5. siječanj 2010.
Za evaluaciju treba i sreća
Pri ocjenjivanju ima i čimbenika na koje aplikant ne može utjecati
Jasne i korektne prijave imaju veću prolaznost kod ocjenjivača
Da bi se olakšala evaluacija projektne prijave i osigurala njezina prolaznost potrebno je imati na umu nekoliko važnih čimbenika. Uvijek valja imati na umu kako ocjena projektne prijave može značajno ovisiti od faktora na koje aplikant ne može utjecati, kao što je tip ocjenjivača, odnosno koliko on ima iskustva, koliko je zahtjevan i slično, zatim koja po redu će prijava biti ocjenjivana. Tu je i tip ocjenjivačkih kriterija, odnosno koliko njih je subjektivnih a koliko objektivno-kvantitativnih.
Ilina Hristova
Ključna kvaliteta
Unatoč tome evaluacija i dalje ponajviše ovisi o kvaliteti same prijave. Ako je projektna prijava dobro pripremljena, bit će dobro ocijenjena, odnosno bar će proći prag subvencioniranja, što je čarobni broj iznad kojeg će određeni projekt imati šanse biti sufinanciran. Što je prijava lošije pripremljena, to više uspjeha same prijave aplikant polaže u ruke sreće (kakvog ćete ocjenjivača dobiti, kakav će imati on dan, itd.). I tu valja imati na umu da ni “najugodniji” ocjenjivač neće moći loše pripremljenu prijavu dobro ocijeniti. Naime, čak ako to ne učini zbog objektivnih razloga, kako smo ranije pisali, svaku prijavu za nepovratna sredstva Europske unije ocijenit će se bar dva puta. Ukoliko postoji velika razlika između te dvije ocjene presudit će treća, odnosno treći evaluator. Time su šanse da će prijave biti ocijenjene na pošten način puno veće. Podnositelj prijave mora voditi računa o tome da su i ocjenjivači samo ljudi sa ljudskim emocijama. Zato im, koliko god je to moguće, valja pomoći kod ocjenjivanja prijava. Zato prijave treba pisati jasno i korektno, bez gubljenja vremena na nepotrebne stvari. Za ocjenjivača, koji ima pred sobom hrpu projektnih prijava i ograničeno vrijeme da ih pregleda, gotovo isključivo vrijede samo kriteriji ocjenjivanja.
Zamjena uloga
Zato je potrebno podrobno proučiti te kriterije i osigurati da su u prijavi svi odgovori na pitanja koja ti kriteriji nameću. Nadalje, odgovori bi trebali biti što kraći, a nije zgorega podebljati ključne riječi. Tako se ocjenjivaču može olakšati posao da što brže i jednostavnije pronađe njemu potrebne odgovore u projektnoj prijavi. Ukratko, ukoliko se aplikant uspije uživjeti u ulogu ocjenjivača uspjeh je gotovo zajamčen.
Ilina Hristova, savjetnica za nepovratna sredstva u RR&Co Knowledge Centre Ltd.,