27. kolovoz 2010.| Ivan Pandžić

Parketari se digli na građevinare

Podopolagači tvrde da ih građevinske tvrtke zbog probijanja rokova i štednje sile na prerano postavljanje parketa, što je uzrok loših završnih radova

Tvrtke i obrti koje se bave polaganjem podova, kod nas uvriježenog naziva parketari, osnovali su svoju udrugu kako bi se, kažu, suprostavili građevinarima i njihovim uvjetima pri dobivanju poslova. Također će zajednički nastupati prema proizvođačima parketa kako bi se osigurali bolji rabati. Iako u Hrvatskoj postoji oko 750 uglavnom manjih tvrtki i obrta koji se bave tom djelatnošću, dosad nisu imali udruženje.

Parketari će od proizvođača zajednički tražiti i niže cijene  Parketari će od proizvođača zajednički tražiti i niže cijene 'Šikaniraju nas'
"Odavno smo htjeli osnovati udrugu jer smo šikanirani i podcijenjivani od strane građevinara, i to i u stručnom i financijskom pogledu", kaže Ivo Miličić, predsjednik Udruge podopolagača i vlasnik tvrtke Arkada. Kada se poslušaju razlozi zbog kojih su se parketari udružili, postaje jasnije kako je zapravo dolazilo do brojnih loših završnih radova u stanogradnji i zamjerki kupaca.Kap koja je podopolagačima "prelila čašu" je strah da će se u tisućama neprodanih stanova u Hrvatskoj doći do promjena na podovima jer se stanovi neće adekvatno prozračivati, a sav trošak jamstava bi, kažu, pao na njihova leđa. Osim toga, veliko nezadovoljstvo tvrtki iz sektora prema puno moćnijim, velikim građevinskim kompanijama, u Udruzi potkrepljuju još nekim primjerima. Miličić objašnjava kako su, u vrijeme kada oni dođu u stan, rokovi gradnje uglavnom već probijeni, a investitori su previše potrošili. Zato se, dodaje, ne želi čekati dugotrajno isušivanje koje je nužno za kvalitetno polaganja parketa, kao ni završetak ostalih "mokrih" radova. "Ne žele poštivati pravila struke jer misle da im time samo nabijamo cijene. Parketare se zato tjera da započnu radove na vlastitu štetu", kaže Miličić.

Marijan Kavran, Drvni klaster Marijan Kavran, Drvni klaster Traže jamstva, svoja ne daju
Kaže i da velike građevne tvrtke odbijaju dati bankovna jamstva za plaćanje, a istovremeno se od podopolagača traži dvogodišnje jamstvo na izvedene radove. "Kada građevinari ne žele dodatno trošiti na grijanje i pravilno održavanje klime u praznim stanovima, a dođe do promjene na parketu, onda sve opet pada na naša leđa. Naše tvrtke su tako izgubile miljiune kuna", objašnjava Miličić i dodaje da su ih građevinari gurnuli na rub likvidnosti svojim neplaćanjem.Jačeg suparnika u pregovaranju će ubuduće dobiti i sami proizvođači parketa jer su podopolagači nezadovoljni što je za njih cijena parketa gotovo istovjetna onoj u maloprodaji. Udruga će osim toga raditi i na edukaciji novih radnika i boriti se protiv raširenog crnog tržišta u svom sektoru. Udruga je osnovana u sklopu Drvnog klastera, a tek je jedna od prvih, najavljuje predsjednik klastera Marijan Kavran. Želja im je stvoriti niz udruženja djelatnosti koje su sada zapostavljene, a udružene bi se borili za svoje interese. "Parketari su zaista u nezavidnoj situaciji u odnosu na građevinske investitore. Dok je postojao rast i bilo je posla, ljudi su pristajali na svakakve uvjete, ali sada podižu glas i pravila igre će se svakako morati mijenjati", zaključuje Kavran.

Ciljevi i zahtjevi

Specijalni uvjeti
Udruga će tražiti da se u ugovore stave stručni i financijski uvjeti bez kojih neće raditi. Primjerice, nužnost pravilnog održavanja prostora ukoliko se želi ostvariti jamstvo.

Kreću i crne liste
Provodit će se akcije protiv onih koji rade na crno i na taj način stvaraju nelojalnu konkurenciju, a stvarat će se i "crne liste" građevinara. Prema proizvođačima parketa će se tražiti rabati, a ne cijena jednaka onoj u maloprodaji.

Edukacija i zajednički nastup
Proizvođačima parketa će se nuditi i zajednički nastupi s podopolagačima kako bi se promoviralo ugrađivanje parketa od hrvatskog drveta.

Niste pretplatnik?

ključne riječi

Moje pretplate

komentari (1)

osi323:06
27.08.10.

novinar i. pandžić već dugo otkriva teme "iz stvarnog života" ovog sektora, što je pravo osvježenje u odnosu na gomilu praznih fraza koje možemo čuti na mnogo strana.

ova tema je jako zanimljiva, ali ni u kom slučaju nije vezana samo za parketare, već za 95% svih izvođača u građevinsarstvu.

nesposobno ministarstvo je lošim zakonima i stalnim političkim uplivima u tržišne odnose napravilo pravi kaos u građevinrstvu.

ako kupite pokvarenu paštetu, možete je reklamirati bez problema, a za životnu investiciju, stan, ne zna se tko prije a tko plaća, i najviše kratkih rukava ostaju krajnji korisnici, kupci, ali i svi sitni igrači (oni koji nemaju politički push) konstantno su ugroženi.

građevinarstvo je dinamičan biznis, ali bez strane konkurencije i s bezbroj namještenih natječaja profesionalizam velikih tvrtki strašno je opao.

njihov glavni posao, organizacija, na najnižim je granama, a oni svoj đit provode neplaćanjem, ucjenama i silom, sve se prevaljuje na podizvođače, koji su mnogu profesionalniji.

užasna, višeznačna i namjerno nepregledna šuma propisa dovela je do prakse da pravosuđe nije sposobno osnaživati ni ugovore, ni jamstva kvalitete i stručnog rada.

i u pravosuđu su sami rekli da ne mogu spriječiti kaos, glavni zakoni se mijenjaju već 8 godina svakih godinu-dvije i ne postoji ni prava sudska praksa.

ovakve udruge će bar malo pomoći, ali dok se igh-ministarstvo ne sruši, pravog napretka ne može biti.
Citiraj Ubaci link Podebljaj tekst Nakosi tekst Podcrtaj tekst
broj znakova: 4000 Pošalji poruku