Soros optužuje Merkel za financijsku krizu u Europi

Autor: Stjepan Škramić , 12. kolovoz 2011. u 22:00

Legendarni investitor George Soros kritizirao je strategiju njemačke kancelarke Angele Merkel i tvrdi da ona snosi odgovornost za eskalaciju stanja na financijskim tržištima. “Njemačka oklijeva”, tvrdi Soros.

“Odluke njemačke kancelarke Merkel uzrok su za probleme zajedičke europske valute, a njemačko oklijevanje u pružanju pomoći Grčkoj samo je još intenziviralo krizu”, napisao je Soros za njemački gospodarski list Handelsblatt.

“Jedino Njemačka može preokrenuti dinamiku europskog propadanja”, naglasio je Soros. Međutim, to će biti teško, jer je atmosfera u javnosti u Njemačkoj protiv kredita za Europu, dodao je u gostujućem komentaru.

Kriza eura ima svoje korijene u odluci njemačke kancelarke Angele Merkel da za nemogućnost plaćanja ne jamči Europska unija već pojedine zemlje. Osim toga, njemačko oklijevanje dovelo je do krize opstanka Europske unije i pojačalo je grčku krizu“, piše Soros u članku.

Sve dok Njemačka i ostale zemlje eurozone koje imaju izvanredne ocjene svojeg boniteta ne promijene svoju strategiju oko dužničke krize, euru prijeti raspad, upozorio je ovaj američki milijarder, prenosi Deutsche Welle. ”Stanje postaje sve nesnošljivije”, nastavlja on. Članice eurozone morale bi pristati na režim euro-obveznica (eurobonds), dakle uvođenju zajedničkih državnih obveznica svih zemalja eurozone umjesto nacionalnih obveznica koje imaju različite kamatne stope. U suprotnome uskoro će se i Španjolska i Italija naći na popisu onih zemalja koje će tražiti pomoć kroz programe spašavanja.

Njemačka vladajuća konzervativno-liberalna koalcija odbacuje takve zahtjeve, dok oporba, SDP i Zeleni, već nekoliko mjeseci traži uspostavu europskih obveznica kako bi riješila krizu eura unutar eurozone.

Jedini njemački dobitnik Nobelove nagrade za gospodarstvo Reinhard Selten brani pak uvođenje eura. Prema njegovom mišljenju aktualni problemi u eurozoni nemaju veze s valutom već s lažiranjem financijsko-političkih podataka Grčke i općim prevelikim zaduženjem. “Države uvijek tendiraju da pretjeraju u financijskim apetitima i to još od antičkog doba”, izjavio je Selten.

Trenutno stanje Selten je ocijenio prihvatljivim. “Čak i Grčka ima još dovoljno manevarskog prostora”. Ovaj ekonomnist zahtjeva novi pakt o stabilnosti i gospodarskom rastu u eurozoni. “Na koncu moramo imati novi ugovor koji će sadržavati pomoć i zauzvrat omogućiti strožiji nadzor pogođene članice”.

Komentari (15)
Pogledajte sve

Slažem se s twrr, jedino što smatram da nije rješenje da se Grčka izbaci, ali bi ona, Italija, Španjolska, ( a i Hrvatska bome) morali drastično smanjiti troškove i ugledati se na Njemački model. Ali sumnjam nekako da će se to dogoditi…:(

Da i cilj je uravnotežit cijelinu jer nedaj bože cijepanja Stari kontinent je sklon ratovima sad neka pametnjakoviči razmisle šta če imat od dionica ako dođe do cijepanja unije ,,,,ali to sigurno nemože proči bar dok mi i ,,ostali,,, neuđemo u Eu,,,,pazite Soros je u pravu i . [smiley]

Navodno da Soros čita ove komentare..pazite se Uskoka!


Kolega Njemačka je vodeča sila u EU ,,pa se tako mora brinit za ostale ,,,sve ostalo je suvišno grci rade po Njemačkoj i imaju firme ,,,kakva je to socijalna osijetljivost,,,ipak je EU cijelina [wink]

E bemti takvu cjelinu, ista je ko pokojna juga, jedni su zarađivali, radili, plaćali, a balkanci su samo trošili i nikad im nije bilo dosta.Isto je i sad, sve triba vužgat i zapalit, a ionako će sve ići k vragu

New Report

Close