19. listopad 2011.| Bernard Ivezić

Vole riječ informatizacija, ali u programima nema brige o ICT-u

Obje političke opcije u Hrvatskoj ICT promatraju isključivo kao infrastrukturu i tehnologiju dok je kao industriju ne spominju

HDZ i Kukuriku koalicija nakon izbora planiraju ulagati u informatizaciju državne uprave ukazuje analiza programa dvije najjače političke opcije na predstojećim izborima. HDZ je u svom programu otišao korak dalje i napisao posebnu toču 10. u kojoj opisuje Informacijsko-komunikacijske tehnologije. Kukuriku koalicija ograničila se na inicijative, ali nigdje posebno ne izdvaja ICT iako se iz krugova bliskih članicama te inicijative može čuti da pripremaju plan usmjeren samo na ICT.Obje političke opcije pak ICT promatraju isključivo kao infrastrukturu i tehnologiju dok je kao industriju ne spominju.

Prema analizi ICT industrije u Hrvatskoj od 1999. do 2009., IT sektor ima godišnju stopu zapošljavanja od 9,2 posto Prema analizi ICT industrije u Hrvatskoj od 1999. do 2009., IT sektor ima godišnju stopu zapošljavanja od 9,2 posto Fokus na upravu
HDZ u svom promgramu navodi da želi pomoću ICT-a omogućiti svim građanima ravnopravno sudjelovanje u razvoju društva i gospodarstva te osigurati jednake mogućnosti za sve. Nastavlja da Digitalnim planom za Hrvatsku želi Hrvatsku uključiti u viziju Europe 2020. kao pametne, održive i uključive ekonomije. "Stoga ćemo omogućiti financiranje daljnjeg razvoja primjene informacijsko-komunikacijske tehnologije u društvu, gospodarstvu i javnoj upravi korištenjem strukturnih instrumenata Europske unije", navodi se u programu vladajuće stranke. U prvom redu to znači nastavak ulaganja u umrežavanje državne uprave kako bi se snizili troškovi njezina rada, povećala kvaliteta usluga i uklonile administrativne barijere. U HDZ-u dodaju da će poticati spajanje svih krajeva Hrvatske na vrlo brzi internet s naglaskom na područja gdje ne postoji dostatan komercijalni interes za ulaganja. Uz to će ponuditi koncesije za frekvencijski spektar potreban za LTE tehnologiju koja će omogućiti razvoj novih širokopojasnih usluga i dostupnost interneta u ruralnim područjima gdje gradnja žičane i optičke infrastrukture nije isplativa. Dodatno HDZ planira uvesti funkciju glavne izvršne osobe za ICT tehnologiju u državnoj upravi te osnažiti ulogu središnjeg tijela državne uprave za koordinaciju razvoja ICT tehnologije. Kukuriku koalicija pak u svojem Planu 21 ističe na više mjesta da želi potpuno informatizirati javnu upravu.

Najavljuje tako informatizaciju poreznog sustava s posebnim naglaskom na zauzdavanju sive ekonomije i porezne evazije. Nadalje, navodi jednostavniji upis u srednje škole pomoću informacijsko-komunikacijskih tehnologije, zatim veći uključenost ICT-a u nastavi i obrazovanju općenito. Koalicija navodi i da planira pomoću informacijsko-komunikacijskih tehnologija uspostaviti jedinstveni registar socijalnih osiguranika, te ističe da je ugrožavanje informacijske sigurnosti jedna od prijetnji nacionalnoj sigurnosti. "Nezaobilazan element potpune informatizacije javne uprave je njena neovisnost od politike i otpornost prema političkim pritiscima. Ona treba biti brz, učinkovit, jeftin servis i ponajviše servis bez korupcije", navode u Kukuriku koaliciji. Ostale veće političke opcije, poput Hrvatske seljačke stranke, Hrvatske stranke prava te nove Hrvatske ekonomske inicijative Ljube Jurčića ili na internetu nisu objavile svoje programe ili u njima posebno ne spominju informacijsko-komunikacijske tehnologije. Zanimljivo je pak da niti jedna pak politička opcija, uključujući HDZ i Kukuriku koaliciju ne spominje u svojem programu ICT kao industriju.

Bez poslodavaca
Poslodavci se zasad suzdržavaju od komentara, iako su Hrvatska gospodarska komora i Hrvatska udruga poslodavaca zajednički u svibnju pokrenuli inicijativu da država ICT prepozna kao jednu od ključnih industrija koje joj mogu pomoći u izlasku iz krize. Prema analizi ICT industrije u Hrvatskoj od 1999. do 2009. godine, koju je izradila agencija IDC Adriatics, samo IT sektor ima godišnju stopu zapošljavanja od 9,2 posto. Nadalje, svake godine otvori se šest posto novih IT tvrtki, a dodana vrijednost koju IT tvrtke rade godišnje raste 16,4 posto. Zato su poslodavci tražili da se stvori ICT uprava pri Ministarstvu gospodarstva i da država počne poticati IT izvoz.

Niste pretplatnik?

ključne riječi

Moje pretplate

komentari (0)

Citiraj Ubaci link Podebljaj tekst Nakosi tekst Podcrtaj tekst
broj znakova: 4000 Pošalji poruku