao što veli invest adris je tabu tema

nema ga u državi. zna ante 909 adris ali sve je netransparentno i kako kaže invest adris je tabu tema bez ikakvih dostupnih planova za javnost. Potencijal koji se ima pa sam očekivao puno više a ulaganja će tek opet započeti zagreb-split ulaganje u hotele povratka na uloženo kojim tempom i pitaj boga kad

Da su se prošle godine pokazali ko pravi dividendni aristokrat, možda bih i ostao parcijalno unutra. Ovako ne. A koje su to velike dividende s kojima veliki investitori trebaju računati? Prošlogodišnja od 0 kuna čak i na povlaštenoj. Zar nije poanta, barem teoretski, povlaštene dionice da imatelj nema prava glasa, ali da bude ‘povlašten’ glede imovinskih prava inkorporiranih u dionicu? Čak mislim da je po Adrisovom statutu riječ o kumulativnoj povlaštenoj dionici. Kolega @ante909 je sigurno i u to dobro upućen, teoretski i praktično.

A ove godine 12 kuna i pedeset lipa? Jaki su, nema šta. A share buyback svaki Božji dan, je li? Oće on to povući u stilu HTa? Malo je kompliciranije jer imaju nominalu, ali nije neizvedivo. Ako kompanija kreće u takav pothvat s tolikom gotovinom, bilo bi barem pristojno da kažu koji im je krajnji cilj, zar ne?

yieldchaser, 15.09.2021. u 09:35

Kolega @ante909,

vidim da s dosta emocija pristupate tematici. I to pričate meni koji sam prošle godine u jednome trenutku imao preko milijun kuna u ADRS2, upravo dokupujući na ludo niskim cijenama. I bio sam u krivu. Eto, progutao sam svoj ponos i kažem – bio sam u krivu u vezi Adrisa. Troše oni taj svoj novac na svašta, ne samo na ulaganja. Dosta ga troše baš na sebe. A i ulaganja u koja ulaze će se vratiti Bog zna kada. Nemojte me krivo shvatiti. Adris je fenomenalan biznis i velika hrvatska kompanija sa potencijalom da postane europski i svjetski brand. Ali treba odvojiti dionicu od kompanije. Ko ulagač u dionice, bolje ću proći ako kupim dionicu osrednje kompanije po razmjerno jeftinoj cijeni, nego da preplaćujem za rast koji bi se trebao dogoditi u nekim trenutcima u budućnosti.

Da, izvor mi je MD. Investing.com pokazuje dug od preko 12 milijardi na financialsima, iako daje podatke od debt to equit i lt debt to equity malo iznad 20%, što nije loše. Return on investment manji od 1%.

Jednostavno smatram da imam boljih prilika. Osjećao sam se zarobljen u dionici.. Čemu držati dionicu koja mi se uopće ne sviđa? Ili nekretninu ili bilo koju drugu imovinu, kad je o tome riječ?

Ko voli nek izvoli. Ako Vi imate neke bolje informacije od mene i nas ostalih, uzeli ste si puno vremena, napravili due dilligence i smatrate da je to dobar izbor za Vas, samo navalite.

Što se mene tiče, s vremenom sam počeo preferirati stvari koje proizvode novac odmah. A to da će Q3 biti dosta dobar, u to ne sumnjam. Neće vjerojatno ni Q4 biti loš.

yieldchaser, 15.09.2021. u 09:35

Kolega @ante909,

vidim da s dosta emocija pristupate tematici. I to pričate meni koji sam prošle godine u jednome trenutku imao preko milijun kuna u ADRS2, upravo dokupujući na ludo niskim cijenama. I bio sam u krivu. Eto, progutao sam svoj ponos i kažem – bio sam u krivu u vezi Adrisa. Troše oni taj svoj novac na svašta, ne samo na ulaganja. Dosta ga troše baš na sebe. A i ulaganja u koja ulaze će se vratiti Bog zna kada. Nemojte me krivo shvatiti. Adris je fenomenalan biznis i velika hrvatska kompanija sa potencijalom da postane europski i svjetski brand. Ali treba odvojiti dionicu od kompanije. Ko ulagač u dionice, bolje ću proći ako kupim dionicu osrednje kompanije po razmjerno jeftinoj cijeni, nego da preplaćujem za rast koji bi se trebao dogoditi u nekim trenutcima u budućnosti.

Da, izvor mi je MD. Investing.com pokazuje dug od preko 12 milijardi na financialsima, iako daje podatke od debt to equit i lt debt to equity malo iznad 20%, što nije loše. Return on investment manji od 1%.

Jednostavno smatram da imam boljih prilika. Osjećao sam se zarobljen u dionici.. Čemu držati dionicu koja mi se uopće ne sviđa? Ili nekretninu ili bilo koju drugu imovinu, kad je o tome riječ?

Ko voli nek izvoli. Ako Vi imate neke bolje informacije od mene i nas ostalih, uzeli ste si puno vremena, napravili due dilligence i smatrate da je to dobar izbor za Vas, samo navalite.

Što se mene tiče, s vremenom sam počeo preferirati stvari koje proizvode novac odmah. A to da će Q3 biti dosta dobar, u to ne sumnjam. Neće vjerojatno ni Q4 biti loš.

Ma kakve emocije kolega. Znam ja za zamku zvanu zaljubljenost u dionicu.

Referirao sam se na vaš post u kojem iznosite potpuno krive podatke o dugu. Vi ste uložili milion kn  u Adris , a da uopće niste bili svijesni kakva je bilanca.

Vidite, ja kao investitor gledam i na faktor rizika prilikom ulaganja. Što mi je portfolio veći to mi je rizik u ovakvoj državi najvažnija stavka. Priče o retroaktivnim mogućnostima zarade su mi smiješni, to je ipak za početnike koji tek moraju dobiti po prstima odnosno platiti školu. Ovo se naravno ne odnosi na vas, to je abeceda. Kad imaš 1000 kn možeš ih uložiti i u stečajuše, možeš ih popiti ili baciti čak, nema neke razlike.

U hr je zaštita malih dioničara ravna nuli, to je valjda svima jasno. Toliko je nagaznih mina prilikom izbora pojedine dionice da je postalo jako teško ulagatii malo veću cifru jer jednostavno ništa ne prolazi neke zadane filter, npr država kao većinski, dug firme, struktura dioničara, vrsta biznisa itd.

Vi meni kažete da je netransparentno i da loše investiraju. Ok. Ovo prvo je opće poznato.

Međutim , može li se reći da je akvizicija Cros-a i Hupa loš potez ili vrhunski, što ja mislim da je.

Koliko je samo dionica nekada dobrih firmi postalo bezvrijedno iako su možda u jednom trenutku imale dobre fumdamente. Koliko je samo delistiranja, predstečajeva, svinjarija sa dokapima itd.

Ako ste kupovali na tako niskim cijenama lani, a ove godine je bila i dividenda, nije mi jasno koliki prinos vas zadovoljava. Naime cijena je sasvim pristojno porasla plus dividenda.

Adris covid krizu nije ni osjetio zbog disperziranog portfelja, a tržište je reagiralo sa padom cijene sa 500 na 300 kn, kao da je klasična hotelska firma. Psihologija mase i strah su ponudili sjajnu priliku za investitora sa većim kapitalom.

Što se tiče investicija, na ovom forumu se puno pisalo o tome kako su preplatili Hotel Park i da je to bacanje para. Ja sam i tada pisao da je to druga dimenzija investicije u odnosu na prosječne hotele.

Hotel Park je vrhunska investicija koji ima prihod po jedinici višestruko veći od onih famoznih objekata do 200k € po sobi.

Pri tom ne mislim samo na prihod od smještaja nego još više na prihod od potrošnje gostiju.

Kod Adrisa se mora gledati operativna dobit, neto je dijelom preliven u amortizaciju.

Kv 4 će prihodima oboriti s nogu.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

yieldchaser, 15.09.2021. u 13:33

Da su se prošle godine pokazali ko pravi dividendni aristokrat, možda bih i ostao parcijalno unutra. Ovako ne. A koje su to velike dividende s kojima veliki investitori trebaju računati? Prošlogodišnja od 0 kuna čak i na povlaštenoj. Zar nije poanta, barem teoretski, povlaštene dionice da imatelj nema prava glasa, ali da bude ‘povlašten’ glede imovinskih prava inkorporiranih u dionicu? Čak mislim da je po Adrisovom statutu riječ o kumulativnoj povlaštenoj dionici. Kolega @ante909 je sigurno i u to dobro upućen, teoretski i praktično.

A ove godine 12 kuna i pedeset lipa? Jaki su, nema šta. A share buyback svaki Božji dan, je li? Oće on to povući u stilu HTa? Malo je kompliciranije jer imaju nominalu, ali nije neizvedivo. Ako kompanija kreće u takav pothvat s tolikom gotovinom, bilo bi barem pristojno da kažu koji im je krajnji cilj, zar ne?

Adris lani nije smio isplatiti dividendu, a ove godine je odluka o visini iste donesena prije sezone, dakle pod pritiskom potencijalno još jedne loše sezone.

Dividenda ja prije covida rasla zadnjih godina sve do 18,20 kn.

Kod dionice se ne može gledati jedan segment, npr div prinos. Negdje je potencijal rasta cijene taj okidač, npr trenutno Atpl, Sapn, a drugdje div prinos , npr adpl ( iako i tu dijelom i mogući rast), Jdgt ( zato se trži P/E 20).

Možemo se pitati kakve su divedende u Podr, Atgr. Tamo su neki treći parametri bitni, možda budući.

Ono što nijedna od gore navedenih firmi u odnosu na Adris nema je kapital i njegova struktura. Radi se o cashu , financijskim instrumentima, vrhunskim nekretninama.

Iz Rovinja uvijek može puknuti neka ” bomba” tipa Cros ili HUP .

Ante Vlahović je bogatstvo stekao kao i ostali socijalistički direktori , ranih devedesetih i on firmu doživljava kao da je njegova. Međutim biologija je neumoljiva, a mlađa garda će sasvim sigurno htjeti veći dividendni kolač u budućnosti odnosno kapitalizaciju dobiti . Adris je vrijednost koja je na tržištu podcijenjena , a istovremeno stalno raste. A znamo da vrijednost kad tad ispliva pogotovo na neki mig ili šum.

 

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

@ante909

Sve što Vi kažete je utemeljeno, kako ovdje, tako i na temi Adrisa. Što se tiče mog ulaganja, bilo mi je prihvatljivo i na temelju tadašnjih podataka sa MD. Oni inače brzo reagiraju na prijavu netočnog financijskog podatka. Je li itko od vas kolega koji ste dobro upućeni pokušao prijaviti taj netočan podatak?

Dokupljivao sam ADRS2 na ~320kn i kasnije mi je prosjek bio na malo ispod 400kn. Bilo je skokova cijene prema 440, ali brate mili to se mrcvari sve ove mjesece gore dolje se vrti oko 420kn. I bijedna dividenda od 12,50kn. Ajme zarade. Retroaktivno – da sam umjesto tih ~800 komada ADRS2 uzeo još više PODR, ERNT i ostalih blue chipova koje sam također tada kupovao, daleko bolje bih prošao nego s Adrisom. Još sam se raspravljao s kolegom Investom napadajući HT.

Gle, čak i da je dug nepostojeći, ne znači da je dionica za kupit. Ja na ovom P/E ne bih uzimao recimo Google, koji ima dovoljno gotovine da sve obveze ispuni valjda više puta. Nevjerojatna kompanija, a dionica u ovom trenutku precijenjena. Mogu biti i u krivu. Možda odleti na 10.000 dolara, ne znam.

A na kojoj cijeni Vi očekujete ADRS(2) tamo 2025., 2026.? Što smatrate da će napraviti sa svim tim dionicama koje su otkupili? Koliku dividendu očekujete na godinu i u narednim godinama?

Nije to krivi podatak nego se tehničke pričuve knjigovodstveno vode kao obveza. Potencijalno to i može biti ukoliko bi bilo izvanrednih isplata ali kod nas je zbog strukture industrije osiguranja uvijek približno isti iznos isplate šteta.

Pravo pitanje je zašto mirovinski fondovi masovno, do gornjeg limita ne kupuju Adris, dividendnu dionicu snažne bilance. Ne znam kako je to uopće moguće. Ako im Adris ne zadovoljava kriterije onda na ZSE nemaju šta tražiti.

Ali zato su oni ulagali u građevinu, kao kakvi trejderi. Mirovinci od prije imaju Adris ali to je daleko od limita koji je sada bitno veći.

Teško je na ovom uništenom tržištu išta prognozirati po pitanju cijene jer se i ono malo likvidnosti prebaciva iz jedne u drugu dionicu. Fondovi su ti koji mogu pokrenuti dionice kao što je Adris, budući da oni investiraju na duge staze, a ovdje imaju i dividendu.

Što se tiče dividende mislim da će se vratiti na razine prije covida , znači iznad 18 kn , s tendencijom rasta.

Za isplatiti 20 kn dividende Adrisu je potrebno oko 300 mil kn.

Cros za sada ne isplaćuje ništa, dosta čudno ali zato Adris i ima fin top.

Mislim da je turistički dio bez premca u Hr. U budućnosti očekujem velike stvari po pitanju ZG hotela zbog novonastale situacije na aviotržištu . Očekuje se ogroman priljev turista u ZG idućih godina.

Rovinj je postao top destinacija, a za to je zaslužan Adris koji je izgradio adekvatne objekte. Kampovi su već duže vrijeme odredišta u koja dolaze gosti visoke platežne moći, a vidimo da 50% gostiju u Istri bira kampove. Zato se zadnjih godina dosta investiralo u taj segment.

Ono što je meni također važno jest da je u Adrisu izvrsnost jako naglašena.

Zahtjeve za prijateljstvom odobravam ali ne odgovaram na pp.

New Report

Close