ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Naslovnica Forum Tržište kapitala Hrvatska ATPL (Atlantska plovidba d.d.)

Forum namijenjen svim temama vezanim za dionice, obveznice i druge vrijednosne papire te trgovanje istima u Hrvatskoj.

trenutni prijedlog dividende nije nikakav gamechanger osim rekacije burze dan nakon toga što je pozitivno, očekivano i normalno……isplatili su oni divku i prošle godine a isplaćivali bi je i prethodnih godina da su imali od čega……gamedhanger u pogledu divke bio bi da oni svake godine mogu isplaćivati divku u vrijednosti 5-10 % cijene dionice a to je s obzirom na volatilnost sektora u kojem posluju nemoguća misija a veliko je pitanje hoće li divke biti i nagodinu, tako da ništa tu nema od velikog game changera za sada ……on vam je bio početkom 2021 godine a naknadna pamet onih koji tad to nisu propoznali trenutno ne pomaže…..trenutbo bi veliki game changer bilo to da netko kupi dionice od cerpa a toga za sad nema, no i to ne bi bilo dovoljno na duži period ako vozarine ne budu visoke kroz duži period plus dugoročni visoki ugovori a toga za sad nema na vidiku…….

Tebi je sve ako, ako, ako… bit će to sve dobro čim je omjer vlastitog i tudjeg kapitala održiv, a ambicije za velikim projektima i brzom zaradom “na hold”.

Ne razumijes ti sto se dogodilo u ATPL. I da tamo vise neće biti kao sto je bilo.

Oni će isplacivati dividendu kad će moći i koliko će moći, al vise manjinske dioničare neće sikanirati. Osim ako skupe novce i sakupe dovoljno glasova da ih preglasaju. Zato su neki iz stare garde razočarani, jer su shvatili da se odnos snaga trajno promijenio.

ATPL vise nije prezadužena. Nije se ušlo u prekomjerne investicije zbog neizvjesnosti, a svi dionicari su dobili svoje mjesto i održivo poslovanje.

Luoetanje s odmakom i naknadnom pameću ne donosi novce. Na toj razini je otprilike većina upisa ovdje. I naravno, u zavisnosti od činjenice jel autor u poziciji ili nije. Evo bas gledam, jedan od tu većih filozofa i gorljvijih analitičara opet je “vani”…. 😁

Zar ne bi bilo bolje da umjesto divke uzmu LPG kao i JDPL. Dugoročno isplativije i dodatno diverzificiraju svoju ponudu.

Kombinacija JDPL i ATPL bi bila odlična firma. JDPL ide u nekakvo širenje ali vlasnik Država i Uprava koju boli kur*c… kod ATPL drugačije ali kao da nemaju neku namjeru širenja. Izuzev divke barem ne bacaju pare kao JDPL. Da već moram imati brodara, imo bih radije dionice ATPL nego JDPL. Tamo sa državom i dokapitalizacijom teška pušiona. Samo odgađaju propast sa našim novcima.

Trolam, hejtam, vrijeđam, ponižavam, omaložavami - mućki Džubrarim.

@no one

…….ti nemaš pojma koliko je svaki ako važan jel ako se pokaže da je ovaj početni move Kine bio samo mali p.rdac u vjetar naućit ćeš puno…….uspješnost poslovanja firme ne ovisi o nadglasavanju na skupštini nego o fin. rezultatima koji su vezani isključivo na vozarine a vidjet ćemo kakve će one biti dalje kroz godinu(e)……..a ako se padom s&p ispod 3900 otvori provalija bit će ako, ali, kuku, lele, da sam znao ja bi stao…….i to je sve ako……a ako to ne bude onda nije bilo……nije to utrka na 100 metara, nego cijeli maraton tijekom kojeg treba dobro “upravljati snagom” da bi se uspješno došlo do cilja……a ako je tebi sve super bajo, počisti slobodno ask do 60,20 jel ima cca 1500 kom ako nisi broke a to ni nitko drugi neće jel zna da je trenutno jako “tvrdo” ispred…….ja bi to napravio da sam baš tako siguran da je sve ispred med i mlijeko……nesjećam se nikakve tvoje pameti početkom 2021 kada je došlo do pravog game changera ……

Prodaje CERP, ali kupuje OTP indexni,  čak trpaju više komada nego što CERP istovaruje. Kako sada stvari stoje, prešutno (ili dogovorno) su postigli konsenzus da cijenu održavaju na 59 – 60 eura. Mogli su se dogovoriti i izvan burze, pa to brzo riješiti, a ne da maltretiraju po burzi.

Znamo koliko CERP želi otepsti, ali ne znamo koliko OTP indexni misli toga nakupovati.

Da li su sa željama u balansu ili nesrazmjeru, saznat ćemo s obzirom da su oba u top deset, pa ih je lako pratiti.

Ma samo da se sada cerp riješi tereta. Kasnije bez njih će biti lakše a uvijek cerp može kupiti kad cijena bude 100 eura.. Koda im je prvi put…

S obzirom da je BPI u točno petnaest trgovinskih dana skočio sa 843 na 1.743 boda (više od duplo) to je jaki motiv OTP-u da možda i poveća trenutne apetite, a i uletači sa strane pokazuju sve veće apetite.

Mislim da će se CERP u nekakvo dogledno vrijeme maknuti sa aska.

 

Da nema Cerpa bila bi već dionica na 67 Eura.

Ne znam koliko oni misle ovako prodavati. Ako je promet dobar, mogli bi biti za mjesec dana out.

Da su makar prodavali na 48 eur već sad bi mogli kupovati nazad po 67. Cerp zvan grunf… Bilo bi bolje da je atpl kupila ovo po 50 nego divkom što mašu.

Zašto nema predujma dividende iako firma ima na računu novaca i za 2 predujma.?

Spot vozarine su narasle preko 100 % zadnjih mjesec dana,period time charteri su već između 15-20k$ dnevno.

Jedini razlog može biti čekanje nove podjele tisuća dionica za nepotrebne bonuse vodstvu firme.

 

 

ima li tko info da li u atpl ima margina i koliko?……

Oporavak tržišta rasutog tereta u punom jeku


na tržištu rasutog tereta, 24/03/2023


Oporavak tržišta rasutog tereta u punom je zamahu, a tečajevi se vraćaju stabilnim tempom. U svom posljednjem tjednu izvješću brodski posrednik Xclusv rekao je da “suho tržište nastavlja svoj “protunapad” od najnižih vrijednosti iz sredine veljače. BCI je zatvoren na 1,931 bod, s povećanjem od 606% od 17. veljače i 19 dnevnih pozitivnih zatvaranja od posljednjih 21. Ponovno otvaranje Kine, povećane potrebe Indije i preusmjeravanje ruskog izvoza ugljena zbog ratnih sankcija doveli su do dao veliki poticaj Capesize potražnji i cijenama vozarine. Brodovi Supramax i Panamax također su kapitalizirali ovaj uzlazni trend, s BPI i BSI za 112% odnosno 90% u zadnjih 30 dana, dok BHSI ima 22 kontinuirana pozitivna dnevna zatvaranja, dosegnuvši 694 boda, ali samo 58% više od 15 veljače niske”.

 

ATPL prema podacima iz zadnjeg FI ima P/NAV 0,67, odnosno 0,60 ako u obzir uzmemo i neosnovnu djelatnost.

.

U prilog sam stavio svjezu tablicu osnovnih pokazatelja stranih brodara pa je zanimljivo vidjeti da se njihov P/NAV krece u rasponu od 0,47 do 0,87, prosjek je 0,72.

.

Prema ovome ATPL nije nimalo podcijenjena u odnosu na ove strane brodare. Ako u obzir jos uzmemo rizike poslovanja u HR (nelikvidnost, bitno manja transparentnost, losiji uvjeti financiranja, nema institucionalnih ulagaca, losija politika dividendi, precijenjena vrijednost flote u bilanci…) ova dionica se jos dobro i drzi.

.

Nisam sad vec dugo radio projekcije poslivanja pa dajte nabacite projekciju EBITDA-e i dobitu da mozemo usporediti i EV/EBITDA i P/E. Jel netko racunao koliki ATPL ima leverage?

Samo logirani korisnici mogu vidjeti privitke.
You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

Meni jedino nije jasno zašto kupci imaju baš želju Cerpu platiti dionicu 60 eura.

Atpl se cijeni kao i brodari vani. Tu su negdje.

Neće otići nigdje bez većeg rasta BDIa.

Lako za CERP. Mene ovdje cudi zasto toliki hype oko ove dionice, prica se o velikoj podcijenjenosti, a po ovome gore vidimo da se trguje na valuacijama jednakim ili cak vecim od ovih stranih brodara, unatoc svim ovim lokanim rizicima i neucinkovitostima. To je kao da se jedna Sky Cola trguje po valuacijama usporedivima sa Coca Colom, i unatoc tome na dionici Sky Cole vlada veliki hype i ocekuje se ogroman dodatni rast cijene.

.

Cijena dionice ce rasti samo ako generalno vozarine budu jace rasle, a i u tom slucaju jel nije bolje onda kupiti Coca Colu umjesto Sky Colu? Nije mi to bas jasno.

You can't stop the waves. But you can learn how to surf.

New Report

Close