ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.
Zadnja izmjena 28.03.2024. u 15:03
OznakaVrijednostPrometKoličinaKupovnaProdajnaPromjena
ATPL
44,00
2.200
50
43,50
44,70
0,00%
Podaci su preuzeti sa ZSE uz odgodu od 15 minuta.

Mittko puno nas trguje samo na zb. Izbor dionica sa dry bulk-om je ATPL, ULPL i JDPL. Kad navodite nedostatke, lipo bi bilo reci i prednosti, a to je da ako netko misli da ce buduca kretanja dry bulka biti pozitivna da kupuje suzeni izbor dionica brodara, te tako imaju svojevrsnu premiju. Institucije mi ni ne trebaju ulagati, vidimo koliko znaju o bransi. 0,67 je i dalje manje od 0,72. Malo tko daje dividendni povrat ove godine na zb kao Atpl, a kao sto rekoh, volim ulagati na zb jer mozda manje zaradujem, ali je tesko propustiti neki rast itd.

@kicancro

To što navodiš da je na ZSE suženi izbor dionica nije prednost. Kako to može biti premija? Ja misliš upravo suprotno.

.

Market pokreću veliki igrači i njima nije problem otići van kupiti Coca Colu umjesto Sky Colu na ZSE-u po istim valuacijama. Ti bulkeri sa kojima se uspoređujemo su lideri u branši i malo je bizarno očekivati da će jedna mala kompanija iz HR biti u bilo čemu konkurentna njima da bi opravdala takve usporedive valuacije. Pa sve ove kompanije imaju puno niži break-even, manju zaduženost, bolje kreditne uvjete i pristup kapitalu, učinkovitiju flotu (pola ili više borodva imaju instalirane scrubbere…)… uz sve ono drugo što sam ranije nabrojao.

.

Kažeš 0,67 je i dalje manje od 0,72… Pa prosjek je 0,72 samo zato što jedna kompanija – svjetski lider GOGL – bitno diže prosjek. Pogledaj medijan… svi drugi su oko 0,60 ili čak ispod. Ako ćemo se s njima uspoređivati, ATPL bi se morala trgovati značajno niže… isto kao što bi se Coca Cola kao lider u branši morala trgovati puno skuplje nego jedna druga wanna-be-Cola.

.

Ali ok, ovo je samo moje mišljenje, ne moramo se svi oko toga slagati.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Po meni je prednost, dapace uvjeren sam da je prednost. Pa ako npr samo ulpl ima tanker, a ja trgujem samo na zb, pa kupovat cu samo ulpl jer nemam drugoga izbora, a mislim da tankere ceka par godina profita.  Cesto imam neku informaciju oko domaceg trzista, nesto iscuri, cujes, i onda na racun toga kupim ili prodam, i to mi je plus. Stvarno sam zadovoljan zaradom ali i ovako puno vremena trosim na burzu, citam stalno, pratim, sad jos da svaku stranu dionicu pojedinih bransi studiram, prođe život na citanje..

Zar vi ne mislite da je za neku dionicu bolje ako je samo ona iz te branse izlistana na burzi, npr Span? Ja kazem da je to bolje za dionicu, ne za nas koji trgujemo, za nas je losije, losije je za trziste, ali za vridnost te dionice je bolje.

@mitkko

Ja sam trejder, ne ulažem ovdje u mirovinu.

To ovisi. Ima ZSE prednosti.

Ja sam recimo zbog tankera kupila ULPL. Naravno da znam da je STNG jedno deset puta bolja firma od ULPL. Samo je STNG do sada već odradila rast. ULPL još nije jer smo mi neefikasno tržište.

Zato si ti uostalom i kupovao JDPL u ljeto 2021, a nisi kupovao Gogl 😀

@kicancro


@Marielena

Razumijem vas sto govorite, ali mi se cini da ne pricamo o istim stvarima.

.

Naravno da je lakse trgovati na ZSE – manje je firmi koje je lakse pratit, malo ljudi trguje pa se sve odvija puno sporije, dionice se u pravilu trguju sa diskontom u odnosu na valuacije strane peer grupe pa postoji ta neka nada da ce cijene nasih kompanija u slucaju povoljnih vjetrova konvergirati ka strancima, svatko poznaje nekoga pa nije tesko doci do insajderskih informacija… ali ja ne pricam o tome.

.

Ovdje na ATPL imamo slucaj da se ova kompanija trguje po jednakim valuacijama kao oca grupa najboljih svjetski kompanija u ovoj bransi, a zbog svih okolnosti bi se ustvari trebala trgovati sa dobrim diskontom. Zato mi nije jasno zasto netko kupuje ATPL, govori o velikoj podcijenjenosti i ocekuje veliki rast. ATPL nece konvergirati ka toj peer grupi kada je vec skuplja od njih, i dalje moze rasti samo u slucaju opceg rasta trzista, a onda u tom slucaju se pitam zasto ne kupiti dionicu trzisnog lidera umjesto dionicu ATPL. Ti trzisni lideri ce zbog svoje efikasnosti i trzisne pozicije na tom rastu opceg trzista puno bolje profitirati.

.

I u ovome sto sam rekao se krije razlog zasto sam ja svojevremeni kupovao JDPL a ne GOGL. JDPL se tada trzio po valuacijama doslovno pet puta manjim od prosjecnih valuacija ove peer grupe. Sada kada to vise nije slucaj, kada je dionica taj rast “odradila”, odnosno popunila taj “gap”,  onda vise nema smisla kupovati JDPL, odnosno ATPL. Ako vec vjerujete u rast ove branse onda je puno oportunije kupiti neke od ovih gore spomenutih. Dakle, ne radi se o tome koja je firma “bolja”, kako ti to Marielena navodis, vec tko ima veci prostor za daljnji rast.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

@mitkko

Razumijem vas sto govorite, ali mi se cini da ne pricamo o istim stvarima.

😂😂😂😂😂😂

diokidina, 26.03.2023. u 14:04

@mitkko

Razumijem vas sto govorite, ali mi se cini da ne pricamo o istim stvarima.

😂😂😂😂😂😂

Dioki, sta je tu smijesno?

.

Ovo je pristup kojim pokazujes da postujes sugovornika i kada se ne slazete. Pokazes mu da razumijes njegovo glediste i argumentaciju, ali se s njime ne slazes. To je nesto sto vi neandertalci ne razumijete.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Padaju dionice Deutsche Banka, bojazan za europske banke se ne smanjuje

 

Ovdje sve piše.

Lp

 

Eureka

https://m.investing.com/analysis/tidal-wave-of-overcapacity-signals-downside-for-shipping-industry-200636705

eurekaeu, 29.03.2023. u 11:16

https://m.investing.com/analysis/tidal-wave-of-overcapacity-signals-downside-for-shipping-industry-200636705

Pametnom dosta

[i]Freedom' just another word for nothing left to lose[/i]

Iako sve to znamo,barem  bi trebali znati, lijepo je to pročitati još jednom,pogotovo kad se duže razdoblje tako lijepo opiše, i poklapa s proživljenim. Možda 2008-e  nisam to vidio i razumio, ali sada, što bi netko rekao, ” uzeo mi čovjek riječ iz usta” !

 

 

Odličan članak.

Jeli pesimista nakrcan dionicama Optime - Optimista ?

Bio bi odličan, da ne izvlači zaključke iz kontejnerskog kretanja indeksa i narudžbi koji nema veze s bulkom. Bulk uglavnom ovisi o Kini, a kontjneraši o zapadnom svijetu ili potrošačkom svijetu.

Na kontjenere nije utjecao zadnji val COVID-a u Kini, na bulkerw je. Bulkeri ovise sada o oporavku Kine, a za razliku od kontjeraša nemaju visokog order book. Tako da se kapital nije masovno alocirao u nove brodove i slično.

Promašena tema…

Cerp ne prosipa to je pozitivno, cijena se stabilizirala. Svi očekuju rast 📈 divka + dobar rast BDI u Q2 opet će kraljica zasjati..

Pogledajte npr. na seeking alpha-i kako se ljudi razgovaraju ispod analize nekog analitičara. Jedan napise da je tekst super, hvala. Drugi napise meni se ne sviđa kompanija jer ima previše duga u odnosu na druge u bransi. Onda ispod tog komentara idu razglabanja kako dug nije toliko velik, da je moguće da ih je akvizicija malo unazadila, ali vjeruje da će se popravit, kako ta i ta kompanija ima veći dug od njih, pa svejedno dobro posluje itd. Onda treci komentar da firma uopce ne valja jer kaskaju za konkurencijom u tom i tom pogledu itd. i netko se složi, drugi ne, i ide se dalje.

Ovdje napises da ATPL ima, bubam, preveliki dug u odnosu na konkurenciju i krenu komentari:

1. Ovaj želi kupiti dionicu jeftinije i piše gluposti (ta je glavna)

2. Nemas ti pojma šta je dug. Dug je obveza… i onda napise takvu nebulozu da ti pamet stane, a ovi koji isto pojma nemaju ga podrže da je u pravu. Show

3. Ovaj samo trola i ima multinickove kojim zeli unistiti dionicu. Naravno, preko foruma se ruše kompanije.

A nitko u životu od ekipe na ovom i onom formu nije procitao niti jedan izvjestaj bilo koje druge peer kompanije ATPL-a. I on naravno zna da to što pišeš nije istina. I svi se slažu. Odlicno.

Toliko od mene. Idem radit nesto pametnije

New Report

Close