30. kolovoz 2011.| Marija Brnić

Vrijeme je za prijave za radne dozvole u Njemačkoj

Prošle kontingentske godine odobrenje za izvođenje radova u Njemačkoj dobila su 274 hrvatska građevinska poduzeća, a novi natječaj Ministarstva gospodarstva upravo traje i zaključuje se 8. rujna

Ministarstvo gospodarstva objavilo je natječaj za prikupljanje prijava za raspodjelu radnih dozvola u Njemačkoj za novu kontingentsku godinu koja će početi u listopadu i trajati do kraja rujna 2012. godine.

Natječaj je otvoren do 8. rujna na temelju sporazuma sa SR Njemačkom o izvođenju radova na njezinu području, a kandidirati se mogu tvrtke koje već izvode radove u Njemačkoj i koje se tamo tek namjeravaju poslovno angažirati. Sporazumom između dviju država predviđeno je da se radne dozvole odnose na djelatnosti izolacije, montaže i graditeljstva. U samom natječaju ne navodi se točan broj dozvola za koje se prijavljuje, a u Ministarstvu gospodarstva pojasnili su da još čekaju podatak koliko je dozvola Njemačka za iduću godinu predvidjela za Hrvatsku. No do samog završetka natječaja u Ministarstvu će, kažu, dobiti i taj podatak, a procjenjuju da će se broj dozvola kretati oko pet tisuća. Na toj je razini, naime, bio broj dozvola posljednjih godina, točnije između 5000 i 5300, a ta razina ovisi, kako pojašnjavaju u Ministarstvu, o rastu, odnosno padu nezaposlenosti u Njemačkoj.

Prošle su kontingentske godine odobrenje zahtjeva za izvođenje radova u Njemačkoj dobila 274 poduzeća koja su se javila na natječaj Ministarstva. Premda na prvi pogled broj tvrtki iznenađuje, u Ministarstvu podsjećaju da preko ovog sporazuma, koji je na snazi od 2002. godine, godinama rade mnoge hrvatske tvrtke specijalizirane za graditeljstvo i montažu poput Đuro Đaković Montaže, Zagreb - Montaže, Radnika, Tehnomont brodogradilišta Pula, Enikona, Montinga, Viadukta, Termike. Zainteresirane tvrtke moraju dostaviti potvrde o urednom poslovanju u Hrvatskoj i Njemačkoj te sklopljene predugovore ako tek namjeravaju raditi u Njemačkoj.

Niste pretplatnik?

ključne riječi

Moje pretplate

komentari (0)

Citiraj Ubaci link Podebljaj tekst Nakosi tekst Podcrtaj tekst
broj znakova: 4000 Pošalji poruku