Saborska oporba protiv prijedloga zakona o plaćama lokalne samouprave

Autor: Poslovni.hr , 28. srpanj 2009. u 18:55

Iz SDP-a napominju da bi zakon trebao uvažavati specifičnosti svake jedinice lokalne samouprave

Oporbeni zastupnici zatražili su danas da se prijedlog zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj samoupravi povuče jer je protuustavan, dok vladajući smatraju opravdanim zakonsko uravnoteženje plaća lokalnih dužnosnika s onima u državnoj upravi. Prema tom zakonu, plaće u tijelima županija, gradova i općina ne bi smjele biti više od onih u državnoj upravi.

Ministar uprave Davorin Mlakar kazao je da sve jedinice zajedno troše više od 23 posto svojih ukupnih prihoda na plaće, a pridodaju li se tome i materijalni rashodi, i više od 60 posto. Sada će se, dodaje, po prvi puta urediti raspon koeficijenata za izračun plaće svakog pojedinog dužnosnika u lokalnoj ili regionalnoj samoupravi. “Nije logično da čelnici lokalne samouprave imaju veće plaće od Predsjednika Republike”, ocijenio je dodajući da su neto plaće nekih lokalnih dužnosnika dosezale i više od 30 tisuća kuna.

SDP-ov zastupnik Zvonimir Mršić, čudeći se kako to da je lokalna samouprava preko noći postala glavni problem koji država želi riješiti upitao je: “ Zakaj nam to radite?” Mršić je upitao i odakle pravo Vladi da krši dogovor postignut na Gospodarsko-socijalnom vijeću 2008. u kojem se govori o postupnoj harmonizaciji plaća i o zadržavanju svih prava ili da proglašava nevažećima kolektivne ugovore.

Iz SDP-a napominju i da bi zakon trebao uvažavati specifičnosti svake jedinice lokalne samouprave. U protivnom, moglo bi se desiti da primjerice pročelnik ureda u Zagrebu, koji upravlja milijardama kuna, ima plaću od 7,5 tisuća kuna, što je, ističu, manja plaća nego u HŽ-u. Tko će to raditi?, pitaju iz SDP-a.

Na činjenicu da će lokalna uprava na taj način izgubiti stručne i sposobne kadrove upozorila je HNS-ova Danica Hursa. “Predloženi kriteriji nisu ni pošteni ni opravdani”, kazala je ocjenjujući da “iako i tu treba uvesti reda, visina plaća lokalne uprave i nije najveći problem”.

Pritom je navela da je u proteklih 11 godina naglo “nabujao” broj zaposlenih u županijama – 161 posto, dok je 68 posto više zaposlenih u općinama, a 47 posto u gradovima. Uz to, dodaje, stalno se povećava broj jedinica lokalne samouprave, a istodobno nije zabilježen ni jedan slučaj spajanja općina.

HDZ-ov Goran Marić ocijenio je da je razgovor o plaćama lokalnih dužnosnika opravdan jer je neprihvatljivo da načelnik općine ima veću plaću od hrvatskog predsjednika, predsjednika Sabora ili Ustavnog suda. Također, dodaje, nije u redu da načelnik općine od 1.000 stanovnika ima veću plaću od načelnika općine s 30.000 stanovnika.

(Hina/pd)

Komentari (3)
Pogledajte sve

Tako treba!
Konačno nešto pametno od vlade!

Zašto bi plaća između lokalnog i državnog službenika (efikasnost im je jednaka i oba žive od državnog/lokalnog proračuna) bila između 30-70%.
Zašto?


Koja opčina ima 30.000 stanovnika??????

Opština Palilula.

Koja opčina ima 30.000 stanovnika??????

New Report

Close